نهایت علم elmend
از سوی بانك خون بندناف اجرایی می شود؛

اجرای طرح پویش همدلی برای پیوند سلولهای بنیادی

اجرای طرح پویش همدلی برای پیوند سلولهای بنیادی

بانک خون بند ناف اعلام نمود با اجرای پویش همدلی، سلول های بنیادی خونساز در مراکز پیوند و قسمتی از هزینه های مربوط به پیوند برای بعضی خانواده ها تامین می شود.به گزارش نهایت علم به نقل از بانک خون بند ناف، دکتر مرتضی ضرابی درباره طرح پویش همدلی اظهار داشت: یکی از ماموریت های بانک خون بند ناف تامین ذخایر متنوعی از سلول های بنیادی، خصوصا سلول های بنیادی خونساز است. این طرح با هدف تقویت ذخیره سازی سلول های بنیادی خونساز اجرا می شود.
وی با اعلان اینکه سلول های بنیادی خونساز از منابع مختلف مانند مغز استخوان، خون محیطی و خون بندناف قابل استخراج و ذخیره سازی است، اظهار داشت: می خواهیم در چالش همدلی، علاوه بر کمک به تامین سلول های بنیادی خونساز در مراکز پیوند، از خانواده ها در تامین قسمتی از هزینه های مربوط به پیوند نیز حمایتهایی داشته باشیم.
حمایت از بیماران نیازمند با طرح پویش همدلی
ضرابی اظهار داشت: امیدواریم با اجرای طرح پویش همدلی بتوانیم تعداد نمونه های بانک عمومی را که می تواند مورد استفاده بیماران قرار گیرد افزایش دهیم، واز سوی دیگر کسانی که نیاز به ذخیره سازی سلول های بنیادی خون محیطی دارند نیز مورد حمایت قرار بگیرند.
وی اشاره کرد: کسانی که شرایط مالی مناسبی ندارند و در آینده ممکنست نیازمند سلول بنیادی باشند را در این طرح مورد حمایت قرار خواهیم داد. تلاش می نماییم شرایط را به نحوی فراهم نماییم تا آنها بتوانند نمونه خون بندنافشان را ذخیره کنند.
همراهی خانواده های عضو بانک خون بندناف رویان در چالش همدلی
مدیرعامل بانک خون بندناف رویان درباره هزینه های ذخیره سازی اظهار داشت: برای ذخیره سازی هر نمونه با احتساب هزینه آزمایش های HLA نزدیک به ۵ میلیون تومان نیاز است. بنا بر این از خیرین دعوت می نماییم به ما دراین زمینه کمک کنند. علاوه بر این، از خانواده های عضو بانک خون بندناف رویان نیز درخواست داریم تا در این پویش مشارکت کنند. هم اکنون بیش از ۱۷۰ هزار خانواده عضو بانک خون بندناف رویان هستند. اگر هر کدام از این خانواده ها حتی مبلغ کمی برای مساعدت با این پویش در نظر بگیرند، رقم قابل توجهی خواهد شدو می توانیم ذخیره بانک عمومی را که حالا نزدیک به ۵ هزار نمونه است را تا چند برابر افزایش دهیم.
وی افزود: با این اقدام همین طور می توانیم سلول را بصورت رایگان در اختیار مراکز پیوند قرار دهیم و حتی در تجهیز مراکز پیوند همکاری کرد.
ضرابی درباره سازمان های ارائه دهنده خدمات ذخیره سازی سلول های بنیادی خونساز اظهار داشت: سازمان انتقال خون بصورت محدود این خدمات را ارائه می دهد. قسمتی از خدمات مختص خون بندناف است که فقط در کشور بانک خون بندناف رویان ارائه می کند. این بانک، بعنوان تنها مرکزی است که در کنار ذخیره سازی خون بندناف، ذخیره سازی سلول های بنیادی خون محیطی را هم انجام می دهد. از طرفی حتی این خدمات برای شهرستان ها مثل اصفهان، مشهد، کرمانشاه و اهواز هم انجام می شود.
ذخیره سازی سلول های بنیادی پالپ دندان
بانک خون بند ناف درباره ذخیره سازی سلول های بنیادی پالپ دندان اظهار داشت: فضای جداسازی نمونه، پردازش سلول های پالپ دندان و فریز آماده شده و با تکمیل تست های کنترل کیفی، خدمات ذخیره سازی را شروع خواهیم کرد. پیش بینی می نماییم دی ماه امسال همزمان با سالگرد مرحوم دکتر کاظمی آشتیانی پذیرش نمونه را شروع نماییم.
ذخیره سازی بافت بندناف برای خانواده فعلا ضروری نیست
ضرابی با اعلان اینکه در حال حاضر بانک سلول های مزانشیم بندناف را در شرکت داریم اظهار داشت: برای بیماریهای مختلف مثل فلج مغزی، آرتروز و اوتیسم کارآزمایی بالینی با بهره گیری از سلول های بنیادی بندناف در حال انجام می باشد. جهت استفاده از سلول های مزانشیم بافت بندناف نیازی به تطابق ژنتیکی نداریم. این سلول ها می تواند از هر بندناف استخراج و تکثیر و برای افراد مختلف استفاده گردد. پس فعلا ضرورتی برای ارائه این خدمات به عموم نداریم چون اگرزمانی افراد نیاز داشته باشند، می توانند از بانک سلول های مزانشیم بندناف شرکت بن یاخته های رویان استفاده کنند.


1400/08/24
23:42:04
5.0 از 5
559
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
نهایت علم