نهایت علم elmend

درخشش چشم گربه در فضا

درخشش چشم گربه در فضا

به گزارش نهایت علم ناسا به تازگی در حساب کاربری تلسکوپ فضایی هابل در اینستاگرام فیلمی زیبا از سحابی چشم گربه منتشر نمود.


به گزارش نهایت علم به نقل از ایسنا، سحابی چشم گربه که با نام ان جی سی ۶۵۴۳ هم شناخته می شود، یک سحابی سیاره نما است که در صورت فلکی اژدها قرار دارد. این سحابی از نظر ساختار، جزو پیچیده ترین سحابی های شناخته شده است.
سحابی سیاره نما نوعی سحابی گسیلشی است که از گاز و پلاسما تشکیل شده است. این نوع سحابی ها بعد از مرگ ستارگان به وجود می آیند.
سحابی چشم گربه زمانی که ستاره ای مانند خورشید آغاز به تمام شدن هلیوم و سوزاندن کرد و ابرهای عظیم گاز و غبار را به بیرون راند، شکل گرفت. این انفجارها گاها می توانند ساختارهای تماشایی مانند آنچه در اینجا دیده می شود را تشکیل دهند.
در این فیلم کوتاه صوتی سازی شده(sonification) یک اسکن رادار مانند در جهت عقربه های ساعت حرکت می کند تا صدایی را ایجاد نماید. نورهایی که دورتر از مرکز هستند با صداهای بالاتر نمایش داده می شوند در حالیکه نورهای روشن تر نزدیک به مرکز بلندتر هستند. داده های حاصل از تلکسوپ فضایی هابل و رصدخانه اشعه ایکس چاندرا در این فیلم کوتاه صوتی سازی شده، استفاده شده است.
روش صوتی سازی، روشی جدید است که تجربه حسی متفاوت را به ارمغان می آورد. صوتی سازی به مخاطبان و علاقه مندان فضا همچون جوامع نابینا و کم بینا اجازه می دهد تا به تصاویر نجومی گوش داده و آنها را حس کنند.1400/09/01
16:08:13
5.0 از 5
617
تگهای خبر: فضا , كاربر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
دوستان سایت نهایت علم
نهایت علم