نهایت علم elmend

میکروپلاستیک ها می توانند مقاومت آنتی بیوتیکی را بالا برند

میکروپلاستیک ها می توانند مقاومت آنتی بیوتیکی را بالا برند

به گزارش نهایت علم پژوهشگران آمریکایی در بررسی جدید خود نشان داده اند که آلودگی ناشی از میکروپلاستیک ها می تواند به افزایش مقاومت آنتی بیوتیکی منجر شود.


به گزارش نهایت علم به نقل از ایسنا و به نقل از فیز، ظرف ساخته شده از "استایروفوم"(Styrofoam) که چیزبرگر را در خود جای می دهد، امکان دارد به افزایش مقاومت مردم در مقابل آنتی بیوتیک ها کمک نماید.
به قول دانشمندان دانشکده مهندسی "جورج آر. براون"(George R. Brown School of Engineering) در "دانشگاه رایس"(Rice University) آمریکا، پلی استایرن دور ریخته شده که بعد از تجزیه به میکروپلاستیک ها تبدیل می شود، خانه ای دنج نه تنها برای میکروب ها و آلاینده های شیمیایی، بلکه برای مواد ژنتیکی انتشار یافته فراهم می آورد که موهبت مقاومت را به باکتری ها می بخشند.
این پژوهش نشان داده است که چگونه پیر شدن میکروپلاستیک ها در محیط، آنها را به بستری مناسب برای تولید "ژن های مقاوم به آنتی بیوتیک"(ARGs) تبدیل می کند. این ژن ها توسط کروموزوم های باکتریایی، فاژها و پلاسمیدها محافظت می شوند که همگی ناقل های بیولوژیکی هستند که می توانند مقاومت آنتی بیوتیکی را گسترش دهند و به انسان منتقل کنند و همچنین، توانایی آنها را برای مقابله با عفونت ها کاهش دهند.
این پژوهش که به سرپرستی "رایس سیویل"(Rice Civil) و "پدرو آلوارز"(Pedro Alvarez)، پژوهشگران دانشگاه رایس و با همکاری پژوهشگران چینی و "دانشگاه هیوستون"(University of Houston) انجام شده است، نشان داده است مواد شیمیایی که از پلاستیک خارج می شوند، با بالا رفتن سن، حساسیت را به انتقال افقی ژن می افزایند که مقاومت به واسطه آن توسعه پیدا می کند.
آلوارز اظهار داشت: ما از فهمیدن این مورد شگفت زده شدیم که پیری میکروپلاستیک، مقاومت آنتی بیوتیکی افقی را زیاد می کند. افزایش مقاومت آنتی بیوتیکی، یک تأثیر نادیده گرفته شده آلودگی میکروپلاستیک است.
پژوهشگران دریافتند میکروپلاستیک ها که قطر آنها به ۱۰۰ نانومتر تا پنج میکرومتر می رسد و توسط قسمت فرابنفش نور خورشید پیر می شوند، از سطوحی برخوردار می باشند که میکروب ها را به دام می اندازند. همان گونه که پلاستیک ها تجزیه می شوند، مواد شیمیایی را که فرایند "دپلیمریزاسیون"(Depolymerization) را پشت سر گذاشته اند، پاکسازی می کنند و به ژن های مقاوم به آنتی بیوتیک، فرصتی برای تهاجم می دهند.
پژوهشگران خاطرنشان کردند که سطوح میکروپلاستیک امکان دارد مانند محل تجمع باکتری های حساس عمل کنند و به واسطه تماس باکتری ها با یکدیگر و مواد شیمیایی منتشرشده، انتقال ژن را سرعت ببخشند. این پژوهش نشان داده است که این هم افزایی می تواند شرایط محیطی مطلوب برای مقاومت آنتی بیوتیکی را حتی در غیاب آنتی بیوتیک ها افزایش دهد.
این پژوهش، در "Journal of Hazardous Materials" به چاپ رسید.1400/09/14
12:20:06
5.0 از 5
499
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
دوستان سایت نهایت علم
نهایت علم