نهایت علم elmend

قرارداد 3 میلیارد دلاری ناسا برای سفارش تقویت کننده موشک

قرارداد 3 میلیارد دلاری ناسا برای سفارش تقویت کننده موشک

نهایت علم: ناسا بتازگی برای انجام ماموریت ها در کره ماه تا سال 2031 مبادرت به عقد قرارداد با شرکت ˮنورثروپ گرومنˮ برای سفارش تقویت کننده های موشکی بزرگ کرده است تا تحت یک قرارداد 3 میلیارد دلاری از ماموریت های موشک ˮسیستم پرتاب فضاییˮ(SLS) تا برنامه ˮآرتمیس 9ˮ پشتیبانی کند.


به گزارش نهایت علم به نقل از ایسنا و به نقل از اسپیس، ناسا بتازگی قراردادی به ارزش ۳.۱۹ میلیارد دلار برای ساخت تقویت کننده های موشکی برای ماموریت های آینده در ماه تحت عنوان ماموریت های "آرتمیس" تا سال ۲۰۳۱ منعقد کرده است.
این قرارداد بر پایه قرارداد قبلی در سال ۲۰۲۰ است که به "نورثروپ گرومن" اجازه می دهد برای تولید و ساخت تقویت کننده های دوقلو برای شش پرواز بعدی ابرموشک "سیستم پرتاب فضایی" از ماموریت "آرتمیس ۳" آماده شود که این برنامه را به ماموریت "آرتمیس ۹" می رساند.
موشک "سیستم پرتاب فضایی"(SLS) که نخستین پرواز بدون سرنشین خودرا در سال ۲۰۲۲ انجام خواهد داد، وظیفه دارد فضانوردان را به سراسر منظومه شمسی بفرستد و با این هدف، ماموریت های خودرا با رفتن به مدار ماه، ایستگاه فضایی "دروازه قمری" ناسا در مدار ماه و سطح ماه شروع می کند.
انتظار می رود نخستین پرواز مداری سرنشین دار این موشک در سال ۲۰۲۴ و نخستین ماموریت فرود آن بر سطح ماه در سال ۲۰۲۵ صورت گیرد.
بیانیه ناسا در مورد این قرارداد نشان میدهد که این قرارداد برای مساعدت با ناسا در برنامه ریزی و پیشرفت برنامه "آرتمیس" و رفع نیازهای آینده مفید خواهد بود.
"بروس تیلر" مدیر تقویت کننده موشک "سیستم پرتاب فضایی" در مرکز پروازهای فضایی "مارشال" ناسا در آلاباما اظهار داشت: این قرارداد به ناسا اجازه می دهد تا با "نورثروپ گرومن" نه فقط برای ساختن تقویت کننده ها برای ماموریت های آینده، بلکه برای تکامل و بهبود تقویت کننده ها برای پروازهای آینده همکاری کند.
فناوری تقویت کننده SLS مبتنی بر تقویت کننده های موشک جامد است که برای مساعدت با شاتل فضایی ناسا در هنگام پرتاب استفاده می شود. تقویت کننده های موشک جامد طی ۱۳۵ ماموریت شاتل فضایی بین سالهای ۱۹۸۱ تا ۲۰۱۱ مورد استفاده قرار گرفتند. سازنده آنها در ابتدا "تیوکول"(Thiokol) نام داشت که بعداً به "ATK" تغییر نام داد و "نورثروپ گرومن" حالا به لطف یک سری ادغام شرکتها در دهه گذشته، این فناوری را در اختیار دارد.
مستندات ناسا نشان میدهد که تقویت کننده های SLS برای یک دفعه استفاده و نه قابل استفاده مجدد، طراحی شده اند.
تقویت کننده های جدید بدنه های فولادی مورد استفاده برای شاتل فضایی را با یک بدنه کامپوزیت کم وزن تر و ساختارهای ارتقا یافته، سیستم های کنترل رانش الکترونیکی و مواد پیشران برای رفع فرسودگی جایگزین خواهند کرد.
این شرکت می گوید: این طراحی بهبودیافته علاوه بر این، ساده سازی فرایند، رابط بهبود یافته و پردازش زمینی ساده تر را فراهم می آورد که منجر به راندمان و کارایی بیشتر می شود.
شرکت "Orbital ATK" که حالا در "نورثروپ گرومن" ادغام شده است، بعد از سال ها توسعه، آزمایش سیستم تقویت کننده را در سال ۲۰۰۹ شروع کرد. تقویت کننده SLS در ابتدا قرار بود مرحله اول موشک "آریس"(Ares) تحت برنامه لغو شده ماه به مریخ به نام "کانستلیشن"(Constellation) باشد، اما این فناوری در نهایت برای موشک SLS تغییر یافت.
"نورثروپ گرومن" از زمان خرید شرکت "Orbital ATK" طبق قراردادی که در سال ۲۰۱۷ منعقد شد، تولیدکننده اصلی تقویت کننده SLS شده است.
"نورثروپ گرومن" می گوید تا دسامبر ۲۰۲۱ تولید تقویت کننده برای ماموریت "آرتمیس ۲" را به انتها رسانده است و تمام بخش های تقویت کننده "آرتمیس ۳" ریخته گری شده اند. همین طور ساخت بخش های تقویت کننده "آرتمیس ۴" از ماه نوامبر شروع شده است.
"نورثروپ گرومن" همین طور قراردادهای دیگری را با ناسا در پشتیبانی از انجام ماموریت های ماه اجرا می کند که شامل ساخت موتور پشتیبان و موتور کنترل ارتفاع برای سیستم لغو پرتاب فضاپیمای "اوریون" و ساخت یک ماژول اقامتی و تدارکاتی برای "دروازه قمری" است.
منبع:

1400/09/15
22:33:13
5.0 از 5
523
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
نهایت علم