نهایت علم elmend

پیپ دست ساز از چه چوبی ساخته می شود

پیپ دست ساز از چه چوبی ساخته می شود

خرید پیپ اصل و دست ساز اصل به عنوان یک دست سازه ارزشمند هنری همواره متوجه همگان بوده و هست.


پیپ سازی هنری با قدمت چند صد ساله :
اگر چه در عصر دیجیتال ، تکنولوژی ، بسیاری از روشهای ساخت و تولید را به نحو چشمگیری بهبود بخشیده است اما اصول بنیادی و اصلی ساخت پیپ در طول یک قرن اخیر ثابت مانده است .در حقیقت طراحی و نحوه عملکرد پیپ بیش از چهارصد سال است که تغییری نکرده است .تمامی پیپ ها ، صرف از قیمت آنها همگی شامل درجات مختلفی از کار دست هستند. هر اندازه میزان کار دست در ساخت پیپی بیشتر باشد ، قیمت آن نیز افزایش می یابد .

قطعا هر نوع تدخینی ضرر خود را دارد و ما هیچ کس رو به مصرف دخانیات ترغیب و تشویق و تبلیغ نمی کنیم . قصد ما فقط بالا بردن اطلاعات عمومی و تشخیص پیپ دست ساز اصل از چوب برایر و پیپ تقلبی از چوب کیکم می باشد.

همانطور که روز به روز دنیای ما به سمت ماشینی شدن پیش می رود ، این مسئله که ساخت پیپ ، یکی از معدود صنایع و هنرهایی است که ماشینی کردن تمام مراحل ساخت آن غیر ممکن است ، بیشتر به چشم می آید .
از قبل از دهه ۱۸۵۰ میلادی در بین تمامی مواد اولیه موجود برای ساخت پیپ ، چوب برایر بعنوان محبوب ترین و رایج ترین ماده اولیه ساخت پیپ، مورد توجه قرار می گرفت.چوبی است که زیبایی، دوام، یکتایی، اصالت و کیفیت اسموک بی نظیر را همگی در خود جای داده است.

خرید پیپ اصل و دست ساز اصل به عنوان یک دست سازه ارزشمند هنری همواره متوجه همگان بوده و هست .شاید به جرات بتوان گفت پیپ دست ساز تنها وسیله ای است در دنیا که به لطف ایتالیایی های سنتی و انگلیسی های سخت پسند هنوز مدرنیته وارد آن نشده و یا اگر هم شده توسط حرفه ای ها استقبال نشده است.شنیدید می گن فلان ماشین سواری یا فلان دستگاه اسپرسو قهوه دست ساز و ساخت ایتالیا است.و حتما مطلع هستید این موضوع چقدر ارزشمند است.

چوب برایر چیست؟
برایر چوبی بسیار مناسب برای ساخت پیپ دست ساز است چرا که همچنانچه پیشتر اشاره شد توانایی بالایی در جذب آب و رطوبت دارد ، بسیار سخت و مقاوم به حرارت است و به دلیل بوی خنثی ای که دارد عطر تنباکو را تحت تاثیر قرار نمی دهد. همچنین به دلیل وجود آب راه ها و مسیر انتقال آب در غده برایر نقش و نگارهای بسیار زیبایی بر روی کار ایجاد می شود که گویی هزاران پرنده کوچک با چشم های ریز شما را نظاره می کنند.

چوب برایر در واقع ریشه بوته درختی به نام « اریکا آربورا / Erica arborea » می باشد که در ارتفاعات ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ متری از سطح دریا در مناطق کوهستانی مدیترانه ای رشد میکند جایی که برای دهه ها و قرن ها به دور از دخالت آدمیزاد در حال رشد و نمو بوده است ، چه بسا اگر در زمین های حاصل خیز و در دسترس بشر رشد میکرد ، یا بر اثر رقابت با دیگر گیاهان از بین میرفت و یا به دلیل قابل دسترس بودن بعنوان هیزم و یا سایر موارد مورد استفاده انسان قرار میگرفت .

ماسترو رحیمی اولین طراح و سازنده پیپ با متریال اصولی برایر در ایران
در دنیای پیپ متریال ارزشمند و اصولی ساخت پیپ برایر می باشد وهنرمندانی چون ماسترو رحیمی این استاد توانمند اولین سازنده پیپ در ایران بر این موضوع مسلط است که برایر متریال استاندارد و اصولی ساخت پیپ دست ساز هنری است.دنیای پیپ در ایران مدیون ایشان و انجمن پیپ و اساتیدی چون استاد کامران بوده و هست .پیپ های دست ساز که توسط ماسترو رحیمی و تیم هنرمند سازنده ایشان متشکل از چندین سازنده پیپ هنر نمایی می کنند و بیش از ۲۵۰۰ پیپ را تا پایان تابستان ۱۴۰۰ روانه بازار کوچک این دنیای هنری و آرتیستیک کردند .همه و همه حاصل چندین سال تجربه ماسترو رحیمی در مرمت پیپ و تعمیر پیپ های مختلف و مطالعه کتاب های مختلف نسخه اصلی ساخت پیپ خارجی که بسیار هم محدود و گران هستند و راهنمایی و همفکری با اساتید و علاقمندان دنیای پیپ در ایران بوده و هست.

تیم طراح و سازنده پاسارگادتاباک با مدیریت ماسترو رحیمی مبتکر و کار آفرین برتر سال ۱۳۹۷و اساتید بزرگی چون استاد کامران اعتقاد به ساخت پیپ با برایر اصیل ایتالیایی دارد هرچند که گران تمام شود.

قطعا موضوع فعالیت گروهی و کاره تیمی و اعتقاد به تیم ورک و کار گروهی هماهنگ با مدیریت واحد ماسترو رحیمی این هنرمند جوان و مدیر کارآفرین و چهره فرهیخته چند سال اخیر با استفاده از متریال استاندارد ساخت پیپ یعنی پیپ برایر ، مورتا ، کورن ، زیتون فرآوری شده ایتالیایی و دوری از کیکم و نه به کیکم امکان پذیر شد.

قطعا ساخت پیپ به ساخت قسمت چوبی یا همان برایری چوب ختم نمی شود:
بایستی یک پیپ ساز قسمت های مختلف پیپ را خودش بسازد ,از استم پیپ یا همان لبگیر پیپ گرفته ( دسته پیپ ) تا جامپر پیپ ، تنون پیپ و تنظیم دقیق آن با شنک پیپ و هماهنگی همه این قسمت ها با حفره های هوایی استاندارد و چاله های رطوبتی و گردشی هوا جهت خنک کردن اسموک شما و طراحی های مختلف و پیچیده کالاباش و یا ریورس کالاباش ها و یا حتی طراحی و ساخت و اجرای برایر سیگار های مختلف و حتی ساخت پیپ ذرت یا همان پیپ کورن ایرانی و توانایی ساخت متریال های یدکی مثل انواع دسته های بلند پیپ و استم یدکی و انواع ادوات پیپ و موارد مربوط به سرویس پیپ شامل پولیش پیپ ، مایع نظافت پیپ و انواع موارد وابسته به دنیای پیپ با بومی سازی و ساخت این متریال ها در داخل کشور و اهمیت به تولید داخلی و ارزش کالای ایرانی انجام شده است.

 

راهنمای انتخاب پیپ اصل :
- انتخاب پیپ و قیمت پیپ نه به وزن هست نه به کربن بودن داخل آتشگاه یا نبودن
- برای توتون های معطر حتما پیپ فیلتر دار انتخاب شود
- پیپ بدون فیلتر راه حرفه ای هاست و برای توتون های ساده می باشد
- شاید شما هم خواستی اصولی و حرفه ای بشید
اول از همه در هنگام خرید پیپ ، از فروشگاه پیپ تهیه لوازم جانبی اولیه همچون فندک و کبریت مخصوص، ابزار و یا بیلچه ، نخ تمیز کننده و .... فراموش نشود .
بعنوان اولین پیپ سعی کنید پیپی از جنس برایر که رایج ترین و بهترین گزینه برای ساخت می باشد ، انتخاب کنید ، ماده ای که از هر لحاظ برای ساخت پیپ مناسب است مقاوم در برابر حرارت ، کیفیت اسموک عالی ، قدرت جذب مناسب و ظاهری زیبا و فریبنده .
اگر چه پیپ از مواد دیگری مانند سفال ، میرشام ، فلز و حتی پرسلین و.... نیز ساخته می شود ولی در میان تمام این موارد ، برایر گزینه برتر است .
بعنوان ارزانترین پیپ نیز می توان از پیپ کورن کاب نام برد که از ذرت طی مراحل خاصی تولید می شود اما به دلیل داشتن کاسه کوچک و طعم و مزه خاص این پیپ به عنوان گزینه ای برای اولین پیپ توصیه نمی شود .
استم اکثر پیپ های برایری معمولا از جنس ولکانیت و یا لوسیت ساخته می شوند البته مواد دیگری نیز استفاده می شود .
ولکانیت جنس نرم تری دارد و در دهان و در میان دندان ها حس راحتی بیشتری ایجاد می کند و معمولا بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد .
لوسیت دوام و مقاومت بیشتری در برابر اکسیداسیون از خود نشان می دهد .

از کجا پیپ اصل بخریم؟
بازار فروش پیپ ، امروزه مملو از انواع و اقسام مدل های گوناگون در فرم ها و برند های مختلف ، می باشد . در صورتی که شما ندانید به دنبال چه چیزی هستید ، خرید پیپ می تواند گیج کننده باشد و یا در صورتی که فروشگاه پیپ مورد نظر شما را نداشته باشد یا باید در جای دیگری دنبال پیپ خود بگردید و یا راضی به خریدن پیپ جایگزین دیگری شوید .در هر صورت ، تحت هر شرایطی ، گاهی شما باید تصمیم های سختی بگیرید .

در صورتی که شما تازه کار باشید ، شاید بهتر باشد با خرید یک پیپ خوب با قیمت متوسط شروع کنید تا با آن تکنیک های اولیه پیپ کشیدن را تمرین کرده و وارد دنیای پیپ شوید و در خرید پیپ های بعدی می توانید گزینه بهتر و گران قیمت تری را انتخاب کنید ، اگرچه با یک انتخاب آگاهانه ، خرید پیپ اصل با قیمت متوسط می تواند سالهای سال همراه شما باشد و لذت اسموک دلنشینی را با آن تجربه کنید .اگر پیپ کش با تجربه ای هستید پس مطمئنا می دانید که چه پیپی جهت خرید مدنظر دارید ، اگرچه همیشه می توان به دنبال چیزی جدید و متفاوت بود .

این خیلی مهم هست از جایی پیپ بخرید که پشتیانی داشته باشد.در مورد خرید پیپ این که از کجا می خرید خیلی مهم است انجمن پیپ ایران و فروشگاه پایپ ژورنال با مدیریت ماسترو رحیمی اولین طراح و سازنده پیپ ایران پیپ های ایرانی با برایر اصیل ایتالیایی به شما تقدیم می کند ضمن اینکه پیپ های دست ساز که توسط ماسترو رحیمی و تیم هنرمند سازنده ایشان متشکل از چندین سازنده پیپ هنر نمایی می کنند و بیش از ۲۵۰۰ پیپ را تا پایان تابستان ۱۴۰۰ روانه بازار کوچک این دنیای هنری و آرتیستیک کردند.

منبع : پاسارکاد تاباک

1400/09/20
19:46:42
5.0 از 5
637
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵
دوستان سایت نهایت علم
نهایت علم