نهایت علم elmend
در یك شركت فناور؛

سرم خون بند ناف انسانی تولید شد

سرم خون بند ناف انسانی تولید شد

نهایت علم: پژوهشگران یک شرکت فناور موفق به تولید سرم خون بند ناف انسانی شدند که برای کشت سلول انسانی، ترمیم قرنیه و التیام زخم مورد استفاده قرار می گیرد.دکتر رضا مقدسعلی مدیر یک شرکت فناور در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار نمود: در این شرکت موفق شدیم سرم خون بند ناف انسانی را برای کشت سلولی به طور تجاری تولید نماییم.
وی با اعلان اینکه تا حالا از سرم های جنینی گاو (FBS) برای کشت سلولی استفاده می شد، اظهار داشت: استفاده از سرم های حیوانی علاوه بر مشکلات اخلاقی تولید آن، امکان انتقال بیماریها از حیوان به انسان را فراهم می آورد که با قیمت های بالایی نیز تولید می شود.
این محقق اشاره کرد: سرم خون بند ناف انسان از زباله های زایمانی تهیه می شود و مملو از شاخصهای رشد و پروتئین های مغذی جهت تکثیر سلول ها است و بدلیل منبع انسانی ایمن تر از نمونه حیوانی است بدین جهت تولید سرم برای کشت سلولی از منبع انسانی بهتر از منبع حیوانی خواهد بود.
وی با تاکید بر این که تا حالا مراکز تحقیقاتی و آزمایشگاه های زیادی در داخل و خارج از کشور این نوع سرم تولید شده در شرکت ما را بهره برده اند، اظهار داشت: در این فرآیند استفاده، کارایی کشت سلولی سرم خون بند ناف با منبع انسانی به اثبات رسیده است؛ همین طور به عنوان جایگزین سرم های حیوانی مورد استقبال قرار گرفته است.
مقدسعلی اظهار داشت: تا حالا این محصول به طور تجاری توسط شرکت های داخلی به بازار ارائه نشده بود و بدلیل هزینه های بالای خرید آن و مشکلات انتقال آن از خارج کشور تصمیم گرفتیم این محصول را در مرحله اول برای استفاده به عنوان مکمل های محیط کشت سلولی تولید نماییم.
وی با اشاره به مزیت این محصول اظهار داشت: سرم خون بند ناف انسانی به عنوان یک محصول بیولوژیکی راهبردی، سالانه موجب جلوگیری از خروج منابع ارزی زیادی می شود و محصول بسیار کلیدی و با ارزشی برای تحقیقات و تولید محصولات سلول درمانی و پزشکی بازساختی است. این سرم از زباله زایمانی بدست می آید که پس از تولد نوزاد دور ریخته می شود و امروزه در دنیا از این محصول جهت تولید فرآورده های مختلف دارویی با هدف ترمیم و جوان سازی همچون قطره های چشمی و کرم های پوستی استفاده می شود.
به گفته مقدسعلی، همین طور از این سرم به عنوان سرم جوانی نام برده می شود که در به تعویق انداختن پروسه پیری کاربرد دارد و می توان در امتداد ترمیم بافت های مختلف همچون ترمیم قرنیه و التیام زخم استفاده نمود.
وی اضافه کرد: در صورت حمایت دولت و سرمایه گذاران می توانیم با تولید انبوه این محصول آنرا جایگزین سرم های حیوانی کرده و وابستگی کشور به این محصول را مرتفع سازیم.
مدیر این شرکت فناور با اعلان اینکه تا حالا نمونه های سرم انسانی حاصل از خون بند ناف تجاری نشده، اظهار داشت: باتوجه به نیاز بیش از پیش به این سرم، لازم است که در مقیاس انبوه به تولید برسد.
وی افزود: هم اکنون آمادگی همکاری و انتقال دانش فنی جهت تولید انبوه این محصول در تمام کشور را داریم و می توانیم با دانشگاه ها و مراکز علمی و تحقیقاتی سراسر کشور همکاری نماییم.
مقدسعلی اضافه کرد: در صورت فراهم شدن زیر ساخت های لازم جهت تولید این محصول در اتاق تمیز با شرایط GMP، امکان استفاده از آن در کلینیک همچون کشت سلول های انسانی جهت کار آزمایی های بالینی وجود دارد اما هم اکنون محصول ارائه شده به بازار جهت مصارف تحقیقاتی و آزمایشگاهی است.


منبع:

1400/09/28
12:07:48
5.0 از 5
517
تگهای خبر: تحقیقات , تولید , دانش , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲
دوستان سایت نهایت علم
نهایت علم