نهایت علم elmend

اولین فضانورد روس با دراگون به ایستگاه فضایی می رود

اولین فضانورد روس با دراگون به ایستگاه فضایی می رود

نهایت علم اولین فضانورد روس با دراگون به ایستگاه فضایی می رود


به گزارش نهایت علم به نقل از ایسنا و به نقل از اسپیس، مقامات ناسا روز گذشته تایید کردند که ناسا و آژانس فضایی روسیه(روسکاسموس) درحال نهایی کردن توافقنامه برای پرتاب نخستین فضانورد روس با فضاپیمای "کرو دراگون" متعلق به شرکت "اسپیس ایکس" هستند.
"جوئل مونتالبانو" مدیر برنامه ایستگاه فضایی بین المللی از ناسا به خبرنگاران اظهار داشت که ناسا پرتاب یک فضانورد روس را در مأموریت "کرو-۵" که در پاییز ۲۰۲۲ پرتاب می شود، در برنامه دارد.
وی اظهار داشت: برنامه این است که در پاییز آینده با یک فضانورد روس در مأموریت "کرو-۵" پرواز نماییم و سپس یک فضانورد از ناسا را ​​در مأموریت آینده موشک "سایوز" به فضا بفرستیم. ناسا هم اکنون درحال نهایی کردن این برنامه ها از راه توافقات بین دولتی است.
مقامات روسیه این مورد را برای نخستین بار در تاریخ هشتم دسامبر اعلام کردند، با این وجود، این دو آژانس فضایی از آغاز "برنامه خدمه تجاری" کوشیده اند به یک توافق برسند. به گزارش "روسکاسموس"، فضانورد انتخاب شده این آژانس برای سوار شدن در کپسول "کرو دراگون" یک فضانورد زن به نام "آنا کیکینا" است که تنها زن فضانورد فعال در ناوگان فضانوردان روسیه است.
این مأموریت نخستین پرواز فضایی او خواهد بود و به قول "مونتالبانو"، یک فضانورد روس از چندی قبل روند آموزشی در تأسیسات "اسپیس ایکس" را شروع کرده است. وی تایید نکرد که این فضانورد در واقع همان "آنا کیکینا" است.
"کیکینا" در مأموریت "کرو-۵" به "نیکول مان" و "جاش کاسادا" فضانوردان ناسا که در ابتدا قرار بود با نخستین پرواز سرنشین دار شرکت "بوئینگ" به ایستگاه فضایی بروند، ملحق خواهد شد. "کیکینا"، "مان" و "کاسادا" به همراه "کویچی واکاتا" فضانورد ژاپنی بعنوان چهار فضانورد جدید برای اقامت در ایستگاه فضایی بین المللی سوار بر "کرو دراگون" به مدار زمین خواهند رفت.
"دیمیتری روگوزین" رئیس "روسکاسموس" می گوید آژانس فضایی روسیه در ازای این صندلی در "کرو دراگون"، اختصاص یک صندلی در کپسول روسی "سایوز" را برای یک فضانورد آمریکایی قول داده است.
تا به امروز، "اسپیس ایکس" چهار مأموریت سرنشین دار را به مدار نزدیک زمین پرتاب کرده است که سه مورد از آنها مأموریت های طولانی مدت هستند. دیگری هم یک پرواز آزمایشی بود که ثابت کرد کپسول "دراگون" می تواند با خیال راحت فضانوردان را به ایستگاه فضایی برساند و از آن جدا شود و به سلامت به زمین بازگردد.
"اسپیس ایکس" یکی از دو شرکتی بود که توسط ناسا برای انتقال فضانوردان به مدار نزدیک زمین و بازگشت انتخاب گردید. "بوئینگ" هم دومین شرکت است. این دو شرکت در سال ۲۰۱۴ انتخاب شدند و "اسپیس ایکس" تنها شرکتی بود که تابحال توانسته فضانوردان ناسا را به فضا بفرستد.
فضاپیمای شرکت "بوئینگ" به نام "استارلاینر" برای نخستین بار دو سال پیش در یک مأموریت بدون سرنشین به پرواز درآمد، اما به علت چندین مشکل نرم افزاری نتوانست به ایستگاه فضایی بین المللی برسد. این شرکت با همکاری ناسا، ۱۸ ماه را صرف بررسی نرم افزار و سیستم های مختلف این فضاپیما کرد تا اطمینان حاصل شود که هرگونه مشکلی حل شده و آماده پرواز است.
با این وجود، در حالیکه این فضاپیما در تاریخ ۳۰ اوت برای دومین پرواز آزمایشی بدون سرنشین روی سکوی پرتاب قرار گرفته بود، چندین دریچه در سیستم پیشران فضاپیما گرفتار خوردگی و بسته شد. "بوئینگ" تلاش کرد آنرا عیب یابی کند، اما مجبور شد فضاپیما را به کارخانه بازگرداند. در نهایت به این نتیجه رسیدند که فعل و انفعالات رطوبتی در ارتباط با سوخت فضاپیما سبب بسته شدن دریچه ها شده است.
مهندسان "بوئینگ" در تلاش هستند تا مشکلات "استارلاینر" را حل کنند و این فضاپیما را برای پرتاب بعدی خود که مقرر است درماه مه ۲۰۲۲ صورت گیرد، آماده کنند.
منبع:

1400/09/30
14:05:21
5.0 از 5
537
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
دوستان سایت نهایت علم
نهایت علم