نهایت علم elmend
دبیر ستاد توسعه فناوری نانو:

منشا اقتدار ملی پیشرفت تکنولوژی است

منشا اقتدار ملی پیشرفت تکنولوژی است

به گزارش نهایت علم دبیر ستاد ویژه توسعه فناوری نانو اظهار داشت: منشا اقتدار ملی کشورمان پیشرفت و توسعه حوزه ی تکنولوژی است.به گزارش نهایت علم به نقل از وزارت علوم، سعید سرکار امروز در نشست روسای پارک های علم و فناوری کشور اظهار داشت: ارتباط دانشگاه به مفهوم عام با صنعت یکی از مطالبات رهبری است که نقش پارک های علم و فناوری دراین زمینه کلیدی است و تا حالا پیشرفت چشم گیری در آن رخ نداده تا بتوانیم آنرا بعنوان موفقیت عرضه نماییم.
وی اضافه کرد: بحث مرجعیت علمی و فناوری هم از دیگر مطالبات مقام معظم رهبری است که متاسفانه شاهد هیچ واکنشی از مراجع ذیربط نبوده این و هیچ سیاست و برنامه ای دراین زمینه از طرف نهادهای مربوط تدوین شده است.
سرکار اشاره کرد: بحث مهاجرت نخبگان از دیگر مطالبات نهاد مقام معظم رهبری که در جلسه اخیر به آن اشاره شد و باید دید که نقش ما در این مسئله چیست و چرا نخبگان علمی از ایران می روند؟ نیروهای انسانی متخصص و جوانان بزرگترین ثروت ملی هستند اما ما فکر می نماییم که ثروت ملی در عمق زمین است.
دبیر ستاد ویژه توسعه فناوری نانو گفت: جوانان ثروت ملی این سرزمین هستند که ما آنها را نگاه می نماییم اما نمی بینیم و این بین این دو تفاوت زیادی است. بزرگترین کفران نعمت در این مملکت بی توجهی به نخبگان علمی است اگر از فرآوری نخبگان ایران استفاده گردد صدها برابر ثروت ملی تولید خواهد شد.
سرکار بیان کرد: پیشرفت تکنولوژی منشا اقتدار ملی است و باید برای شکل گیری آن برنامه داشته باشیم و به آن بپردازیم. با اهمیت ترین مسئله ما در دانشگاه ها تغییر نگرش و رفتار است هنوز دانشگاه های ما مبتنی بر آموزش و سنتی محور فعالیت می نمایند و پژوهش هم در همین راستا کار می کند.
وی افزود: برای حل این معضل باید در ابتدا تغییر نگرش به ایجاد نماییم که بخشی به کار فرهنگی و بخشی به تبیین مطالبات بستگی دارد. وقتی فاکتورهای ارتقا مبتنی بر آموزش و مقاله شکل می گیرد همه افراد به همان جهت هدایت می شوند. ایلخان دانشگاه ها به وزارت علوم است که باید فاکتورهای علمی کشور را نشان دهد.
دبیر ستاد ویژه فناوری نانو اشاره کرد: باید دانشجویان ایرانی را دانا تربیت نماییم و زیرساخت های لازم را در پارک های علم و فناوری ایجاد نماییم تا دانشجویان پس از فارغ التحصیلی تنها مدرک به دست نباشند، بلکه فناوری جدیدی را ایجاد کنند تا تنها برای خود بلکه برای سایرین هم اشتغال ایجاد کنند.
سهم ۱۰ درصدی پارک های علم و فناوری در تمام شرکت ها
سرکار اظهار داشت: پارک های علم و فناوری ۱۰ درصد در تمام شرکتها سهام دارند و باید این موارد را برای رشد و پیشرفتشان تسهیل نماییم و در بحث علمی رشد یافته ایم و مقاله بنیه شاخص علمی کشور است که بدون آن نمی توانیم در فناوری پیشرفت نماییم.
وی اضافه کرد: پتنت شاخص توسعه و فناوری کشور است و باید دید که کشور تا چه میزان پتنت بین المللی دارد؟ این که کشورها در برزیل یا آفریقای جنوبی و … سرمایه گذاری می کنند با نگاه به بنیه علمی این کار را انجام می دهند.
دبیر ستاد ویژه فناوری نانو اظهار داشت: باید فرصت مطالعاتی استادان و دانشجویان را به ماموریت های عادلانه و فناورانه تبدیل نماییم تا پیشرفت و رشد همه جانبه کشور رقم بخورد.


منبع:

1400/09/30
22:13:38
5.0 از 5
496
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴
دوستان سایت نهایت علم
نهایت علم