نهایت علم elmend

تلسکوپ فضایی جیمز وب مانوری حیاتی را پشت سر گذاشت

تلسکوپ فضایی جیمز وب مانوری حیاتی را پشت سر گذاشت

تلسکوپ فضایی جیمز وب یکی از مراحل حیاتی بعد از پرتاب را پشت سر گذاشت.


به گزارش نهایت علم به نقل از ایسنا و به نقل از اسپیس، این رصدخانه غول پیکر روز گذشته ۲۵ دسامبر(چهارم دی) از پایگاه فضایی اروپا در کورو، گویان فرانسه(مستعمره ای در شمال آمریکای جنوبی و در همسایگی برزیل) در ساعت ۷: ۲۰ بامداد به وقت منطقه زمانی شرقی(۱۵: ۵۰ به وقت تهران) به فضا پرتاب شد و بعد از گذشت ۱۲.۵ ساعت مانوری حیاتی را طی سفر یک ماهه خود به سمت مدار مورد نظر شروع کرد. طی این مانور، تلسکوپ فضایی جیمز وب به مدت ۶۵ دقیقه پیشران خویش را روشن کرد و طبق اطلاعیه ای از ناسا این مرحله در ساعت ۸: ۵۵ پس از ظهر به وقت منطقه زمانی شرقی(۵: ۲۵ به وقت تهران) به پایان رسید.
این تلسکوپ فضایی مقرر است در مداری به نام "نقطه لاگرانژ زمین-خورشید ۲" یا L۲ در فاصله ی حدود ۱.۵ میلیون کیلومتری از زمین و پشت به خورشید قرار بگیرد.
این فضاپیما با گذشت ۱۲ ساعت از پرواز ۱۰ درصد از مسیر خویش را پیموده است. هنگامی که تلسکوپ به فاصله ۱۶۰ هزار کیلومتری از زمین قرار رسید، مانوری حیاتی برای اطمینان از رسیدن "وب" به مقصد انجام گرفت.
به نقل از ناسا، این مانور روشن کردن پیشران که "Mid-Course Correction Burn ۱a" یا "MCC۱a" نام دارد، مهم ترین مانور مداری از سه مانوری بوده است که "وب" در طول سفر خود به نقطه لاگرانژ ۲ انجام می دهد و تنها مانوری بوده که احتیاج به زمان بندی دقیق داشته است.
به صورت معمول فضاپیماها باید در ساعات اولیه بعد از پرتاب یک مانور برای تعیین مسیر انجام دهند با این وجود این مانور برای "وب" با محدودیت مهمی روبرو بود. به نقل از ناسا، این فضاپیما قادر به کاهش سرعت نیست چونکه انجام چنین کاری نیازمند چرخیدن است و چرخیدن تجهیزات حساس "جیمز وب" را در معرض تشعشعات خورشید قرار می دهد.
ازاین رو این رصدخانه تنها می تواند سرعت خویش را افزایش دهد و بنابراین توالی پرتاب این تلسکوپ بگونه ای طراحی شده بود که موشک آریان ۵ به جای فراهم کردن انرژی بیشتر، انرژی کمتری نسبت به آنچه نیاز بود فراهم آورد. مانور "MCC۱a" فرصتی بود که این تلسکوپ مسیر خویش را به سمت نقطه لاگرانژ۲ تنظیم کند.
جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا هم بعد از پرتاب این تلسکوپ در توییتی نوشت: به ناسا و همه ی کسانی که پرتاب امروز تلسکوپ فضایی جیمز وب را رقم زدند تبریک می گویم. "وب" نمونه درخشانی است که قدرت رویا پردازی های بزرگ را نشان می هد. ما می دانستیم که این پروژه تلاشی پرخطر خواهد بود اما خطرهای بزرگ، پاداش های بزرگی به همراه می آورد.
با تکمیل مانور "MCC۱a"، حالا تلسکوپ جیمز وب دو مانوری که به زمان بندی دقیق احتیاج داشته اند را با موفقیت پشت سر گذاشته است. از این پس سایر مراحل آماده سازی در زمان بندی منعطف تری انجام می گیرد.


با عنایت به جدول زمانی ناسا، نقطه عطف بعدی "وب" در مسافرت یک ماهه، حدود یک روز بعد از پرتاب رخ خواهد داد. در این زمان این رصدخانه "مجموعه آنتن گیمبالد"(Gimbaled Antenna Assembly) خویش را به صورت خودکار در جهت زمین نصب می کند. این مجموعه، آنتن مهم ارتباطی "وب" را در اختیار دارد.
نصب و راه اندازی جیمز وب در فضا دستکم شش ماه به طول خواهد انجامید و بعد از آن شاهد نخستین تصاویر از این تلسکوپ قدرتمند خواهیم بود.
جیمز وب ما را با خود به اولین روزهای تشکیل حیات می برد و تصاویری از کهکشانها وسیارات دور به زمین می فرستد.
منبع:

1400/10/05
20:28:05
5.0 از 5
422
تگهای خبر: آمریكا , انرژی , فضا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
نهایت علم