نهایت علم elmend

تولید سلول های بنیادی در فضا!

تولید سلول های بنیادی در فضا!

شاید راز تولید مجموعه های بزرگ تری از سلول های بنیادی کارآمد، در شرایط گرانش صفر فضا نهفته باشد.


به گزارش نهایت علم به نقل از ایسنا و به نقل از ساینس دیلی، دانشمندان مرکز پزشکی "سیدرز-ساینای"(Cedars-Sinai) دریافتند که ریزگرانش پتانسیل آنرا دارد که با تسهیل تولید انبوه سریع سلول های بنیادی به پیشرفت های حیات بخش در زمین کمک نماید.
مقاله ای جدید به رهبری سیدرز-ساینای که در مجله ی "Stem Cell Reports" به چاپ رسیده است بر فرصت های اساسی که در طول سمپوزیوم "فرآوری زیستی در فضا" برای توسعه تولید سلول های بنیادی در فضا مورد بحث قرار گرفت، تاکید دارد.
فرآوری زیستی، گونه ای از فناوری تولید سلول بنیادی است که در آن از مواد زیستی مانند میکروب ها برای تولید مواد زیستی مناسب برای مصارف پیش بالینی، بالینی و درمانی استفاده می شود. این فرایند در شرایط ریزگرانش بازدهی بیشتری خواهد داشت.
"آرون شارما"(Arun Sharma)، دانشمند محقق و سرپرست یک آزمایشگاه تحقیقاتی جدید در مرکز پزشکی سیدرز-ساینای می گوید: ما دریافتیم که پروازهای فضایی و ریزگرانش مکانی مناسب برای فرآوری زیستی است چونکه این محیط ها خصوصیت های بسیار قابل توجهی برای بافت ها و فرآیندهای زیستی دارند و می توانند به تولید انبوه سلول ها یا سایر محصولات بگونه ای که در زمین امکان پذیر نیست، کمک کنند.
او اضافه کرد: طی دو دهه گذشته شاهد پیشرفت های قابل توجهی در پزشکی ترمیمی و فناوری های فضایی بوده ایم که فرصت هایی برای رسیدن به فضا و تجاری سازی آن فراهم می آورد.
حاضران در سمپوزیوم مجازی فضا در ماه دسامبر بیشتر از ۵۰ فرصت تجاری برای اجرای فرآوری زیستی در فضا یافتند. مهم ترین آنها در سه دسته: مدل سازی بیماری، ساخت زیستی و محصولات ساخته شده از سلول های بنیادی قرار می گرفت.
نخستین مورد یعنی مدلسازی بیماری توسط دانشمندان برای مطالعه بیماری و درمان های احتمالی آن با جایگزین کردن ساختارهایی با عملکرد کامل مورد استفاده قرار می گیرد. این ساختارها می تواند سلول بنیادی، ارگانوئید(ساختارهای سه بُعدی بسیار کوچک که از سلول بنیادی ساخته می شوند و بافت انسان را شبیه سازی می کنند)، یا سایر بافت ها باشد.
محققان دریافتند که زمانی که بدن برای مدت طولانی در معرض شرایط ریزگرانش قرار می گیرد، تحلیل رفتن استخوان و پیری سرعت می گیرد. دانشمندان با مدل سازی بیماری ها برپایه فرایند پیری سرعت یافته می توانند به درک بهتری از مکانیسم های فرایند پیری و رشد بیماری برسند.
شارما می گوید: این کار نه تنها به فضانوردان کمک می نماید بلکه به ما در ساخت ساختارهای استخوانی یا ماهیچه های اسکلتی که میتوان آنها را در بیماری هایی مثل پوکی استخوان مورد استفاده قرار داد هم کمک می نماید.
مورد دیگری که در سمپوزیوم مورد بحث قرار گرفت، ساخت زیستی بود که در آن از فرایند فرآوری زیستی برای تولید موادی مثل بافت و اندام ها استفاده می شود. چاپ سه بُعدی یکی از هسته های فناوری ساخت زیستی است.
یکی از اشکالات اساسی در تولید این مواد در زمین چگالی ناشی از گرانش است که رشد و گسترش سلول ها را دشوار می کند. دانشمندان امیدوارند در غیاب چگالی و جاذبه در فضا، بتوان از چاپ سه بُعدی برای تولید ساختارهای منحصربه فرد و محصولاتی مانند ارگانوئید یا بافت قلبی بهره برد بگونه ای که مشابه آنها را نتوان در زمین ساخت.
سومین دسته در ارتباط با تولید سلول های بنیادی و درک نحوه اثرگذاری ریزگرانش بر بعضی از خصوصیت های اساسی آنها است. بعضی از این خصوصیت ها شامل قدرت یا توانایی سلول بنیادی در احیا و تمایز خود و توانایی آنها در تبدیل شدن به سلول های دیگر هستند.
درک بعضی از اثرات سفرهای فضایی بر سلول های بنیادی می تواند به صورت بالقوه به یافتن راه های بهتر برای تولید تعداد انبوهی از سلول ها در غیاب جاذبه کمک نماید. دانشمندان سیدرز-ساینای اوایل سالجاری در همکاری با ناسا و یک پیمانکار خصوصی به نام اسپیس تانگو(Space Tango)، سلول های بنیادی را به فضا می فرستد تا بررسی کند که آیا میتوان در ریزگرانش میزان زیادی از این سلول ها را تولید کرد یا خیر.

منبع:

1400/10/12
22:38:09
5.0 از 5
799
تگهای خبر: آینده , تحقیقات , توسعه , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
دوستان سایت نهایت علم
نهایت علم