نهایت علم elmend

چاقی مفرط شما را راهی بیمارستان می کند

چاقی مفرط شما را راهی بیمارستان می کند

پژوهشگران دانشگاه بریستول انگلیس در مطالعه اخیر خود اظهار کرده اند که داشتن اضافه وزن ممکنست بیش از آنچه قبلا تصور می شد موجب بستری شدن افراد در بیمارستان شود.


به گزارش نهایت علم به نقل از ایسنا و به نقل از تی ان، پژوهشگران انگلیسی طی این مطالعه از یک روش ژنتیکی برای شناسایی تاثیر ترکیب بدن بر میزان پذیرش افراد در بیمارستان استفاده کردند.
بگفته پژوهشگران، افرادی که بافت چربی بیشتری دارند، بیش از سایرین به بیمارستان ها مراجعه می کنند. تعیین تاثیر چاقی با پذیرش افراد در بیمارستان برای درک تاثیرات اضافه وزن بر سلامت افراد، امری لازم است.
پژوهشگران دانشکده پزشکی دانشگاه بریستول طی این مطالعه به تجزیه و تحلیل این رابطه پرداخته اند. دانشمندان قصد داشتند تاثیر چربی اضافی بدن بر میزان پذیرش سالانه افراد به بیمارستان را بررسی نمایند.
آنها در این مطالعه از داده های بانک اطلاعات پزشکی بریتانیا استفاده کردند و داده های بیش از ۳۰۰ هزار بزرگسال ۳۹ تا ۷۲ ساله و داده های بیش از ۵۵۰ هزار بیمار بستری در بیمارستان را مورد بررسی قرار دادند و در این بررسی سه موضوع: شاخص توده بدنی، نسبت کمر به باسن (WHR) و نسبت کمر به باسن تنظیم شده برای شاخص توده بدنی را نیز مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند تا ارتباط این سه مورد با میزان بستری شدن افراد را مطالعه کنند.
دانشمندان با بهره گیری از روشی به نام تصادفی سازی مندلی (Mendelian randomization)، تخمین های حاصل از تحلیل های اپیدمیولوژیک مرسوم را برای تعیین کمیت این که چگونه اضافه وزن ممکنست با بیماری و مرگ و میر ارتباط داشته باشد، مقایسه کردند. این روش از تغییرات ژنتیکی در ژنوم در رابطه با ترکیب بدن برای تخمین تاثیر اضافه وزن بر سلامتی استفاده می نماید و در عین حال، اثرات و عوامل دیگری که ممکنست بطور مشترک بر ترکیب بدن و میزان پذیرش فرد در بیمارستان تاثیر بگذارند راحذف می کند.
نتایج این مطالعه ارتباط مستقیم بین شاخص توده بدنی و نسبت کمر به باسن بالاتر، بر میزان پذیرش سالانه بیشتر در بیمارستان را نشان داد. همین طور توزیع نامطلوب چربی در یک ناحیه خاص در این رابطه نقشی بسیار مهم ایفا می کند.
افراد دارای اضافه وزن بین ۱۶ تا ۲۶ درصد که نسبت دور کمر به باسن آنها ۰/۰۹ واحد بود، نسبت به افراد دارای اضافه وزن بین ۸ تا ۱۶ درصد با هر ۴.۷۴ کیلوگرم در متر مربع شاخص توده بدنی، احتمال بیشتری دارد که در بیمارستان بستری شوند.
"دی هازوینکل" (Dea Hazewinkel) محقق ارشد این مطالعه از دانشکده پزشکی بریستول اظهار داشت: نتایج مطالعه ما نشان میدهد که باید نسبت دور کمر به باسن را بعنوان معیاری از چربی بدن نسبت به شاخص توده بدنی ترجیح داد، برای اینکه این عامل ممکنست در پیش بینی پذیرش افراد در بیمارستان نقش مهم تری داشته باشد.1400/11/01
12:06:46
5.0 از 5
526
تگهای خبر: پژوهشگر , دانش , محققان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
نهایت علم