نهایت علم elmend
محققان دانشگاه كلمبیا:

فقر بر رشد مغز کودکان اثر می گذارد

فقر بر رشد مغز کودکان اثر می گذارد

به گزارش نهایت علم طبق مطالعات جدید، کودکانی که در خانواده های فقیر بزرگ می شوند، فعالیت کمتری در بخش های کلیدی مغز که با فکر کردن و آموختن ارتباط دارد نشان می دهند.


به گزارش نهایت علم به نقل از ایسنا و به نقل از دیلی میل، متخصصان دانشگاه "کلمبیا" دریافتند که رشد مغزی نوزادانی که در خانواده هایی با درآمد پایین متولد می شوند بسته به حمایت مالی که به آنها داده می شود متفاوت است.
اسکن های مغزی کودکان یک ساله نشان داد که فعالیت مغزی فرزندان خانواده هایی که ماهانه ۳۳۳ دلار حمایت مالی دریافت می کردند نسبت به گروهی که تنها ۲۰ دلار دریافت می کردند، بیشتر است.
معلوم نیست که این تفاوت با بالا رفتن سن کودکان ادامه می یابد یا خیر. نحوه ی اثرگذاری آن بر رشد شناختی و رفتاری هم معلوم نیست.
محققان حالا درحال بررسی این مورد هستند که چگونه این حمایت های مالی می تواند برای کودکان مفید باشد. احتمالاتی مثل تسهیل تغذیه بهتر یا کاهش استرس والدین وجود دارد.
به قول محققان، در هر صورت نتایج نشان داده است که مداخلات انجام شده برای کاهش فقر می تواند به رشد مغز نوزادان کمک نماید.
این بررس ها توسط "کیمبرلی نوبل"(Kimberly Noble)، عصب شناس دانشگاه کلمبیای نیویورک و همکارانش انجام گرفت.
پروفسور نوبل می گوید: تغییرات مغز نشان دهنده ی انعطاف پذیری قابل توجه آن بخصوص در اوایل دوران کودکی است.سمت راست گروه دریافت کننده حمایت کمتر، سمت چپ گروه دریافت کننده حمایت مالی بیشتر
سال ها است که می دانیم بزرگ شدن در فقر می تواند کودکان را در معرض کمبود تحصیلی، کاهش درآمد و سلامت کمتر قرار دهد با این وجود تابحال نمی توانستیم فقر را علت مستقیم ایجاد تغییر در رشد کودکان بدانیم.
در این مطالعه، محققان سطوح فعالیت مغزی را در ۴۳۵ کودک یک ساله که در آزمایشی معروف به "سال های اول کودک" شرکت داشتند، اندازه گیری کردند.
این آزمایش تصادفی کنترل شده جهت بررسی فواید کاهش فقر روی ۱۰۰۰ مادر کم درآمد در مناطقی مثل نیواورلان (New Orleans)، نیویورک(New York City)، اوماها (Omaha) و مینیاپولیس-سنت پول(Minneapolis–Saint Paul) انجام شد.
به این مادران که عموما سیاهپوست یا لاتین بودند و تحصیلات دانشگاهی نداشتند ماهانه ۳۳۳ دلار و به گروهی دیگر ۲۰ دلار داده شد تا این پول را هرطور که می خواهند خرج کنند.
در حالیکه نتایج بعد از یکسال به دست آمده است اما این آزمایش همچنان ادامه دارد و مادران ماهانه پول را دریافت می کنند تا وقتی که فرزندشان به چهار سال و چهار ماهگی برسد.
فعالیت مغز هر کودک با استفاده از دستگاه نوار مغزی به ثبت رسید.
محققان دریافتند که فرکانس فعالیت مغزی کودکانی که مادرانشان ماهانه ۳۳۳ دلار دریافت می کردند حدود ۲۰ درصد از کسانی که مادرانشان ماهانه ۲۰ دلار دریافت می کردند بیشتر است.
پیش از این مشخص شده که فعالیت مغزی با فرکانس بالا در ناحیه پیشانی با توسعه مهارت های یادگیری و تفکر مرتبط می باشد.
پروفسور نوبل توضیح می دهد که مغز کودکان به صورت طبیعی با تجربیات آنها سازگار می شود.
او اضافه کرد: همه ی مغزهای سالم در نتیجه ی محیط و تجربیات شکل می گیرند و ما نمی گوییم که مغز یک گروه از گروه دیگر بهتر است.
اما ما می دانیم که دریافت ۳۳۳ دلار در ماه سبب تغییر تجربیات یا محیط کودک شده و مغز آنها با شرایط تغییر یافته سازگار شده است.
"کاترین مگنوسون"(Katherine Magnuson) نویسنده این مقاله می گوید: خانواده ها با یکدیگر تفاوت دارند و دادن وعده بالقوه پول به آنها بعنوان راهی برای حمایت مستقیم راهی است که به والدین این امکان را می دهد تا تصمیماتی در مورد چیزی که فرزندشان بیشترین نیاز را به آن دارد بگیرند.
ازاین رو امکان دارد اثرات مثبت پول بر خانواده ها از یک راه به دست نیاید و پول در خیلی از جنبه های کوچک اثرگذار باشد.
ما از مادران حاضر در این مطالعه می شنویم که تربیت فرزندان بدون پول کافی چقدر چالش برانگیز است.
چند صد دلار در ماه این پتانسیل را دارد که به این خانواده ها کمک نماید.
"لیزا جنتیان"(Lisa Gennetian) نویسنده مقاله و اقتصاددان کاربردی از دانشگاه دوک در کالیفرنیای شمالی می گوید: شواهد جهانی در مورد این که چگونه کودکان تحت تأثیر نقل و انتقالات مالی قرار می گیرند خیلی کم است. عمده علت آن این است که بررسی رشد کودکان به صورت عینی بسیار کار سخت و پر هزینه ای است و یافته های این مطالعه در مورد فعالیت مغزی نوزادان بی سابقه است.
یافته های کامل این مطالعه در مجله ی "Proceedings of the National Academy of Sciences" انتشار یافته است.
منبع:

1400/11/06
23:36:52
5.0 از 5
820
تگهای خبر: توسعه , دانش , دستگاه , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
دوستان سایت نهایت علم
نهایت علم