نهایت علم elmend

برخورد شهاب سنگ ها مانعی برای تشکیل حیات اولیه در مریخ

برخورد شهاب سنگ ها مانعی برای تشکیل حیات اولیه در مریخ

نهایت علم: یک مطالعه جدید نشان میدهد که برخوردهای مکرر شهاب سنگ به مریخ به مدت 30 میلیون سال بیشتر از تصور رخ داده و این مساله بر تشکیل حیات در این سیاره اثر گذاشته است.


به گزارش نهایت علم به نقل از ایسنا و به نقل از اسپیس، مطالعات مربوط به دوره ای موسوم به "آخرین بمباران سنگین"(Late Heavy Bombardment) در مریخ و سایر سیارات منظومه شمسی، نشان میدهد که این دوره پیامدهایی بر ظهور حیات در سیارات و حتی زمین داشته است.
این تحقیقات عمدتاً مبتنی بر یک شهاب سنگ معروف به نام "شمال غربی آفریقا ۷۰۳۴" یا "زیبای سیاه"(Black Beauty) بوده است. این شهاب سنگ حاوی قسمتی از پوسته باستانی مریخ در دوره مورد نظر است که نزدیک به ۴.۵ میلیارد سال قدمت دارد.


با نگاهی تازه به این شهاب سنگ که در سال ۲۰۱۳ پیدا شد نشانه هایی تکان دهنده از لطمه شدید در طول این دوره دیده می شود. یکی از نشانه های آن عنصری به نام زیرکن(zircon) است که تنها هنگام بزرگ ترین برخوردهای شهاب سنگی دیده می شود.
"مورگان کاکس"(Morgan Cox) نویسنده ارشد مطالعه از دانشگاه کرتین استرالیا در اطلاعیه ای اظهار داشت: نوع صدمه ای که در زیرکن مریخ ثبت شده، در بزرگ ترین رویدادهای برخوردی همچون شهاب سنگی که موجب انقراض دایناسورها شد و برخوردها به ماه دیده می شود اما قبل از این چنین مواردی در گذشته و در سیاره سرخ دیده نشده بود.
شهاب سنگ "زیبای سیاه" حدود ۴.۵ میلیارد سال قدمت دارد. قبل از این بیشتر مطالعات نشان می داد که برخورد شهاب سنگ های بزرگ روی مریخ ۳۰ میلیون سال پیش از دوره آخرین بمباران سنگین یا حدودا ۴.۸۵ میلیارد سال قبل به انتها رسیده است.
مریخ اولیه گرم تر و مرطوب تر بوده، اتمسفر غلیظ تری داشته و امکان تشکیل حیات روی سطح آن وجود داشته است. با این وجود با گذر سال ها این سیاره بخش عمده اتمسفر خودرا از دست داد و امروزه بسیار خشک است.
میزان آب موجود روی سطح یا زیر سطح این سیاره نیز امروزه بسیار مورد بحث است. برای مثال مطالعه ای که چند هفته قبل منتشر گردید نشان میدهد که یک ذخیره آب زیرزمینی قطبی در مریخ ممکنست فقط سنگ آتشفشانی باشد در همین حال یک مطالعه مستقل با بهره گیری از تصاویر مدارگرد شناسایی مریخ نشان میدهد که ممکنست بیش از آنچه که فکر می کردیم روی سطح مریخ آب وجود داشته باشد.
بااینکه که آب یکی از فاکتورهای مهم برای قابل سکونت بودن یک محیط است اما برخورد مداوم شهاب سنگ ها به آن منطقه می تواند این نقطه را برای شکل گیری حیات میکروبی ناپایدار کند.
"آرون کاوسی"(Aaron Cavosie)، یکی از نویسندگان و دانشمندان سیاره شناسی از کرتین می گوید: مطالعات قبلی بر روی عنصر زیرکن در مریخ نشان میدهد که شرایط مناسب تشکیل حیات ۴.۲ میلیارد قبل در مریخ وجود داشته است اما این در صورتی است که برخوردهای بزرگ رخ نداده باشد.
بعد از این زمان مریخ در معرض بمباران شهاب سنگی قرار گرفت. این عنصر شواهدی از چنین برخوردهایی ارائه می کند و این احتمال را تقویت می کند که ایجاد حیات اولیه در مریخ ممکنست دیرتر از آنچه تصور می کردیم رخ داده باشد. باتوجه به شواهدی در خصوص وجود آب در مریخ می توان گفت این احتمال به ۳.۷ تا ۳.۹ میلیارد سال قبل باز می گردد.
با این وجود سایر شهاب سنگ های مریخی نیز باید برای پشتیبانی از این یافته ها مورد بررسی قرار بگیرند.
این مطالعه بتازگی در مجله ی Science Advances انتشار یافته است.
منبع:

1400/11/16
22:53:36
5.0 از 5
416
تگهای خبر: تحقیقات , دانش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
نهایت علم