نهایت علم elmend

بزرگترین دنباله دار تاریخ تایید شد

بزرگترین دنباله دار تاریخ تایید شد

نهایت علم: دانشمندان تایید کردند که یک دنباله دار رصد شده در سال 2014 بزرگترین دنباله داری است که تا حالا در تاریخ بشر دیده شده است و در حقیقت آن قدر بزرگ است که تقریباً در دسته سیاره های کوچک قرار می گیرد.


به گزارش نهایت علم به نقل از ایسنا و به نقل از فیز، به نظر می رسد این خبر را باید به یک مورد جدید از اطلاعات عمومی به خاطر سپرد، چونکه یک بیانیه مطبوعاتی از جانب یک گروه بین المللی از ستاره شناسان بتازگی تایید کرده است که دنباله داری که برای نخستین بار در سال ۲۰۱۴ مشاهده شد، بزرگترین دنباله دار شناسایی شده توسط تلسکوپ های انسانی است.
این گروه از "رصدخانه پاریس" و موسسه اخترشناسی "آندالوسیا-CSIC" مقاله ای را در مجله Astronomy and Astrophysics منتشر نموده اند که در آن جزییات چگونگی تایید اندازه و رتبه بندی این دنباله دار موسوم به "UN۲۷۱ ۲۰۱۴" را شرح داده اند.
هنگامی که این دنباله دار که با نام "برناردینلی-برنشتاین" نیز شناخته می شود، برای نخستین بار مشاهده شد، پژوهشگران دریافتند از ابر اورت سرچشمه گرفته است. این دنباله دار به اندازه نپتون از ما دور بود و ستاره شناسان قادر به تعیین اندازه آن نبودند. با نزدیک شدن تدریجی این دنباله دار در سالهای بعد، مشخص شد که به گونه ای غیرعادی، بزرگ است و پژوهشگران آغاز به تخمین اندازه آن کردند و دریافتند که ممکنست تا ۳۷۰ کیلومتر عرض داشته باشد.
این مطالعه جدید از داده های جمع آوری شده توسط تلسکوپ "آرایه میلی متری بزرگ آتاکاما" برای تعیین دقیق تر اندازه این دنباله دار بهره برد. اخترشناسان با بهره گیری از این داده ها توانستند طول موج های نور ساطع شده از "UN۲۷۱ ۲۰۱۴" را مطالعه کنند تا اندازه گیری های خودرا انجام دهند. این یک روش غیرعادی است، برای اینکه دنباله دارها به طور معمول با مقدار فضایی که از آسمانی در مقایسه با فاصله شان از زمین می پوشانند، اندازه گیری می شوند.
پژوهشگران اندازه گیری های خودرا با دقت بر روی طول موج تشعشعات مایکروویو این دنباله دار که توسط غباری که از سنگ فضایی ساطع نمی شد، انجام دادند. آنها دریافتند به جهت اینکه این دنباله دار بتواند چنین نور زیادی را منعکس کند، باید تقریباً ۱۳۷ کیلومتر عرض داشته باشد. بااینکه این اندازه به اندازه تخمین ۳۷۰ کیلومتری قبلی نیست، اما به اندازه ای بزرگ است که آنرا به بزرگ ترین دنباله دار مشاهده و اندازه گیری شده توسط دانشمندان در تاریخ تبدیل می کند. همین طور آنرا به دسته سیاره های کوچک نزدیک می کند.
گفتنی است که پیش از دنباله دار "UN۲۷۱ ۲۰۱۴"، رکورددار بزرگ ترین دنباله دار مشاهده شده، دنباله داری به نام "هیل باپ"(Hale-Bopp) بود که تقریباً ۷۴ کیلومتر عرض داشت.
جالب اینجاست که دنباله دار "UN۲۷۱ ۲۰۱۴" رکورد خودرا به مدت طولانی حفظ نخواهد کرد، چونکه پژوهشگران ضمن اشاره به این نکته که اندازه گیری آنها از این دنباله دار، دورترین اندازه گیری است که تابحال از انعکاس یک دنباله دار انجام شده است، گفتند که با نزدیک شدن "UN۲۷۱ ۲۰۱۴" به خورشید، بطور مداوم یخ از دست می دهد، به این معنا که وقتی آغاز به دور شدن از خورشید کند، نصف اندازه فعلی اش خواهد بود.
منبع:

1400/11/23
23:46:11
5.0 از 5
404
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
دوستان سایت نهایت علم
نهایت علم