نهایت علم elmend
بیانیه آژانس فضایی اروپا به دنبال حمله روسیه به اوكراین؛

احیانا به مریخ نخواهیم رفت!

احیانا به مریخ نخواهیم رفت!

نهایت علم: آژانس فضایی اروپا از تعویق سفر به مریخ به دنبال جنگ در اروپا سخن گفته است.


به گزارش نهایت علم به نقل از ایسنا و به نقل از ایندیپندنت، آژانس فضایی اروپا می گوید که ادامه یافتن جنگ در اروپا به این معناست که ما امسال به مریخ نخواهیم رفت.
طی هفته گذشته آژانس های فضایی همچون ناسا و آژانس فضایی اروپا تاکید کرده اند که همکاری با همتای روسی خود یعنی آژانس فضایی روسکاسموس را در ایستگاه فضایی بین المللی ادامه خواهند داد.
اما ادامه خشونت ها سبب شده که آژانس فضایی اروپا در برنامه های خود برای سفر و اکتشاف فضا تغییراتی بوجود آورد. "جوزف اشباخر" (Josef Aschbacher)، مدیر کل این سازمان در توییتی نوشت: ما در مورد رویدادهای غم انگیزی که در اوکراین رخ می دهد، ابراز تاسف می نماییم. او از برنامه های کلی تر آژانس فضایی سخن نگفت و اشاره کرد که این تصمیم ها باید در همکاری با کشورهایی که با آژانس فضایی اروپا تعامل دارند اتخاذ شود. اما اطلاعیه ای که آژانس فضایی اروپا منتشر نموده است این مساله را روشن می کند که احتمال انجام ماموریت اگزومارس (ExoMars) به این زودی ها وجود ندارد.
این آژانس نوشت: باتوجه به ادامه برنامه اگزومارس و تحریم ها احتمال پرتاب آن در سال ۲۰۲۲ بسیار بعید است.
اگزومارس ماموریتی است که طی آن آژانس فضایی اروپا یک فرودگر و یک مریخ نورد را روی سطح مریخ فرود خواهد آورد. قرار بود این ماموریت با کمک یک فضاپیمای روسی صورت گیرد. مریخ نورد اروپا موسوم به روزالیند فرانکلین ابتدا قرار بود در سال ۲۰۲۰ به مریخ برسد اما ماموریت آن به سبب بروز همه گیری کووید-۱۹ به تعویق افتاد و الان بنظر می رسد سال ۲۰۲۲ نیز پرتاب نشود.
ماموریت های مریخی را تنها هر دو سال یکبار می توان به انجام رساند برای اینکه باید سیارات در موقعیتی قرار داشته باشند که این سفر کارآمد باشد. بدین سبب اگر این ماموریت در سال ۲۰۲۲ انجام نشود، پرتاب آن دستکم تا سال ۲۰۲۴ به تعویق خواهد افتاد.
منبع:

1400/12/11
09:32:10
5.0 از 5
484
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
نهایت علم