نهایت علم elmend

آیا قمری از جنس گاز وجود دارد؟

آیا قمری از جنس گاز وجود دارد؟

قمرهای منظومه شمسی از جنس سنگ هستند اما امکان دارد در شرایط مناسب، وجود قمرهای گازی هم ممکن باشد.


به گزارش نهایت علم به نقل از ایسنا و به نقل از لایو ساینس، سیارات منظومه شمسی ما به دو شکل هستند؛ برخی سنگی و برخی گازی اما همه قمرهای منظومه شمسی ما سنگی هستند؛ حتی قمرهایی که به دور غول های گازی می چرخند. چرا بعضی از قمرهای منظومه شمسی از گاز ساخته نشده اند؟ آیا قمرهای گازی در بقیه نواحی کیهان وجود دارند؟
علل بسیار خوبی وجود دارد که چرا هیچ قمر نزدیکی، از جنس گاز نیست. "جاناتان لونین"(Jonathan Lunine)، رئیس بخش نجوم "دانشگاه کرنل"(Cornell University) اظهار داشت: باآنکه ما هیچ قمر گازی فراتر از منظومه شمسی خود پیدا نکرده ایم اما این امر می تواند در شرایط مناسب امکان پذیر باشد.
این مورد به صورت ویژه به جرم قمر، دمای اطراف آن و تاثیر نیروهای جزر و مدی بستگی دارد؛ یعنی کشش گرانشی یک جرم مجاور مانند سیاره میزبان آن.
برای درک این که چگونه این شرایط امکان دارد بر یک قمر گازی تاثیر بگذارد، تصور کنید که ترکیب سنگی ماه منظومه شمسی با هیدروژن خالص جایگزین شده است. لونین اظهار داشت: چگالی گاز هیدروژن بسیار کمتر از سنگ است. بنابراین، ماه فورا به اندازه زمین رشد می کند.
در واقع، اندازه قابل توجه غول های گازی مانند مشتری، یکی از علل وجود آنها است. اگر آنها خیلی کوچک بودند، نیروی گرانش آن قدر قوی نبود که این عناصر سبک را در کنار هم نگه دارد.
در هر حال، اندازه تنها عامل نیست. دما هم در این میان موثر است.
لونین افزود: بیایید ماه را همان گونه که هست، در نظر بگیریم؛ یعنی بعنوان یک سنگ. حال بیایید یک جو هیدروژنی را در اطراف آن قرار دهیم. ما می دانیم که جو هیدروژنی به علت اثرات حرارتی، به سرعت فرار می کند. به عبارت دیگر، گرمای خورشید به تبخیر هیدروژن منجر می شود.
وی ادامه داد: آنچه مشخص می شود، این است که یک قمر کاملا هیدروژنی در فاصله زمین از خورشید پایدار نخواهد بود. این مورد حتی در مورد مدار پلوتو هم صدق می کند.
حتی اگر قمر گازی خیالی ما به اندازه زمین باشد و دمای اطراف آن بسیار سرد باشد، سیاره میزبانش احیانا آنرا تجزیه می کند.
لونین اظهار داشت: به یاد داشته باشید که ماه زمین در معرض نیروهای جزر و مدی از جانب زمین است اما از بین نمی رود چونکه کمی استقامت ماده در رابطه با آنرا دارد.
وی ادامه داد: این امر در مورد ماه گازی فرضی صدق نمی کند چون گاز است و جامد نیست. حتی اگر ماه گازی خیلی سرد باشد و به دور چیز دیگری بچرخد، از بین می رود و در اثر جزر و مد از هم می پاشد.
ازاین رو چگونه امکان دارد یک ماه گازی وجود داشته باشد؟ منظومه ماه و سیاره باید یا بسیار دور و سرد باشد یا بسیار بزرگ.
اگر این ماه به اندازه ماه منظومه ما باشد، در هر نقطه از منظومه درست کار نخواهد کرد. لونین اظهار داشت: اگر می خواهید چیزی فوق العاده بزرگ مانند نپتون در اطراف مشتری در نظر بگیرید، مطمئن باشید که می توانید این کار را انجام دهید. در آن صورت، نیروهای گرانشی که این اجرام بزرگ را در کنار هم نگه می دارند، احیانا نیروهای جزر و مدی را از نابودی قمری به اندازه نپتون باز خواهند داشت.
منبع:

1400/12/16
20:32:00
5.0 از 5
303
تگهای خبر: دانش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
دوستان سایت نهایت علم
نهایت علم