نهایت علم elmend

انتقاد تند فضانورد ناسا از رییس آژانس فضایی روسیه

انتقاد تند فضانورد ناسا از رییس آژانس فضایی روسیه

نهایت علم: فضانورد ناسا طی توئیت جدیدی، از رییس آژانس فضایی روسیه به خاطر صحبت ها و تهدیدات وی انتقاد نمود.


به گزارش نهایت علم به نقل از ایسنا و به نقل از دیلی میل، "گارت رایسمن"(Garrett Reisman)، یکی از فضانوردان ناسا، از "دیمیتری روگوزین"(Dmitry Rogozin)، رییس آژانس فضایی روسیه، به علت تهدید در مورد ایستگاه فضایی بین المللی و سایر حملات وی انتقاد کرده است.
رایسمن در سال ۲۰۰۸، یکی از سرنشینان ایستگاه فضایی بین المللی بود که به "شاتل فضایی اندور"(Space Shuttle Endeavour) رسید و بار دیگر در سال ۲۰۱۰، با "شاتل فضایی آتلانتیس"(Space Shuttle Atlantis) از آن بازدید نمود. رایسمن از زمان خروج از ناسا، بعنوان مشاور اسپیس ایکس فعالیت نموده است.
زنجیره نظرات فضانوردان زمانی شروع شد که روگوزین ویدئویی را که توسط "سازمان فضایی فدرال روسیه" یا "روسکاسموس"(Roscosmos) تولید شده بود، به اشتراک گذاشت که نشان می داد پرچم های بریتانیا و آمریکا از موشک "سایوز"(Soyuz) برداشته شده است.
"اسکات کلی"(Scott Kelly)، یکی دیگر از فضانوردان سابق ناسا نیز اظهار داشت که روسکاسموس بدون همکاری بین المللی، وجود نخواهد داشت و روگوزین باید در "مک دونالدز"(McDonalds) شغلی پیدا کند.
روگوزین که از سال ۲۰۱۸، ریاست آژانس فضایی روسیه را بر عهده دارد، آنرا به یک شرکت تبدیل نموده و بر درآمد تمرکز داشته است.
رایسمن در پاسخ به نظر اسکات کلی، در توئیتی نوشت: روگوزین همیشه یک ابله بوده است.
وی ادامه داد: روگوزین واقعا بطور فجیعی به روسکاسموس لطمه می زند و به یکی از معدود منابع ارزی باقیمانده برای روسیه اختتام می دهد. هنگامی که دستگاه خودپرداز شما خالی است، باید این مساله را در نظر داشته باشید.
روگوزین پیش تر کلی را بعد از اینکه او را نادان خطاب کرده بود، بلاک کرد اما به نظر می آید که تا حالا حرف های رایسمن را نادیده گرفته است.
جدال بین فضانوردان آمریکایی و رییس آژانس فضایی روسیه، از زمانی که نیروهای روسیه به اوکراین حمله کردند، ادامه دارد و جرقه تحریم هایی را مقابل روسیه، همچون مقابل برنامه فضایی و صنعت این کشور پدید آورده است.
تحریم های پیشین، همچون زمانی که روسیه در سال ۲۰۱۴ به کریمه حمله کرد، به علت همکاری در ایستگاه فضایی بین المللی، برنامه فضایی را در یک بخش عمده مستثنی کرده بود.
تهدید همکاری آینده بین آمریکا و روسیه در ایستگاه فضایی بین المللی، موضوع مورد نظر روگوزین بوده است. یکی از اولین پست های وی بعد از پیشنهاد تحریم ها، به خروج روسیه از این برنامه اشاره داشت. روگوزین اظهار داشت که این امر موجب می شود که ایستگاه در مدار غیرقابل کنترل قرار بگیرد و در اروپا یا آمریکا سقوط کند.
این مساله به این علت است که ایستگاه فضایی بین المللی به دو بخش اصلی تقسیم می شود. یک طرف از آن آمریکایی است که مسئولیت پشتیبانی حیاتی را بر عهده دارد و یک طرف دیگر روسی است که ایستگاه را در مدار نگه می دارد.
روگوزین علاوه بر مطرح کردن احتمال سقوط ایستگاه به زمین، ویدئویی را به اشتراک گذاشت که توسط روسکاسموس تولید شده بود و به نظر می رسید فضانوردان روسی در ایستگاه فضایی بین المللی درحال خداحافظی با همتایان آمریکایی خود هستند.
هنگامی که از رایسمن در مورد آینده ایستگاه فضایی بدون روسیه پرسیده شد، اظهار داشت: گزینه های عملی زیادی وجود ندارد برای اینکه به رغم ویدیوی فانتزی کم هزینه ای که روگوزین بتازگی منتشر کرد، خروج هر یک از طرفین اساسا به به انتها رسیدن ایستگاه فضایی بین المللی منجر خواهد شد.
وی ادامه داد: بدون ایستگاه فضایی، چه چیزی برای روسکاسموس باقی می ماند؟
روسیه پیش تر به ایده راه اندازی ایستگاه فضایی خود در سال ۲۰۲۵ اشاره کرده بود که احیانا برداشتن تعدادی از ماژول های جدیدتر از ایستگاه فضایی بین المللی را در بر می گیرد.
همچنین، ناسا اعلام نموده است که ایستگاه فضایی بین المللی را در سال ۲۰۳۱ از مدار خارج می کند و آنرا به روشی کنترل شده به پایین می فرستد تا در جو بسوزد و بقایای آن در اقیانوس آرام جنوبی، نزدیک منطقه ای دورافتاده موسوم به "پوینت نمو"(Point Nemo) فرود بیاید.
مقامات رسمی ناسا تا حالا در مورد ادامه همکاری با روسیه در ایستگاه فضایی بین المللی، همچون بازگشت "مارک ونده هی"(Mark Vande Hei)، فضانورد با موشک سایوز در ۳۰ مارس صحبت کرده اند.
اسکات کلی در مصاحبه ای اظهار داشت: اگر روگوزین مقرر است مانند یک کودک رفتار کند، من هم مانند یک کودک با او رفتار خواهم کرد. این غیرقابل تصور است که برنامه فضایی روسیه، شخصی را در فضا رها کند که مسئولیت بازگرداندن او به خانه را بر عهده دارد. من تصور نمی کنم که چنین اتفاقی رخ دهد.
اسکات بعد از این مصاحبه، حرف خودرا پس گرفت و اظهار داشت که هیچ گاه انتظار نداشت روسیه، همسایه خودرا بمباران کند اما این اتفاق رخ داد.
چهار فضانورد از ناسا، دو فضانورد از روسیه و یک فضانورد از آژانس فضایی اروپا به ایستگاه فضایی بین المللی فرستاده شده اند. فضانورد اروپایی و سه نفر از فضانوردان ناسا با کپسول "دراگون"(Dragon) شرکت اسپیس ایکس سفر کردند، روس ها و ونده هی نیز با فضاپیمای سایوز به آن وارد شدند.
کلی اظهار داشت: اگر من جای ونده هی بودم، به کارم ادامه می دادم و اگر مقامات روسکاسموس تصمیم می گرفتند مرا در ایستگاه جا بگذارند، آن گاه راه دیگری را برای رفتن به خانه پیدا می کردم.
چشم انداز اقامت طولانی تر برای ونده هی که مقرر است تا ۳۰ مارس به مدت ۳۵۵ روز متوالی در ایستگاه باشد، ترسناک خواهد بود و رکورد آمریکا را که اسکات کلی طی آن به مدت ۳۴۰ روز در ایستگاه اقامت داشت، خواهد شکست.
پرواز او به خانه، نشان دهنده استفاده نهایی از سایوز روسی توسط فضانوردان ناسا خواهد بود برای اینکه این آژانس فضایی حالا پرتاب های آینده خودرا روی کپسول دراگون شرکت اسپیس ایکس در نظر گرفته است.
درخواست هایی برای پرتاب فضایی کاملا تجاری آینده "Ax-۱" وجود دارد که توسط شرکت آمریکایی "آکسیوم اسپیس" (Axiom Space) و با استفاده از کپسول دراگون انجام می شود تا در ماه آتی به ایستگاه فضایی بین المللی سفر کند. تا حالا آکسیوم اسپیس و اسپیس ایکس اعلام نکرده اند که آیا این اتفاق رخ خواهد داد یا خیر.
ناسا گفته است که همکاری با روسکاسموس در ایستگاه فضایی بین المللی ادامه دارد. بگفته این آژانس فضایی، عملیات درحال انجام شدن در ایستگاه، همچون پرواز خدمه به پایگاه مداری و بازگرداندن ایمن آنها به زمین بطور عادی ادامه می یابد.
منبع:

1400/12/20
13:21:20
5.0 از 5
444
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
دوستان سایت نهایت علم
نهایت علم