نهایت علم elmend

تشخیص سریع اوتیسم با یک ابزار غربالگری جدید

تشخیص سریع اوتیسم با یک ابزار غربالگری جدید

نهایت علم: پژوهشگران دانشگاه لا تروب(La Trobe University) استرالیا بتازگی و بعد از چندین سال تلاش موفق به توسعه یک ابزار غربالگری دقیق برای تشخیص سریع اوتیسم شده اند.


به گزارش نهایت علم به نقل از ایسنا و به نقل از تی ای، شناسایی سریع اختلال طیف اوتیسم(ASD) ضروری می باشد. چونکه شناسایی سریع این امر می تواند به والدین کودکان مبتلا به این اختلال کمک نماید تا روند درمان را زودتر شروع کنند.
مداخلات درمانی در صورت انجام سریع موثرتر هستند. با این وجود، تشخیص این اختلال اغلب چندان زود اتفاق نمی افتد و این امر نیز تا حدی بدین سبب است که تشخیص این اختلال با مشاهده رفتارهای غیرعادی صورت می گیرد که این رفتارها نیز ممکنست تا آن زمان که اختلال به خوبی ثابت نشود، ظاهر نشوند.
شناسایی سریع را می توان بوسیله غربالگری اوتیسم در جمعیت عمومی انجام داد. خیلی از ابزارهای غربالگری اولیه اوتیسم دقت و حساسیت محدودی از خود نشان می دهند. در بعضی موارد، این ابزارهای ارزیابی اوتیسم، عملکرد محدودی در بخش روان سنجی و تشخیص این اختلال دارند.
دانشمندان دانشگاه لا تروب باتوجه به نیاز جهانی برای تشخیص سریع این اختلال، به فکر بهبود ابزارهای شناسایی اولیه اوتیسم بودند و بنا بر این یک ابزار غربالگری اولیه برای اوتیسم ایجاد کردند. نام ابزار آنها "توجه اجتماعی و نظارت بر ارتباطات"(SACS-R) است که موثرترین ابزار غربالگری اوتیسم در جهان در نظر گرفته می شود.
دقت تشخیصی این ابزار بر روی بیش از ۱۳ هزار و ۵۰۰ کودک ارزیابی شده است. دانشمندان دریافته اند که "SACS-R" در شناسایی این اختلال در کودکان بسیار خردسال نیز کاربردی است. برای مثال ۸۳ درصد از نوزادان و کودکان ۱۲ تا ۲۴ ماهه ای که توسط این ابزار در معرض خطر زیاد این اختلال شناسایی شده بودند، چند وقت بعد از بررسی اختلال اوتیسم آنها تشخیص داده شد.


"جوزفین باربارو"(Josephine Barbaro) محقق ارشد این مطالعه اظهار داشت: این تحقیق به نیاز حیاتی استفاده از این ابزار در سراسر استرالیا و جهان بعنوان قسمتی از بررسی های منظم سلامت نوزادان اشاره دارد. قرار دادن این ابزار بسیار موثر در دستان یک متخصص بهداشت اولیه آموزش دیده، بطوریکه در طول معاینات روتین بهداشتی خود، اوتیسم را نیز تحت نظر دارند، تفاوت زیادی در تشخیص سریع به وجود می آورد.
SACS-R نه فقط موثرترین ابزار غربالگری جهان است، بلکه برخلاف خیلی از ابزارها، می تواند در جامعه بر روی جمعیت های بزرگ نیز مورد استفاده قرار گیرد و امکان شناسایی سریع این اختلال در کودکان بسیار خردسال در سراسر جهان را نیز فراهم آورد.
پروفسور "جان دی وار آ او"(John Dewar AO) از دانشگاه لا تروب اظهار داشت: این ابزار غربالگری نمونه ای عالی از تحقیقات با تاثیر بالا است که می تواند تفاوت محسوسی در زندگی افراد بوجود آورد. شناسایی نشانه های اولیه اوتیسم با بهره گیری از این ابزار زندگی هزاران کودک و خانواده های آنها را در سراسر جهان تغییر داده است.
این ابزار که طی ۱۵ سال توسط دانشیار باربارو توسعه یافته است، برای شناسایی این اختلال به بررسی چند رفتار می پردازد که در ادامه آنها را گفته ایم.
حرکاتی مانند تکان دادن دست و اشاره به اشیا
واکنش آنها در هنگام صدا کردن نام
ارتباط چشمی
تقلید یا کپی کردن کارهای دیگران
به اشتراک گذاشتن علاقه خود با دیگران
وانمود کردن به بازی
منبع:

1400/12/24
13:16:28
5.0 از 5
481
تگهای خبر: تحقیقات , توسعه , دانش , كاربر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
نهایت علم