نهایت علم elmend

ساخت پارچه ای که به صدای قلب گوش می دهد

ساخت پارچه ای که به صدای قلب گوش می دهد

نهایت علم: دانشمندان درحال توسعه تی شرتی هستند که ضربان قلب را  ˮمی شنودˮ و می تواند در لحظه بر آن نظارت کند.


به گزارش نهایت علم به نقل از ایسنا و به نقل از دیلی میل، این تی شرت که با بهره گیری از یک پارچه آکوستیک تولید شده، مانند یک میکروفون عمل می کند و ابتدا صدا را به ارتعاشات مکانیکی و سپس به سیگنال های الکتریکی تبدیل می کند عملکرد آن مشابه فرآیندی است که گوش انسان بوسیله آن می شنود.
بگفته مهندسان موسسه فناوری ماساچوست (MIT) و مدرسه طراحی رود آیلند (RISD)، این پارچه می تواند ضربان قلب فرد را تشخیص دهد. هنوز جزئیاتی در مورد هزینه ساخت آن منتشر نشده و این لباس هنوز در مراحل اولیه توسعه قرار دارد.
تارهای این پارچه از یک ماده پیزوالکتریک تولید شده اند که هنگام خم شدن سیگنال الکتریکی تولید می کنند و بدین سان تی شرتی ایجاد می شود که قادر به تبدیل کردن ارتعاشات صوتی به سیگنال های الکتریکی است.
"وی یان" (Wei Yan)، سرپرست تیم تحقیق از موسسه فناوری ماساچوست، می گوید: این پارچه بطور نامحسوسی با پوست انسان ارتباط برقرار می کند و به کاربران این امکان را می دهد که وضعیت قلب و تنفس خودرا راحت، مداوم، طولانی مدت و در لحظه تحت نظر داشته باشند.
تیم او از سیستم شنوایی انسان الهام گرفتند تا یک "گوش" پارچه ای ایجاد کنند که نرم، بادوام و راحت است و می تواند صدا را تشخیص دهد.


صداها در هوا بصورت امواجی از فشار خفیف منتشر می شوند. هنگامی که این امواج به گوش ما می رسد، پرده گوش امواج فشار را به ارتعاشات مکانیکی تبدیل می کند. این ارتعاشات بوسیله استخوان های کوچک به گوش داخلی منتقل می شوند و حلزون گوش آنها را به سیگنال های الکتریکی تبدیل می کند که توسط مغز درک و پردازش می شوند.
همه پارچه ها در پاسخ به صداهای قابل شنیدن ارتعاش پیدا می کنند، اما این ارتعاشات در مقیاسی نانومتری و کوچک هستند بطوریکه بطور معمول قابل تشخیص نیستند.
پژوهشگران برای دریافت این سیگنال های نامحسوس، الیاف انعطاف پذیری ایجاد کردند که وقتی بصورت پارچه بافته می شود می تواند صداهای خیلی کم از صداهای آرام در یک کتابخانه گرفته تا صداهای بلند در ترافیک سنگین جاده ای را ثبت کند و جهت صداهای ناگهانی مانند دست زدن را تعیین کند.
"یان"، که حالا استادیار دانشگاه فناوری نانیانگ در سنگاپور است، اضافه کرد: با پوشیدن لباس آکوستیک، ممکنست بتوانید بوسیله آن صحبت کنید یا به تماسهای تلفنی پاسخ دهید.
"الیزابت میکلجان" (Elizabeth Meiklejohn)، یکی از نویسندگان این مقاله، می گوید: این لباس از جین سبک تر و از یک پیراهن مردانه سنگین تر است.


این تیم همین طور یک تار واحد از این الیاف را به آستر داخلی یک پیراهن و درست روی ناحیه قفسه سینه، متصل کردند و متوجه شدند که این یک تار می تواند ضربان قلب یک داوطلب سالم را به دقت تشخیص دهد.
"یوئل فینک" (Yoel Fink) یکی از نویسندگان این مطالعه از موسسه فناوری ماساچوست، پارچه آکوستیک را علاوه بر نظارت بر ضربان قلب برای لباس های حاملگی و کمک به نظارت بر ضربان قلب جنین مناسب می داند.
پژوهشگران کاربردهای دیگری نیز برای این فناوری متصور شده اند.
"یان" می گوید: می توان آنرا در ساختمان ها برای تشخیص ترک ها یا کرنش ها جاسازی کرد.
این تحقیق در مجله Nature انتشار یافته است.
منبع:

1401/01/01
12:47:40
5.0 از 5
385
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
دوستان سایت نهایت علم
نهایت علم