نهایت علم elmend

دقیق ترین شبیه سازی از جهان آغازین

دقیق ترین شبیه سازی از جهان آغازین

به گزارش نهایت علم دانشمندان موسسه فناوری ماساچوست(MIT)، دانشگاه ˮهارواردˮ و موسسه ˮماکس پلانکˮ، دقیق ترین شبیه سازی از جهان اولیه را توسعه داده اند.


به گزارش نهایت علم به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، ما چگونه به وجود آمدیم؟ کیهان چگونه خلق شده است؟ این ها سوالاتی هستند که اخترفیزیکدانان سالها در مورد آنها اندیشیده اند و آنها را بررسی نموده اند.
حالا بر مبنای یک بیانیه مطبوعاتی از موسسه فناوری ماساچوست که اخیرا انتشار یافته است، دانشمندان این موسسه به همراه محققانی از دانشگاه "هاروارد" و موسسه اخترفیزیک "ماکس پلانک"، دیدگاه دقیقی را از چگونگی گسترش جهان بعد از انفجار بزرگ(مه بانگ) عرضه کرده اند.
آنها شبیه سازی جدید خویش را به نام الهه سپیده دم در باور مردمان تمدن "اتروسک" معروف به "تسان"(Thesan) نام گذاری کرده اند و این شبیه سازی برای بازسازی دوره "بازیونیده شدن" کیهان طراحی شده است که اغلب اخترفیزیکدانان را گیج کرده است.
اِتروسک تمدنی است که از حدود سال ۷۰۰ قبل از میلاد تا میانه های سده اول قبل از میلاد در شبه جزیره ایتالیا دوام داشت و همزمان با شکوفایی امپراطوری روم ناپدید گردید.
در کیهان شناسی مه بانگ، بازیونیده شدن نام فرآیندی است که طی آن ماده بعد از دوران تاریکی، مجدداً یونیزه شد و دومین گذار فاز اصلی گاز در جهان است. از آنجائیکه بیشتر ماده باریونی به شکل هیدروژن است، معمولا این فرایند به بازیونیده شدن گاز هیدروژن اشاره دارد. هلیمِ اولین هم گرفتار همین گذار فاز شد، هر چند گذار فاز آن در نقطه دیگری از تاریخ جهان که "بازیونیده شدن هلیم" نام دارد، صورت گرفت.
سوالات دیرینه
این شبیه سازی برای پاسخ به سؤالات دیرینه در مورد جهان ما همچون این که نور در کیهان اولیه چقدر می توانسته حرکت نماید و کدام کهکشان ها مسئول بازیونیده شدن هستند، استفاده می شود.
"آرون اسمیت" عضو ناسا و موسسه اخترفیزیک و تحقیقات فضایی MIT می گوید: "تسان" بعنوان پلی برای اتصال به جهان آغازین عمل می کند. این شبیه سازی بعنوان یک همتای ایده آل برای تأسیسات رصدی آتی که می خواهند اساساً درک ما از کیهان را تغییر دهند، در نظر گرفته شده است.
این پروژه با مدلی از شکل گیری کهکشان ها که قبلاً توسط محققان طراحی شده بود به نام "Illustris-TNG" شروع شد که نشان داده شده که خواص و جمعیت کهکشان های درحال تکامل را به شکل دقیق شبیه سازی می کند. سپس تیم ها کد جدیدی را در نظر گرفتند که نحوه تعامل نور کهکشان ها و ستاره ها با گاز اطراف را نشان داده است و این که چگونه گاز را بازیونیده می کند.
"راهول کانان" از مرکز اخترفیزیک هاروارد-اسمیتسونیان اظهار داشت: "تسان" چگونگی تعامل نور نخستین کهکشان ها با گاز اطراف را در طول اولین یک میلیارد سال از عمر کیهان دنبال می کند و این که چگونه جهان از حالت خنثی به بازیونیده تبدیل گشته است. بدین سان ما به صورت خودکار، فرایند بازیونیده شدن را آشکارا مشاهده می نماییم.
دقیق ترین نما از بازیونیده شدن کیهان
نتیجه نهایی این پروژه، یک شبیه سازی است که جزئی ترین و دقیق ترین نما از بازیونیده شدن کیهان را در بزرگترین حجم فضا نسبت به هر شبیه سازی قبلی عرضه می دهد. امروزه مدلهای شبیه سازی زیادی وجود دارد، اما آنها یا در فواصل گسترده اما با وضوح پایین مدل سازی می کنند یا شبیه سازی های دقیق تری را عرضه می کنند که حجم زیادی از فضا را در بر نمی گیرد.
"مارک وگلزبرگر" دانشیار فیزیک در MIT می گوید: ما درحال پل زدن میان این دو رویکرد هستیم که هم حجم زیادی را پوشش دهیم و هم وضوح بالایی را عرضه نماییم.
شبیه سازی نهایی، یک کلیپ مسحورکننده است که تماشای آن حتی اگر یک اخترفیزیکدان نباشید هم خیره کننده و سرگرم کننده است.
این مطالعه در مجله Monthly Notices of the Royal Astronomical Society انتشار یافته است.منبع:

1401/01/08
14:00:51
5.0 از 5
423
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
دوستان سایت نهایت علم
نهایت علم