نهایت علم elmend

رقص صبحگاهی 4 سیاره در آسمان آوریل

رقص صبحگاهی 4 سیاره در آسمان آوریل

نهایت علم: آسمان در ایام پیش رو میزبان رقص صبحگاهی 4 سیاره مشتری، زهره، مریخ و زحل خواهد بود که اگر در زمان مناسب بدانید کجا را نگاه کنید، با مناظر خیره کننده ای مواجه خواهید شد.


به گزارش نهایت علم به نقل از ایسنا و به نقل از اسپیس، دکتر "کنت فرانکلین" رییس و دانشمند ارشد "افلاک نمای هایدن" در نیویورک درباره رویدادهای آسمانی چند روز آتی صحبت کرده است. وی می گوید آسمان صبحگاهی در ماه آوریل میزبان طلوع چهار سیاره از پنج سیاره درخشان منظومه شمسی در قسمت شرقی-جنوب شرقی خواهد بود.
اکنون آسمان ماه آوریل میزبان سه سیاره درخشان است که درست پیش از طلوع خورشید در آسمان شرقی-جنوب شرقی نمایان هستند. زهره، زحل و مریخ در فاصله شش درجه ای از هم قرار دارند، اما هر روز صبح، پیکربندی آنها به طرز محسوسی تغییر می کند.
سیاره های مریخ و زحل در تاریخ پنج آوریل بیشتر از قطر ظاهری ماه به یکدیگر نزدیک می شوند. سپس از هشت آوریل، سیاره مشتری که هنوز در سپیده دم ناپیداست، در پایین و در سمت چپ سه سیاره دیگر آغاز به خودنمایی می کند.
تا بامداد روز ۱۹ آوریل، هر چهار سیاره در یک خط مورب که کمی بیش از ۳۰ درجه را پوشش می دهد، کشیده خواهند شد که از سمت چپ به راست شامل سیاره های مشتری، زهره، مریخ و زحل خواهد بود.


اما رویداد اصلی، در هفته پایانی ماه آوریل با نزدیک شدن قدر مشتری به منفی دو و قدر زهره به منفی چهار و هفت برابر روشن تر شدن این سیاره ها رخ می دهد. در همین حال، هلال ماه ظاهر می شود و در تاریخ ۲۵ آوریل از زیر سیاره زحل، در ۲۶ آوریل از زیر مریخ و در نهایت در ۲۷ آوریل از زیر مشتری و زهره می گذرد.
​​یک منظره باز و بدون هیچ مانعی از افق شرقی-جنوب شرقی در بامداد آن روز در ساعت ۵: ۱۵ بامداد می تواند شما را با این صحنه تعجب آور مواجه کند. در یک نگاه، سه شیء درخشان در آسمان شب مشاهده خواهند شد که شامل هلال ماه با ۱۲ درصد روشنایی، سیاره مشتری واقع در سمت چپ بالای آن و سیاره زهره بالای هلال ماه خواهد بود.
سیاره های زهره و مشتری از بامداد آن روز به تدریج در آسمان شب به هم نزدیک می شوند و در تاریخ ۳۰ آوریل، با زاویه ۰.۴۵ درجه در کنار هم قرار می گیرند و با یک تلسکوپ با قدرت کم تا متوسط ​​قابل مشاهده هستند. سیاره مشتری به شکل کروی ظاهر می شود و سه قمر از چهار قمر آن قابل مشاهده خواهند بود و سیاره زهره نیز کمی بیشتر از نیمه روشن بنظر می رسد.
در خاور دور نیز آنها را در نزدیکی لحظات پیوند(نزدیک ترین فاصله) خود می بینند، زمانی که زهره از زاویه ۰.۲۵ درجه شمالی مشتری می گذرد. این نزدیکترین پیوند زهره و مشتری از ماه آگوست ۲۰۱۶ است. همین طور یک نزدیکی قابل توجه مشابه از این دو سیاره در آسمان عصر روز اول مارس ۲۰۲۳ رخ خواهد داد.


این نزدیکی بعد از ۳۰ آوریل نیز ادامه خواهد داشت و در اول ماه مه، این دو سیاره هنوز به طرز شایان توجهی به یکدیگر نزدیک هستند و ۰.۶ درجه از هم فاصله دارند و این زاویه تقریباً یک درجه در هر روز افزایش می یابد، بطوریکه تا ۸ مه، مشتری در زوایه ۷.۱ درجه در سمت راست بالای زهره می تابد.
اما در ماه های آینده، این دو سیاره درخشان به روش های بسیار متفاوتی حرکت خواهند کرد. زهره تا ماه آگوست به سمت لبه سپیده دم در شرق خواهد رفت، سپس به آرامی در طلوع خورشید فرو خواهد رفت. در آن زمان مشتری در سمت دیگر آسمان قرار خواهد گرفت و بر مناظر عصرگاهی تسلط خواهد داشت.
تمام این سیارات و ماه، در یک خط فرضی در آسمان به نام "دایره البروج" حرکت می کنند. "دایره البروج" مسیر حرکت ظاهری سالانه ای است که بنظر می رسد خورشید در اثر چرخش زمین به دور خود در آسمان طی می کند.
"دایره البروج" دایره ای فرضی در آسمان است که ظاهراً از دید ساکنان کره زمین بنظر می رسد که خورشید در مدت یک سال آن دایره را طی می کند. این دایره در حقیقت مدار حرکت انتقالی زمین را به دور خورشید مشخص می کند و در حقیقت طرح مدار زمین بر آسمان است، یعنی دایره ای است که از تلاقی سطح مدار حرکت انتقالی زمین با آسمان که آنرا اصطلاحاً "فلک ثوابت" نامیده اند، پیدا می شود.
از نظر فنی، "دایره البروج" نشان دهنده گسترش یا پیش بینی صفحه مدار زمین به سمت آسمان است. اما از آنجا که ماه و سیارات در مدارهایی حرکت می کنند که صفحات آنها تفاوت زیادی با مدار زمین ندارند، این اجرام وقتی در آسمان ما قابل مشاهده هستند، همیشه نسبتاً نزدیک به خط "دایره البروج" می مانند.
منبع:

1401/01/14
12:41:11
5.0 از 5
333
تگهای خبر: آینده , دانش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
دوستان سایت نهایت علم
نهایت علم