نهایت علم elmend

ماده شیمیایی برای گیر انداختن راحت پشه مالاریا

ماده شیمیایی برای گیر انداختن راحت پشه مالاریا

محققان برای افزایش قدرت تورهای پشه کش و بیشتر کردن توان شکار پشه های مالاریا از یک نوع ماده شیمیایی تازه بهره برده اند.به گزارش نهایت علم به نقل از نیواطلس، در خیلی از نقاط جهان، تورهای آغشته به حشره کش ها نه تنها برای پیشگیری از نیش زدن پشه های ناقل بیماری مالاریا، بلکه برای کشتن آنها هم مورد استفاده قرار می گیرد. حالا یک مطالعه جدید نشان داده است اگر از نوع متفاوتی از مواد شیمیایی استفاده شود، چنین تورهایی می توانند بسیار مؤثرتر باشند.
در حال حاضر، دسته ای از حشره کش ها به نام پیرتروئیدها جهت استفاده در مناطقی مانند جنوب صحرای آفریقا روی توری های ضدپشه استفاده می شوند. وقتی حشرات با پارچه این تورهای سمی تماس پیدا می کنند، بلافاصله می میرند. با این وجود، برخی پشه ها در مقابل پیرتروئیدها مقاومت می کنند و همین مسئله اثر کشندگی مواد شیمیایی مذکور را می کاهد.
دانشمندان مؤسسه ملی تحقیقات پزشکی تانزانیا در جستجوی جایگزینی با عملکرد بهتر، به دنبال آفت کشی به نام کلرفناپیر بوده اند. این ماده شیمیایی به جای کشتن مستقیم پشه ها، سبب گرفتگی عضلات بال آنها می شود و آنها را از پرواز باز می دارد. از آنجاییکه پشه ها پس از تماس با این ماده نمی توانند برای یافتن طعمه پرواز کنند، دیگر نمی توانند تغذیه کنند، ازاین رو در نهایت از گرسنگی می میرند.
مطالعه ای که بر روی ۴۵۰۰ کودک در تانزانیا انجام شد نشان داد استفاده از این روش احتمال ابتلاء به مالاریا را به شدت می کاهد و ماده شیمیایی مذکور مؤثرتر از سایر مواد رقیب است.
انتظار می رود در آینده سازمان بهداشت جهانی استراتژی ملی کنترل مالاریای خویش را به روز کند و از این ابزار مؤثر جدید استفاده نماید. البته این امر مستلزم سرمایه گذاری و حمایت دولت هاست.


منبع:

1401/01/15
09:50:41
5.0 از 5
388
تگهای خبر: آینده , تحقیقات , دانش , محققان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
نهایت علم