نهایت علم elmend
عكس روز ناسا؛

درخشش دهانه یخ زده مریخ

درخشش دهانه یخ زده مریخ

در عکس جدیدی که ناسا از سیاره سرخ منتشر نموده است، یخبندان در سرتاسر سطح دهانه جنوبی مریخ مشاهده می شود.


به گزارش نهایت علم به نقل از ایسنا، بر اساس بیانیه ناسا، ابزار موسوم به "آزمایش علمی تصویربرداری با وضوح بالا"(HiRISE) روی "مدارگرد شناسایی مریخ ناسا"(MRO) تصویری از سطح یخ زده یک دهانه در مریخ را ثبت کرده است.
زمستان های مریخ می تواند بسیار سرد باشد و دما در نزدیکی قطب های آن به منفی ۱۹۵ درجه فارنهایت(منفی ۱۲۵ درجه سانتی گراد) می رسد. بدین سبب لایه ای از یخبندان کربن دی اکسید یا یخ خشک ممکنست در سطح تعدادی از مناطق این سیاره ایجاد شود.
اما مدارگردها همین طور می توانند تکه های کوچک یخبندان را در نشیب های نزدیکتر به استوای این سیاره ببینند. این مکان ها دماهای سردتری را تجربه می کنند، چونکه نور خورشید کمتری دریافت می کنند، بدین سبب یخ زدگی کربن دی اکسید یا همان یخ خشک، ذوب نمی گردد.
عکس جدید "آزمایش علمی تصویربرداری با وضوح بالا"(HiRISE) از نیم کره جنوبی مریخ در اواسط زمستان گرفته شده است. این عکس دهانه ای را در نزدیکی عرض جغرافیایی ۳۷ درجه جنوبی مریخ نشان میدهد.
این دهانه که شیب آن رو به جنوب دهانه است، پر از یخ زدگی درخشان کربن دی اکسید است که در عکس رنگی پردازش شده و بهبود یافته، آبی بنظر می رسد.
این عکس، یخ خشک را درون و اطراف خندق های روی شیب دهانه نشان میدهد که توسط جریان هایی که در ماه های گرم تر رخ می دهند، بدین شکل درآمده اند.
منبع:

1401/01/26
15:12:49
5.0 / 5
127
تگهای خبر: علم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲
نهایت علم