نهایت علم elmend
با تولید غذا از پساب مزارع پرورش ماهی؛

اولین بانک غذای زنده آبزیان در کشور به وجود آمد

اولین بانک غذای زنده آبزیان در کشور به وجود آمد

پژوهشگران در یک شرکت دانش بنیان موفق به تولید غذای آبزیان با بهره گیری از پساب خروجی مزارع پرورش ماهی شدند که می توان از آن بعنوان اولین بانک غذای زنده آبزیان کشور یاد کرد.به گزارش نهایت علم به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، تولید غذای زنده آبزیان همچون موارد مهمی است که کمک بسیاری به تکثیر و چرخه حیات گونه های مختلف ماهی می کند. این غذاهای زنده، گستردگی زیادی دارند و از جلبک های آب شیرین، جلبک های آب شور، پلانکتون، برخی کرم ها و لاروهای حشرات و... را شامل می شود.
یکی از اهمیت های این غذاهای زنده آنست که این نوع غذا، برای خیلی از آبزیان بخصوص در دوران لارو، ضرورت دارد چونکه هم متناسب با اندازه دهان آنها است و هم از قابلیت هضم راحت تری برخوردارست.
تولید زیست توده آرتمیا در استخرهای با عایق ژئوممبران بصورت متراکم و مدار بسته در جهت تامین امنیت غذایی آبزیان پرورشی، از دیگر کارکردهای این طرح است. تولید بیومس دافنی ماگنا در استخرهای خامی و بتنی با بهره گیری از پساب خروجی مزارع پرورش ماهی نیز دیگر خدمتی است که با اجرای این طرح محقق شده است.
روح الله حبیبی فرد رییس هیئت مدیره یک شرکت دانش بنیان با اعلان اینکه این طرح در بخش کشاورزی، تکثیر و پرورش آبزیان مورد استفاده قرار می گیرد، اظهار داشت: ازجمله شاخصه های این طرح می توان به تولید غذای آبزیان با بهره گیری از پساب خروجی مزارع پرورش ماهی و تولید متراکم آرتمیا به دور از منابع آب شور اشاره نمود.
وی اظهار داشت: با اجرای این طرح، اولین بانک غذای زنده کشور بوجود آمد. در این بانک، انواع غذاهای زنده ذخیره سازی شده است. نمونه های این غذاها خالص سازی شده است و بصورت زنده نگهداری می شوند. بدین سبب هر پرورش دهنده ای که نیاز پیدا کند، این غذاها به سرعت در دسترس آنها قرار می گیرد.
به گفته وی، باتوجه به وجود این بانک غذای زنده در کشور و باتوجه به مشکلات ارز و تحریم، پرورش دهندگان، دیگر نیازی به تهیه آرتمیای وارداتی ندارند.

1401/01/31
12:44:38
5.0 از 5
291
تگهای خبر: تولید , دانش , ذخیره سازی , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
نهایت علم