نهایت علم elmend

شناسایی ارتباط میان مصرف مکمل های کلسیم با مرگ زودهنگام

شناسایی ارتباط میان مصرف مکمل های کلسیم با مرگ زودهنگام

محققان دانشگاه وین در مطالعه اخیرشان از ارتباط میان مصرف مکمل های کلسیم با مرگ زودهنگام در افراد مسن مبتلا به بیماری دریچه ای قلب اطلاع داده اند.


به گزارش نهایت علم به نقل از ایسنا و به نقل از اس تی دی، بر مبنای تحقیقات جدید انتشار یافته در مجله "Heart"، مکمل های کلسیم که اغلب به افراد مسن برای کاهش خطر شکنندگی استخوان ها(پوکی استخوان) و شکستگی ها داده می شود، با افزایش ریسک مرگ در بین افرادی که به تنگی دریچه آئورت(یک بیماری پیشرونده و بالقوه کشنده) مبتلا هستند، مرتبط می باشد.
علاوه بر این، نتایج این مطالعه نشان می دهند که این مکمل ها چه با ویتامین D مصرف شوند چه نشوند، به نظر می آید که به جای بهتر کردن حال فرد، وضعیت را بدتر می کنند که این امر شایع ترین شکل مبتلا شدن به بیماری دریچه ای قلب در بزرگسالان در کشورهای توسعه یافته است.
تنگی دریچه آئورت زمانی رخ می دهد که دریچه آئورت(دریچه اصلی خروجی قلب)، سفت و باریک شود. این بدان معنا است که این دریچه دیگر نمی تواند به صورت کامل باز شود و ازاین رو جریان خون را از قلب به شریان اصلی(آئورت) و سایر اعضای بدن می کاهد یا می بندد.
تنها درمان موثر، تعویض دریچه معیوب است و این هم روشی است که به نام "تعویض دریچه آئورت"(AVR) شناخته می شود.
ارتباط بین رژیم غذایی و مکمل کلسیم یا ویتامین D با خطر مبتلا شدن به بیماری قلبی عروقی و مرگ به شدت مورد بحث است. با این وجود، محققان خاطرنشان کردند شواهدی که در مورد ایمنی آنها به دست آورده اند بیشتر نتایج آزمایشات آنها بر روی حیوانات است و گفتنی است تجویز هر دوی این مکمل ها در سالهای اخیر بخصوص در بین زنان یائسه به شدت افزایش پیدا کرده است.
ازاین رو محققان در این مطالعه می خواستند دریابند که این مکمل ها چه تاثیری بر فرد و مرگ ناشی از آن و بیماری قلبی عروقی دارند. آنها همینطور به بررسی احتیاج به تعویض دریچه آئورت و همینطور پیشرفت تنگی آئورت در افراد مسن پرداختند.
محققان در گام بعد، سلامت قلب ۲۶۵۷ بیمار(میاگین سنی ۷۴ که ۴۲ درصد آنها زنان بودند) با تنگی آئورت خفیف تا متوسط بین سالهای ۲۰۰۸ و ۲۰۱۸ را بررسی کردند و این بررسی بیشتر از ۵.۵ سال به طول انجامید.
سپس شرکت کنندگان به چند گروه تقسیم شدند. گروه اول که هیچ مکملی مصرف نمی کردند، گروه دوم آنهایی که تنها مکمل ویتامین D مصرف می کردند و گروه سوم کسانی که مکمل های کلسیم را همراه و یا بدون ویتامین D مصرف می کردند و از آن میان تنها ۱۱۵ نفر مکمل کلسیم مصرف می کردند.
کسانی که مکمل ها را مصرف می کردند به صورت قابل توجهی بیشتر از افرادی که مکمل مصرف نمی کردند، دیابت و بیماری سرخرگ کرونری داشتند. همینطور احتمال بیشتری وجود داشت که از استاتین ها، وارفارین و اتصال دهنده های فسفات(برای محدود کردن جذب فسفر) برای پیوند عروق کرونری و دیالیز کلیه استفاده کنند.
در طول دوره نظارت، ۵۴۰ نفر(۲۰.۵درصد) جان خویش را از دست دادند. ۱۵۰ نفر بر اثر بیماری های قلبی عروقی جان خویش را از دست دادند. ۱۵۵ نفر هم به علل دیگر جان باختند و ۲۳۵ نفر به علل نامعلوم جان باختند و ۷۷۴ نفر(۲۹درصد) دریچه آئورت خویش را تعویض کردند.
بیشتر از یک سوم افراد در هر یک از گروه ها بعد از پنج سال گرفتار تنگی آئورت شدید شدند. به نظر نمی رسد که مکمل ویتامین D به تنهایی بر بقا تأثیر بگذارد. اما مکمل کلسیم به همراه ویتامین D با خطر بالای مرگ و میر به هر علتی و افزایش دو برابری خطر مرگ بر اثر بیماری قلبی عروقی مرتبط بود و با ۴۸ درصد افزایش عمل "تعویض دریچه آئورت" در مقایسه با افرادی که مکمل مصرف نمی کردند همراه بود.
مکمل کلسیم به تنهایی هم با افزایش ریسک مرگ به هر علتی(۲۴درصد) و حدودا سه برابر شدن خطر "تعویض دریچه آئورت" مرتبط بود. همینطور خطر مرگ به هر علتی و بیماری قلبی عروقی در بین افرادی که مکمل های کلسیم مصرف می کردند و دریچه آئورت شان تعویض نشده بود، بیشتر بود.
این یک مطالعه مشاهده ای است و ازاین رو نمی تواند علت را کاملا مشخص نماید. همینطور افرادی که مکمل ها را مصرف می کردند، عوامل خطر بیشتری برای مرگ بر اثر بیماری های قلبی نسبت به افرادی که مکمل مصرف نمی کردند داشتند و علاه بر آن در این مطالعه مقدار کلسیم دریافتی از رژیم غذایی و مکمل ها ارزیابی نشده بود.
اما محققان با این وجود نتیجه گرفتند: با عنایت به بزرگی نمونه های بررسی شده و دوره پیگیری طولانی، مطالعه ما نشان داده است که مکمل کلسیم هیچ مزیتی برای بیماری قلبی عروقی ندارد و در عوض امکان دارد منعکس کننده افزایش ریسک کلی عمل "تعویض دریچه آئورت" و مرگ ومیر بخصوص در کسانی که عمل "تعویض دریچه آئورت" را انجام نداده اند، باشد.
منبع:

1401/02/06
22:57:39
5.0 از 5
442
تگهای خبر: تحقیقات , توسعه , دانش , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
دوستان سایت نهایت علم
نهایت علم