نهایت علم elmend

بازگشایی کپسول بازگشت ماموریت شنژو-13

بازگشایی کپسول بازگشت ماموریت شنژو-13

نهایت علم: چین ده روز بعد از بازگشت موفقیت آمیز فضانوردانش به زمین، کپسول بازگشت ماموریت شنژو-13 را گشود.


به گزارش نهایت علم به نقل از ایسنا و به نقل از چاینا دیلی، طبق گزارش آژانس فضایی سرنشین دار چین(CMSA)، این کشور روز سه شنبه کپسول بازگشت سفینه فضایی سرنشین دار شنژو-۱۳ که سه فضانورد چینی را در تاریخ ۱۶ آوریل به زمین بازگرداند، باز کرد.
دانه های زراعی، کارت حافظه ۸K باکیفیت بالا که تصاویر و فیلم های ثبت شده توسط فضانوردان در مدار را ذخیره می کند، تمبرهای یادبود و نقاشی های نوجوانان هنگ کنگی از اقلام حمل شده توسط فضاپیما بودند که از کپسول برگشت خارج شدند.
آژانس فضایی سرنشین دار چین اظهار داشت: از زمان افتتاح پروژه فضایی سرنشین دار این کشور، چین بطور مداوم به کمک به اقتصاد ملی و معیشت مردم اهمیت داده است.
فضاپیمای شنژو-۱۳ از مرکز پرتاب ماهواره جیوچوان در شمال غربی چین در ۱۶ اکتبر ۲۰۲۱ پرتاب شد.
"شنژو-۱۳" آخرین ماموریت سال قبل میلادی برای ساخت ایستگاه فضایی بود که در ایام گذشته فضانوردان آن به زمین بازگشتند. ایستگاه فضایی چین حداقل ۱۰ سال در فضا خواهد ماند، در صورتیکه انتظار می رود ایستگاه فضایی بین المللی در سال ۲۰۳۰ به فعالیت خود اختتام دهد.
چینی ها قصد دارند در مجموع شش فضانورد را طی ماموریت های "شنژو-۱۴" و "شنژو-۱۵" به ایستگاه فضایی "تیانگونگ" بفرستند. "هائو چون"(Hao Chun)، رییس آژانس فضایی سرنشین دار چین بتازگی و بعد از بازگشت فضانوردان ماموریت شنژو-۱۳ در یک نشست خبری، اظهار داشت: خدمه ماموریت "شنژو-۱۴" متشکل از سه فضانورد خواهد بود و آنها از مرکز پرتاب ماهواره "جیوچوان" در شمال غربی چین در ماه ژوئن به تیانگونگ خواهند رفت و به مدت شش ماه در آنجا کار خواهند کرد.
چین می خواهد تا آخر سال ۲۰۲۲ ساخت ایستگاه فضایی خودرا در مدار به انتها برساند. در مجموع شش ماموریت برای امسال برنامه ریزی شده است که می توان به پرتاب فضاپیمای باری تیانژو-۴ در ماه مه، فضاپیمای سرنشین دار تیانژو-۱۴ در ژوئن، ماژول آزمایشگاهی ونتیان در ماه ژوئیه و ماژول آزمایشگاهی منتیان در ماه اکتبر اشاره نمود. هنگامی که آنها به "تیانگونگ" متصل شوند، ایستگاه با ساختار T شکل کامل خواهد شد.
منبع:

1401/02/07
17:39:41
5.0 از 5
394
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
دوستان سایت نهایت علم
نهایت علم