نهایت علم elmend

ایمپلنتی که علایم بیماری پارکینسون را معکوس کرد

ایمپلنتی که علایم بیماری پارکینسون را معکوس کرد

به گزارش نهایت علم تصور می شود که یک بیمارستان در بریستول نخستین جایی است که توانسته با کاشت دستگاه کوچکی در مغز علایم بیماری پارکینسون را معکوس کند.


به گزارش نهایت علم به نقل از ایسنا و به نقل از بی بی سی، جراحان بیمارستان "Southmead" از یک دستگاه کوچک تحریک عمقی مغز (DBS) برای از بین بردن الگوهای غیرطبیعی فعالیت سلول های مغزی که در نتیجه ی مبتلا شدن به بیماری پارکینسون ایجاد می شود، استفاده کردند.
"تونی هاولز" (Tony Howells)، نخستین فردی که این درمان را بعنوان بخشی از یک کارآزمایی دریافت کرد، می گوید که تأثیر آن "شگفت انگیز" بوده است.
۲۵ بیمار برای آزمایشی که سال آینده تمام می شود، انتخاب شده اند.
"هاولز" که در سال ۲۰۱۹ تحت عمل جراحی قرار گرفته است، می گوید: پیش از عمل، من با همسرم به پیاده روی رفتم و ۲۰۰ یارد (۱۸۲ متر) از ماشین فاصله گرفتم و بعد از آن مجبور شدم برگردم؛ چونکه نمی توانستم ادامه بدهم. پس از عمل، که ۱۲ ماه بعد بود هم باردیگر به پیاده روی رفتم و ۲.۵ مایل (چهار کیلومتر) پیمودم و حتی می توانستم بیشتر از آن هم راه بروم. این اعجاب انگیز بود.


هم اکنون هیچ درمانی برای بیماری پارکینسون وجود ندارد. علایم این بیماری که منجر به صدمه تدریجی بخش هایی از مغز در خلال چندین سال می شود، شامل لرزش غیر ارادی قسمت هایی از بدن، حرکت آهسته، سفت شدن عضلات و از دست رفتن انعطاف پذیری است.
بیشتر افراد در سنین بالای ۵۰ سال علایم آنرا بروز می دهند، اما حدود پنج درصد از مبتلایان نخستین علایم را در سنین کمتر از ۴۰ سالگی تجربه می کنند. جراحی های سنتی برای پارکینسون شامل کاشت یک باتری نسبتاً بزرگ در قفسه سینه به همراه سیم هایی است که از زیر پوست تا بالای سر ادامه می یابند.
سیستم جدید تحریک عمقی مغز، کوچکترین سیستمی است که تاکنون ساخته شده و شامل یک باتری کوچک کاشته شده در جمجمه است. این سیستم تکانه های الکتریکی را مستقیماً به مناطق مورد نظر در مغز ارسال می کند. برای انجام این کار، پروب های الکتریکی در جمجمه و در اعماق مرکز مغز، به هسته های زیر تالاموس متصل می شوند. انجام این جراحی جدید تنها سه ساعت زمان می برد، یعنی حدودا نصف زمانی که برای کاشت باتری های بزرگ تر صرف می شد.
"هاولز" می گوید: تا وقتی که برای شما اتفاق نیفتد، نمی توانید درک کنید که پارکینسون چقدر آزاردهنده است. بستن بندهای کفش تبدیل به کاری بزرگ می شود و این بر روی زندگی روزمره شما تأثیر زیادی می گذارد. وی می افزاید این که باردیگر توانسته گلف بازی کند و کارهایش را بسیار سریع تر از قبل انجام دهد، به او بسیار کمک کرده است.دکتر آلن وون
"North Bristol Trust" که یک مرکز عرضه دهنده خدمات سلامت ملی است، تاریخچه ی پرافتخاری در زمینه جراحی مغز برای کاهش علایم مخرب پارکینسون دارد.
"استیو گیل" (Steve Gill) جراح مغز و اعصاب، به صورت خستگی ناپذیر در کنار دکتر "آلن وون" (Alan Whone)، متخصص مغز و اعصاب کار کرده است.
۱۰ سال پیش (در سال ۲۰۱۲) آنها به جذب ۴۲ داوطلب مبتلا به پارکینسون بعنوان بخشی از یک آزمایش سه میلیون پوندی پرداختند تا نشان دهند که چگونه تزریق دارویی به مغز به نام GDNF می تواند زندگی بیماران را به صورت اساسی تغییر دهد.
پیشرفت اخیر می تواند زندگی هزاران بیمار مانند "تونی" را تغییر دهد، اما تنها در صورتیکه NHS منابع لازم برای انجام این عمل را داشته باشد.
دکتر "آلن وون" می گوید: حدود ۱۴۰ هزار نفر مبتلا به پارکینسون در بریتانیا زندگی می کنند که حدود ۱۴ هزار نفر از آنها می توانند از این دستگاه بهره مند شوند.
او توضیح داد: اگر شما مسن تر هستید، یا اگر بعنوان بخشی از بیماری پارکینسون گرفتار مشکل حافظه شده اید، این دستگاه برای شما مناسب نمی باشد. اما اگر شما فردی جوان تر هستید که می توانید جراحی مغز و غیره انجام دهید، این دستگاه برای شما کاربردی است.1401/02/09
12:22:15
5.0 از 5
437
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
دوستان سایت نهایت علم
نهایت علم