نهایت علم elmend

چهارمین بسته از نمونه های ماه در دست پژوهشگران چینی

چهارمین بسته از نمونه های ماه در دست پژوهشگران چینی

چین اسامی چندین موسسه تحقیقاتی که مقرر است چهارمین دسته از نمونه های ماه را که توسط ماموریت ˮچانگ ای 5ˮ به زمین رسیده بود را دریافت نمایند، اعلام نمود.


به گزارش نهایت علم به نقل از ایسنا و به نقل از چاینادیلی، چین ۲۳ نوامبر سال ۲۰۲۰ فضاپیمای بدون سرنشین خودرا طی ماموریت چانگ ای ۵ به سمت کره ماه پرتاب کرد. چین این فضاپیمای بدون سرنشین را با این هدف پرتاب کرد که این فضاپیما نمونه هایی از خاک و سنگ های ماه را به زمین بازگرداند. این نخستین تلاش یک کشور برای آوردن نمونه از قمر طبیعی زمین از دهه ۱۹۷۰ تا حالا بود.
این کاوشگر بعد از ۱۱۲ ساعت سفر، در تاریخ ۲۸ نوامبر به مدار ماه وارد شد. کاوشگر چانگ ای ۵ که در ۱۷ دسامبر ۲۰۲۰ به زمین بازگشت، در مجموع ۱۷۳۱ گرم نمونه که عمدتاً سنگ و خاک بود را از سطح ماه جمع آوری کرده بود.


چین با این ماموریت موفقیت آمیز تبدیل به سومین کشوری شد که نمونه های قمری را چند دهه پس از ایالات متحده و شوروی سابق به زمین آورده است. آخرین ماموریت بازگرداندن نمونه ماه مربوط به مأموریت" لونا۲۴"(Luna ۲۴)اتحاد جماهیر شوروی در سال ۱۹۷۶ بود.
مرکز برنامه فضایی و اکتشاف ماه سازمان ملی فضایی چین اظهار داشت: تا حالا چینی ها این میزان نمونه های جمع آوری شده از ماه را طی سه مرحله به چندین موسسه تحقیقاتی اهدا کرده بودند و الان طی چهارمین دور از این پروژه آنها قسمتی از آنرا به دیگر موسسات اهدا خواهند کرد. این نمونه ها که وزن شان ۸.۷ گرم است در میان دانشمندان ۱۱ موسسه پخش خواهند شد.
چین برنامه کاوش ماه خودرا در سال ۲۰۰۴ شروع کرد و از سال ۲۰۰۷ تا حالا پنج کاوشگر رباتیک را به فضا پرتاب کرده است. چهارمین کاوشگر چانگ ای ۴، در ژانویه ۲۰۱۹ در سمت پنهان ماه فرود آمد و نخستین فضاپیمایی بود که ماه را از نزدیک مشاهده کرد. سطح نورد آن که یوتو۲ نام دارد، بیش از ۱۰۰۰ روز است که در آنجا کاوش می کند. این کاوشگر از زمانی که در تاریخ ۳ ژانویه ۲۰۱۹ متصل به فضاپیمای "چانگ ای-۴" روی ماه فرود آمد، دهانه ۱۸۶ کیلومتری "ون کارمان" را کاوش کرده است. "چانگ ای-۴" چهارمین ماموریت چین به ماه و دومین ماموریتی بود که همراه آن یک ماه نورد به ماه فرستاد. ماموریت های "چانگ ای-۱" و "چانگ ای-۲" مدارگرد بودند، در صورتیکه "چانگ ای-۳" با نخستین ماه نورد "یوتو" در سمت نزدیک ماه فرود آمد.1401/02/11
09:21:25
5.0 از 5
446
تگهای خبر: تحقیقات , دانش , ربات , رباتیك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
دوستان سایت نهایت علم
نهایت علم