نهایت علم elmend

نجات از مسمومیت با مونوکسید کربن با روشی جدید

نجات از مسمومیت با مونوکسید کربن با روشی جدید

به گزارش نهایت علم محققان دانشگاه ˮکالیفرنیا سانتاکروزˮ آمریکا در مطالعه اخیرشان اظهار کرده اند یک درمان جدید می تواند سریعا مسمومیت با کربن مونوکسید را از بین ببرد.


به گزارش نهایت علم به نقل از ایسنا و به نقل از تی ای، کربن مونوکسید یک گاز بی رنگ و بی بو است که هنگام سوختن بنزین و سوخت های دیگر، تولید می شود.
مسمومیت با گاز کربن مونوکسید هنگامی که در جریان خون فرد جمع می شود، رخ می دهد و در صورت مسمومیت هم امکان دارد حال فرد در عرض چند دقیقه بسیار بد شود یا حتی جان خویش را از دست دهد.
گزینه های درمانی محدودی برای کسانی که گرفتار مسمومیت با مونوکسید کربن می شوند، وجود دارد. "تیم جان استون"(Tim Johnstone) استادیار رشته شیمی و زیست شیمی دانشگاه کالیفرنیا سانتا کروز مدت ها است روی ساخت یک پادزهری که استفاده از آن آسان است، کار می کند.
جان استون مولکول های کوچکی طراحی نموده که دارای خیلی از خصوصیت های محل فعال هموگلوبین هستند اما می توانند به کربن مونوکسید، بسیار محکم تر از این پروتئین متصل شوند. هموگلوبین، پروتئینی شامل چهار زنجیره آمینواسیدی است که در گلبول های قرمز خون وجود دارد.
در این مطالعه، او و همکارانش توانایی این مولکول ها را برای اتصال با کربن مونوکسید، جداسازی کربن مونوکسیدی که قبلا به هموگلوبین متصل بوده و نجات گلبول های قرمز خونی که در معرض کربن مونوکسید بوده را بررسی نموده اند. همه این موارد ذکر شده نشان دهنده این است که میتوان امیدوار بود که در آینده پادزهری برای این مسمومیت ایجاد خواهد شد.
جان استون اظهار داشت: مواد گفته شده نتایج اولیه مطالعه ما هستند اما امیدواریم که یک درمان در بالین بیمار(point-of-care)ایجاد شود که بتوان به سرعت آنرا اجرا کرد. شایع ترین علایم مسمومیت با مونوکسید کربن عبارتند از سردرد، سرگیجه، ضعف، ناراحتی معده، استفراغ، درد قفسه سینه و گیجی. از آنجاییکه علایم این مسمومیت همانند آنفلوآنزا است، امکان دارد افراد بدون این که متوجه خطر باشند چنین علائمی را تجربه کنند و شروع درمان به تاخیر بیفتد.
منبع:

1401/02/13
12:03:38
5.0 از 5
264
تگهای خبر: آمریكا , آینده , تولید , دانش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
نهایت علم