نهایت علم elmend

علت مرگ نخستین دریافت کننده قلب خوک

علت مرگ نخستین دریافت کننده قلب خوک

به گزارش نهایت علم چند ماه پیش و در نخستین جراحی در نوع خود، یک بیمار ۵۷ ساله به نام ˮدیوید بنتˮ(David Bennett) که با بیماری لاعلاج قلبی دست وپنجه نرم می کرد، تحت عمل جراحی قرار گرفت و یک قلب اصلاح ژنتیکی شده خوک دریافت کرد؛ اما این فرد دو ماه بعد از جراحی در مرکز پزشکی دانشگاه مریلند درگذشت؛ حال علت مرگ وی مشخص شده است.


به گزارش نهایت علم به نقل از ایسنا، اوایل سالجاری میلادی اعلام گردید "دیوید بنت"(David Bennett) مردی که از یک خوک اصلاح ژنتیکی شده قلب پیوندی دریافت کرده بود دو ماه بعد از جراحی در مرکز پزشکی دانشگاه مریلند، درگذشته است. در ان زمان پزشکان مسئول این عمل گفتند معلوم نیست که بدن او عضو پیوندی را پس زده است یا خیر و سخنگوی بیمارستان هم اظهار داشت: هیچ علت مشخصی برای مرگ وی شناسایی نشده است حال اما به گفته متخصصان پیوند، قلب خوکی که در اوایل سالجاری میلادی در یک عمل مهم به یک بیمار آمریکایی پیوند زده شد، حامل یک ویروس خوکی بوده و این امر سبب مرگ او بعد دو ماه شده است.
بنت نخستین فردی بود که قلب دارای نارسایی خویش را با قلب یک خوک اصلاح ژنتیکی شده جایگزین کرد. دیوید بنت که ۵۷ سال داشت در مریلند زندگی می کرد. او گرفتار عارضه قلبی شدیدی بود و بعد از آن که به علت حائز شرایط نبودن، چندین بار درخواستش برای قرار گرفتن در صف انتظار دریافت قلب انسان رد شد، با دریافت آزمایشی قلب خوک موافقت نمود.
قلب پیوند زده شده در ابتدا عملکرد خوبی داشت و برای چند هفته هیچ نشانه ای از پس زده شدن وجود نداشت. او با خانواده اش وقت گذراند و فیزیوتراپی انجام داد اما از بیمارستان مرخص نشد و به نقل از مسئولین بیمارستان چند روز قبل حالش رو به وخامت رفت.
آقای بنت هم روز پیش از جراحی اظهار داشته بود: من یا باید این پیوند را انجام دهم یا جان خویش را از دست می دهم. من می خواهم زنده بمانم. باآنکه این تیری در تاریکی است اما آخرین شانس من است.
اکنون بعد از بررسی ها محققان دریافته اند که قلب بنت تحت تأثیر "سیتومگالوویروس" خوکی قرار گرفته است و این یک عفونت است که اثرات مخربی بر پیوند داشته است. سیتومگالوویروس (Cytomegalovirus) یک سرده از ویروس های رده هرپس ویرالس در زیرخانواده بتا از خانواده هرپس ویریده است.
شرکت بیوتکنولوژی Revivicor که این خوک ها را پرورش داده و مهندسی کرده است، از اظهار نظر در اینباره خودداری کرد و هیچ بیانیه عمومی در مورد ویروس نتشر نکرده است.
"مایک کورتیس"، مدیر عامل شرکت eGenesis، که آنها هم همینطور خوک هایی را برای پیوند اعضای بدن پرورش می دهند اظهار داشت: این خوک مقرر است از همه عوامل بیماری زای خوکی پاک باشد و این مورد بسیار مهمی است. آیا آقای بنت بدون این ویروس زنده می ماند؟ ما نمی دانیم، اما این عفونت نه تنها به زنده ماندن اون کمکی نکرد بلکه احیانا به شکست پیوند کمک کرده است.
علت مرگ بنت مهم می باشد، چونکه اگر قلب وی در نتیجه رد ایمنی از کار می افتاد، ممکن بود محققان باردیگر به یک روش جدید برای انجام یک پیوند موفقیت آمیز روی می آوردند. حالا انتظار می رود که شرکت هایی مانند United Therapeutics و eGenesis، یا دانشگاه هایی که با آنها کار می کنند، آزمایش های بالینی اندام خوک خویش را ظرف یک یا دو سال آینده انجام دهند.
"بارتلی پی گریفیت"(Bartley P. Griffith) که این پیوند را انجام داده است اظهار داشت: حالا ما کم کم درحال درک این مورد هستیم که چرا او دار فانی را وداع گفت. اگر علت مرگ او یک عفونت بود، احتمالاً می توانیم در آینده از آن جلوگیری نماییم.
"یواخیم دنر" از موسسه ویروس شناسی دانشگاه برلین اظهار داشت که چاره این مشکل، آزمایش دقیق تر بافت است. به نظر می آید که محققان آمریکایی پوزه خوک را به منظور شناسایی ویروس آزمایش کرده اند اما باید گفت ویروس اغلب در عمق بافت ها پنهان شده است. این یک ویروس نهفته است و تشخیص آن دشوار می باشد. اما اگر حیوان را بهتر آزمایش کنید، این اتفاق نخواهد افتاد. ویروس را میتوان شناسایی کرد و به سادگی از بدن خوک ها حذف نمود، اما متاسفانه آنها از سنجش خوبی استفاده نکردند و ویروس را شناسایی نکردند و این امر دلیل مرگ بود. خوک آلوده بود و ویروس از راه پیوند منتقل شد. البته مرگ بنت را نمی توان تنها به گردن ویروس انداخت. این بیمار وضعیت خیلی خیلی وخیمی داشت. این را فراموش نکنید. شاید ویروس نقش در مرگ وی داشته باشد، اما این تنها دلیل این مرگ نبوده است. من هنوز فکر می کنم این آزمایش موفقیت بزرگی بوده است چونکه بعنوان مثال، نخستین پیوند قلب انسان به انسان در سال ۱۹۶۷، تنها ۱۸ روز دوام آورد و دو سال بعد، پیوند قلب در آلمان تنها ۲۷ ساعت دوام آورد.

1401/02/16
11:36:32
5.0 از 5
363
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
دوستان سایت نهایت علم
نهایت علم