نهایت علم elmend

کشف شواهدی از وجود آب در مریخ متعلق به ۷۰۰ میلیون سال قبل

کشف شواهدی از وجود آب در مریخ متعلق به ۷۰۰ میلیون سال قبل

به گزارش نهایت علم شواهدی که رو به افزایش است نشان داده است آب در مریخ که حالا سیاره ای سرد و خشک است برای مدتی طولانی تر از تصور ما، در سطح این سیاره جاری بوده است.


به گزارش نهایت علم به نقل از ایسنا و به نقل از اسپیس، دانشمندان مدت ها بر این باور بودند که مریخ در حدود ۳ میلیارد سال پیش، در دوره هسپرین (Hesperian) دارای آب بوده و سپس بخش زیادی از آب خویش را از دست داده است. اما یک مطالعه جدید نشان دهنده ی شواهدی از فعالیت آب حدود ۷۰۰ میلیون سال پیش در این سیاره است که معمایی جدید در مورد سیاره سرخ و تاریخچه آن عرضه می کند.
این مطالعه جدید بر مبنای داده های مریخ نورد "ژورونگ" (Zhurong) چین انجام شده است. مریخ نورد ژورونگ بخشی از مأموریت تیان ون-۱ (Tianwen-۱) است که در ماه مه سال ۲۰۲۱ بر روی سطح مریخ فرود آمد. دانشمندان از داده هایی استفاده کردند که این مریخ نورد در ۹۲ روز اول مریخی خود در محل فرودش یعنی ناحیه "یوتوپیا پلانیتیا "(Utopia Planitia) جمع آوری کرده بود.
"یانگ لیو" (Yang Liu)، محقق مرکز ملی علوم فضایی (NSSC) تحت حمایت آکادمی علوم چین (CAS) و همکارانش داده های سه ابزار مختلف مریخ نورد ژورونگ را تجزیه و تحلیل کردند.
این ابزارها مواد معدنی را مورد مطالعه قرار دادند که به قول این تیم، وجود مقدار قابل توجهی آب را حدود ۷۰۰ میلیون سال پیش در این مکان که دانشمندان پیش از این فکر می کردند خشک است، نشان داده است.
"اوا شلر" (Eva Scheller)، دانشمند سیاره شناسی در مؤسسه فناوری کالیفرنیا که در این تحقیقات جدید شرکت نداشته است، می گوید: این نتیجه بسیار جالب است. ما شواهد بسیار کمی از سیستم های آب مایع "جوان" در مریخ داریم اما ابزارهای "ژرونگ" مولکول های آب به دام افتاده در صخره ها را نشان دادند که بسیار جالب تر و متفاوت تر از سایر محیط های حاوی آبی است که پیش از این مشاهده شده است و به این بدان معنا است که اشکال خاصی از مواد معدنی حاوی آب در دوره های زمانی بسیار جدیدتر از آنچه قبلاً در سایر مطالعات علمی در نظر گرفته شده بود، شکل گرفته اند.
ناسا هم مریخ نوردهای خویش را به مکان های باستانی در مریخ فرستاده است که قدمت آنها به عصر نوآکین (Noachian) یعنی بیشتر از ۳.۷ میلیارد سال پیش بازمی گردد. "ژورونگ" تنها یک وسیله نقلیه متحرک در مریخ نیست، بلکه مجموعه ای قدرتمند از ابزارها است که مکان های جوان از نظر زمین شناسی را کاوش می کند تا فرصت های جدیدی برای مطالعه مریخ ایجاد نماید.
"شلر" می گوید: یکی از مهم ترین مواردی که باید کشف نماییم و من مشتاقانه منتظر آن هستم، این است که این مواد معدنی چقدر گسترده هستند. آیا آنها به صورت رایج در این "سنگ های جوان" وجود دارند یا خیر.
"ژورونگ" در طول بیشتر از ۳۵۰ روز مریخی خود حدود ۱.۲۴ مایل (۲ کیلومتر) را پیموده و طیف وسیعی از ساختارها را در سفرهای خود مورد تجزیه و تحلیل قرار داده است.
نتایج این مطالعه روز گذشته در مقاله ای در مجله "Science Advances" منتشر گردید.
منبع:

1401/02/22
23:09:35
5.0 از 5
280
تگهای خبر: تحقیقات , دانش , سیستم , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵
نهایت علم