نهایت علم elmend

ژورونگ در زمستان مریخ به خواب زمستانی می رود

ژورونگ در زمستان مریخ به خواب زمستانی می رود

مریخ نورد ˮژورونگˮ چینی ها که بمنظور بررسی و اکتشاف سیاره سرخ به مریخ ارسال شده، به خواب زمستانی رفته است.


به گزارش نهایت علم به نقل از ایسنا و به نقل از اسپیس، شاید برای مدتی از مریخ نورد ژورونگ چین کمتر اخباری را بشنویم، چونکه این مریخ نورد خورشیدی به علت سرمای زمستان و طوفان های شن و گرد و غبار سیاره سرخ به حالت خاموش درآمده است.
طبق بیانیه برنامه اکتشاف ماه چین، ژورونگ در تاریخ ۱۸ ماه مه و در حالی که دمای مریخ در طول روز حدود منفی ۴ درجه فارنهایت(منهای ۲۰ درجه سانتیگراد) و دمای شب سیاره سرخ منفی ۱۴۸ درجه فارنهایت(منهای ۱۰۰ درجه سانتیگراد) بود، به خواب زمستانی رفت.
مدارگرد تیان ون- ۱ چین که ژورونگ را در ماه مه سال قبل میلادی به مریخ فرستاد نیز با دوربین با وضوح متوسط خود، فعالیت طوفان شن و غبار را بر فراز منطقه فرود ژورونگ در "یوتوپیا پلانیتیا"(Utopia Planitia) شناسایی کرد.
ژورونگ در ۱۵ مه ۲۰۲۱ بر روی "یوتوپیا پلانیتیا"(Utopia Planitia)، دشتی وسیع در نیمکره شمالی مریخ فرود آمد. از آن زمان، نمونه های سنگی را از سطح مریخ جمع آوری کرده و تصاویری را در حین کاوش در این سیاره ثبت کرده است.
در طراحی مریخ نورد ژورونگ چندین نکته رعایت شده است که این اقدامات به این مریخ نورد کمک می نماید تا در مقابل چالش های دمای زمستان و طوفان های شن و گرد و غبار مقاومت کند. این اقدامات شامل توانایی زاویه دهی پنل های خورشیدی آن برای به حداکثر رساندن جمع آوری نور خورشید و پوشش ضد گرد و غبار ویژه روی پنل ها است.
مریخ نورد چین در این روزهای سخت تنها نیست، چونکه فرودگر اینسایت ناسا که در نوامبر ۲۰۱۸ به سیاره سرخ رسید نیز همین طور در کوشش برای تولید انرژی خورشیدی کافی برای ادامه عملیات است. در مقابل مریخ نوردهای کنجکاوی و استقامت ناسا می توانند بدون توجه به فصول به کاوش خود در سطح مریخ ادامه دهند، برای اینکه آنها در ساختار خود از مولد گرما-الکتریکی ایزوتوپی( نوعی انرژی هسته ای) بهره می برند.
مولد گرما-الکتریکی ایزوتوپی(Radioisotope thermoelectric generator) گونه ای باتری اتمی است که گرمای به دست آمده از واپاشی هسته ای را به جریان برق تبدیل می کند.
به ماهنورد یوتو چین فرمان داده شده است که در طول شب های ماه که حدود ۱۴ روز زمینی به طول می انجامد، وارد حالت خاموش شود. با این وجود بگفته مقامات چینی، مریخ نورد ژورونگ قادر خواهد بود بطور خودکار بهبود سطح انرژی خورشیدی را تشخیص دهد و یک دفعه دیگر روشن شود. انتظار می رود که این مریخ نورد در ماه دسامبر با شروع بهار در نیمکره شمالی و پاکسازی طوفان های گرد و غبار باردیگر فعالیت خودرا از سر بگیرد.
تیان ون-۱ نخستین ماموریت کاوش مریخ توسط چین است که شامل یک مدارگرد، یک فرودگر و یک سطح نشین است. تیان-ون ۱ در ماه فوریه سال قبل میلادی به مریخ رسید و در ماه مه، سطح نشین حامل مریخ نورد ژورونگ روی یک ناحیه به نام "یوتوپیا پلانیتیا"(Utopia Planitia) که دشت وسیعی در نیمکره شمالی مریخ است، فرود آمد. گرچه مریخ نورد ژورونگ برای یک ماموریت سه ماهه طراحی شده بود، اما این مریخ نورد عملکرد خوبی داشت و توانست بیش از زمان مدنظر پژوهشگران در مریخ کاوش کند که این مساله پژوهشگران را شگفت زده کرد.
در ماه سپتامبر سال قبل میلادی، ژورونگ توسط سازمان ملی فضایی چین(CNSA) به خواب زمستانی رفت. خورشید، فعالیت پروژه های جاری در سیاره سرخ را به تعویق انداخت و همه مریخ نوردهای موجود روی این سیاره به "حالت ایمن" وارد شدند. دلیل این کار این بود که خورشید در رویدادی به نام "مقارنه خورشیدی مریخ"(Mars solar conjunction) در حالت قرارگیری میان زمین و مریخ بود که این اتفاق، مانع از برقراری همه ارتباطات مستقیم می شد و ارتباط بین فضاپیما و زمین را به شدت مختل می کرد. در ماه اکتبر سال قبل میلادی باردیگر مریخ نورد چینی ها فعالیت خودرا از سر گرفت و ۲۰۰ متر دیگر از سطح مریخ و مسیری که ممکنست زمانی خط ساحلی یک اقیانوس باستانی بوده باشد را پیمود.
تیان ون-۱ هفت محموله علمی با خود دارد که شامل دوربین هایی با وضوح متوسط و بالا برای نقشه برداری از مناطق بزرگ مریخ و عکسبرداری از سطح این سیاره است. علاوه بر آن رادار کاوش زیرسطحی MOSIR و رادار صوتی به جستجوی یخ در زیر سطح سیاره سرخ می پردازند. اهدافی که مورد کاوش قرار می گیرند شامل دهانه های برخوردی، آتشفشان ها و دره ها است. تیان ون-۱ با خود یک طیف سنج کانی شناسی نیز دارد که با آن ترکیبات سطح سیاره سرخ را مورد بررسی قرار می دهد. داده های به دست آمده از تیان ون-۱ برای برنامه ریزی ماموریت های آینده به مریخ نیز مورد استفاده قرار می گیرد که همچون آنها می توان به ماموریت بازگرداندن نمونه از مریخ در سال ۲۰۲۸ اشاره نمود.1401/03/05
16:13:31
5.0 از 5
327
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
دوستان سایت نهایت علم
نهایت علم