نهایت علم elmend

تولید چوب در آزمایشگاه ممکن می شود!

تولید چوب در آزمایشگاه ممکن می شود!

به گزارش نهایت علم دانشمندان دانشگاه ˮام آی تیˮ کوشش می کنند با پرورش چوب در آزمایشگاه، از قطع کردن درختان جلوگیری نمایند.


به گزارش نهایت علم به نقل از ایسنا و به نقل از نیو اطلس، بریدن درختان و پردازش چوب، کارآمدترین و بهترین روش سازگار با محیط زیست برای ساخت مبلمان یا مصالح ساختمانی نیست. دانشمندان دانشگاه "ام آی تی" (MIT) طی فرآیندی، به پیشرفت هایی دست یافته اند که روزی می تواند امکان چاپ سه بعدی و عرضه چوب به شکل مبلمان و اشیای دیگر را فراهم آورد.
چوب امکان دارد یک منبع تجدیدپذیر باشد، اما استفاده از آن بسیار سریع تر از روند تجدید صورت می گیرد. جنگل زدایی، تاثیر بسیاری بر حیات وحش دارد و سرعت تغییرات آب و هوایی را تشدید می کند. از آنجائیکه اشتهای انسان جهت استفاده از محصولات چوبی احیانا تغییر نمی کند، روش تهیه آنها باید تغییر کند.
دانشمندان در سالهای اخیر، به پرورش چوب در آزمایشگاه روی آورده اند. این کار شامل پرورش درختان نیست، بلکه فقط پرورش خود چوب را در بر می گیرد و به پرورش سلول های حیوانی برای تهیه گوشت های آزمایشگاهی به جای پرورش حیوانات زنده و ذبح آنها شباهت دارد. دانشمندان دانشگاه ام آی تی، متد جدیدی را عرضه کرده اند که پرورش مواد گیاهی مانند چوب را در آزمایشگاه ممکن می کند و امکان تنظیم آسان خصوصیت هایی مانند وزن و قدرت را در صورت نیاز فراهم می آورد.
"اشلی بکویث" (Ashley Beckwith)، پژوهشگر ارشد این پروژه اظهار داشت: ایده ما این است که میتوان مواد گیاهی را دقیقا به شکل مورد نیاز پرورش داد. بنابراین، نیازی به روش متداول تولید نداریم که به مصرف بالای انرژی و اتلاف آن منجر می شود. احتمال زیادی برای توسعه و رشد این ساختارهای سه بعدی وجود دارد.
این گروه پژوهشی ابتدا سلول هایی را از برگ های گیاهانی به نام "گل آهار پیر و جوان" (Zinnia elegans) به دست آوردند. دانشمندان این سلول ها را به مدت دو روز در محیط مایع پرورش دادند و سپس، آنها را به یک ژل غلیظ منتقل کردند. این ماده حاوی مواد مغذی و دو هورمون گیاهی مختلف بود که میتوان سطح آنها را برای تنظیم خواص فیزیکی و مکانیکی مواد تغییر داد.
دانشمندان در مرحله بعد، به چاپ سه بعدی این ژل حاوی سلول پرداختند. این همان روشی است که برای چاپ سه بعدی یک شیء پلاستیکی به کار می رود. مواد بعد از سه ماه ماندن در تاریکی، کم آب می شوند و یک نوع ماده گیاهی شبیه به چوب باقی می ماند. دانشمندان طی یک آزمایش، این ماده را به شکل یک مدل درخت درآوردند.
این گروه پژوهشی، سطوح مختلف هورمون ها را آزمایش کردند و دریافتند که سطوح پایین تر آنها، با چگالی کمتر مواد همراه می باشد. در حالیکه سطوح بالاتر، ساختارهای کوچکتر و متراکم تری را پدید آوردند که سفت تر بودند. از این تفاوت میتوان برای ساخت محصولاتی بهره برد که نرم تر، سبک تر یا در صورت ضرورت قوی تر و سفت تر هستند.
در نهایت، هدف این دانشمندان این است که فناوری حاضر را تا حدی توسعه دهند که به جای برش، شکل دهی و اتصال قطعات بزرگ تر چوب به دست آمده از درختان قطع شده، امکان چاپ سه بعدی اشیای چوبی فراهم گردد. این فرایند امکان دارد با اشیای چوبی کوچک مانند قطعات تزئینی آغاز شود و در نهایت به مبلمان یا تخته های مورد نیاز برای ساخت و ساز برسد.
به قول دانشمندان، گام بعدی این خواهد بود که مشخص شود چطور می توان این روش را برای گیاهان دیگر اعمال کرد. گل آهار پیر و جوان، چوب تولید نمی کند؛ اما تطبیق این فرایند با گیاهی مانند کاج می تواند یک پیشرفت بزرگ باشد.
این پژوهش در مجله "Materials Today" به چاپ رسید.
منبع:

1401/03/06
11:08:35
5.0 از 5
300
تگهای خبر: انرژی , پژوهشگر , توسعه , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
نهایت علم