نهایت علم elmend

جایزه نوآوری و فناوری یونسکو- ایران اهدا می شود

جایزه نوآوری و فناوری یونسکو- ایران اهدا می شود

تفاهم جایزه فناوری و نوآوری یونسکو، بین وزارت علوم، تحقیقات، فناوری، کمیسیون ملی یونسکو- ایران و دانشگاه تهران در امتداد اهدای جایزه نوآوری و فناوری یونسکو-ایران منعقد شد.به گزارش نهایت علم به نقل از کمیسیون ملی یونسکو- ایران، تفاهم جایزه فناوری و نوآوری یونسکو، بین وزارت علوم، تخقیقات، فناوری، کمیسیون ملی یونسکو- ایران و دانشگاه تهران منعقد شد. در این مراسم حجت الله ایوبی دبیر کمیسیون ملی یونسکو، سید محمد مقیمی رییس دانشگاه تهران، علی خیرالدین، معاون فناوری و نوآوری وزارت علوم، علی اسدی رییس پارک علم و فناوری دانشگاه تهران و امیر روشن بخش معاون دبیرکل حضور داشتند.

تشویق و تشویق فعالان حوزه نوآوری یک ضروررت است
علی خیرالدین معاون فناوری و نوآوری وزارت علوم اظهار داشت: در سال جدید یکی از مهم ترین وظایف ما گسترش گفتمان فناوری در کشور است. طی جلساتی که با یونسکو داشتیم، به این نتیجه رسیدیم تشویق و تشویق فعالان حوزه نوآوری یک ضروررت است.
وی افزود: در ادامه این جلسات ما در وزارت علوم پیشنهاد اهدای یک نشان و جایزه در این عرصه را مطرح کردیم.
معاون فناوری و نوآوری وزارت علوم با اشاره به اینکه این جایزه طی هماهنگی با مقام عالی وزارت طراحی شده، اظهار داشت: ما در وزارت علوم تنها نقش حمایتی و سیاست گذاری را به عهده داریم و خوشبختانه دانشگاه تهران بعنوان نماد آموزش عالی کشور دبیرخانه این جایزه را به عهده خواهد داشت.
خیرالدین اظهار داشت: بغیر از شورای سیاستگذاری ما یک هیئت امنا، کمیته ارزیابی و کمیته بین الملل هم برای این جایزه خواهیم داشت و دبیرخانه آن بصورت سالانه در دانشگاه تهران برقرار خواهد بود.
وی گفت: ما در پشت این جایزه می خواهیم کارهای تمام اکوسیستم فناوری همچون کارهایی مربوط به آموزش وپرورش تا پارک های علم و فناوری و مراکز رشد را پوشش بدهیم.

این تفاهم می تواند راه را برای شروع نهضتی جدید بگشاید
مقیمی هم در ادامه این مراسم اظهار داشت: فلسفه جوایزی از این دست فقط این نیست که عده ای را بعنوان بالاترین ها انتخاب نماییم. بی شک این جایزه زمینه را برای ترویج فناوری و نوآوری فراهم می آورد.
وی افزود: این قدم مثبت تبعات ارزشمندی دارد که ما در کشورمان شاهد آن خواهیم بود. بدون شک این نخستین وآخرین همکاری درخلال این نهادها نخواهد بود.
رئیس دانشگاه تهران اظهار داشت: خوشبختانه همکاری ما با یونسکو مسبوق به سابقه است. ما بتازگی با کمیسیون ملی یونسکو کارهایی که در گذشته انجام شده را مرورکردیم و به این نتیجه رسیدیم که تجربیات خوب باید تقویت شود.
مقیمی اظهار داشت: یکی از این تجربیات خوب بحث مربوط به افزایش و تقویت کرسی ها است که در پس همکاری بین دانشگاه تهران و کمیسیون ملی یونسکو عملکرد خوبی داشته اند. ما با باید مدیریت یکپارچه در بخش کرسی ها در کل کشور را تقویت نماییم.
وی گفت: ما اخیراً تفاهم نامه ای را با وزارت خارجه ازبکستان منعقد کردیم تا مرمت تعدادی از آثار این کشور خصوصاً در سمرقند و بخارا که میراث فرهنگی ما شمرده می شود را صورت بدهیم. خوشبختانه رییس جمهور ازبکستان هم تمایل دارد که دانشگاه تهران این کار را صورت بدهد البته کمیسیون ملی یونسکو نیز می تواند این کار را صورت بدهد.
وی با اشاره به اهدای نشان «دانشگاه تهران» اظهار داشت: امیدواریم امسال که رهبر معظم انقلاب نام تولید، دانش بنیان و اشتغال آفرین را عنوان کرده اند این تفاهم بتواند راه را برای شروع نهضتی جدید بگشاید.
رئیس دانشگاه تهران اظهار داشت: پیوند یونسکو با ما در انعقاد این تفاهم نامه کمک می نماید که این جایزه را در عرصه بین الملل توسعه بدهیم. امیدواریم این جایزه برای ایجاد اتحادیه دانشگاه های فارسی زبان کمک کننده باشد.
مقیمی اظهار داشت: ما باید تلاش نماییم باتوجه به سخنان رهبر معظم انقلاب زبان فارسی را به زبان علم تبدیل نماییم. ما باید کارهای علمی به زبان فارسی را حمایت و جنبه های تبلیغی آنرا صورت بدهیم.
سهم ما در ارائه جوایز علمی قابل توجه نیست
ایوبی دبیر کمیسیون ملی یونسکو اظهار داشت: شعار دیپلماسی علوم که در معاونت امور بین الملل وزارت علوم مطرح شده، شعار درستی است و دغدغه اهدای این جایزه در زمینه فناوری و نوآوری نشانگر اهمیت این وظیفه در وزارت علوم است.
وی افزود: توجه دانشگاه تهران به فرهنگ و میراث منطقه هم خبر بسیار خوبی است؛ خوشبختانه سهم ما در عرصه های مختلف در یونسکو قابل توجه بوده است. ما امروز حدود 20 کرسی از 750 کرسی علمی در جهان را به خودمان اختصاص دادیم و این رقم خوبی است. همه اینها نشان میدهد جایگاه ایران جایگاه بلندی است و می طلبد که ما اقدامات بیشتری برای حفظ این جایگاه بلند داشته باشیم.
دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو اظهار داشت: متاسفانه سهم ما در ارائه جوایز علمی قابل توجه نیست. ما جایزه اخلاق علم را که به نام بوعلی سینا است را هر دو سال یک دفعه در شهر پاریس اهدا می نماییم. البته نگهداری این جایزه هم اکنون دشوار است و این جایزه به خطر افتاده بود اما با کوشش های انجام شده معوقات این جایزه درحال پرداخت است و ما می توانیم از این برند نهایت استفاده را ببریم.
ایوبی اظهار داشت: مهم ترین جایزه ما در ایران جایزه نشان عالی «تماشای خورشید» است که تا حالا به 5 نفر از فرهیختگان کشور اهدا شده است. اما خاصیت این جایزه جدید آنست که به شرکتها و دانشگاه ها و گروهای مختلف اهدا می شود.
وی اشاره کرد: این جایزه در سال اول در سطح ملی برگزار می گردد اما ما می خواهیم بعد از این آنرا در سطح منطقه ای برگزار نماییم. تا کنون کشورهای مننطقه در عرصه میراث فرهنگی از کارهای ما استقبال کردند. ما مطمئنیم که در عرصه علم از ما استقبال بیشتری صورت بگیرد.
به گزارش نهایت علم به نقل از مهر، این تفاهم نامه میان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، کمیسیون ملی یونسکو- ایران و دانشگاه تهران منعقد شد.

1401/03/08
22:45:32
5.0 از 5
372
تگهای خبر: تحقیقات , توسعه , تولید , دانش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
دوستان سایت نهایت علم
نهایت علم