نهایت علم elmend

پیوند موفق یک کبد بعد از 3 روز نگهداری در دستگاه

پیوند موفق یک کبد بعد از 3 روز نگهداری در دستگاه

نهایت علم: پژوهشگران یک کبد که برای سه روز خارج از بدن در دستگاهی مخصوص حفظ شده بود را با موفقیت به یک بیمار پیوند زدند.


به گزارش نهایت علم به نقل از ایسنا و به نقل از مدیکال اکسپرس، در تحقیقات "Liver۴Life" یک دستگاه "پرفیوژن"(perfusion) تولید شده که امکان نگهداری اندام های انسان را برای مدت چند روز خارج از بدن فراهم می آورد. این دستگاه تا حد امکان از بدن انسان تقلید می کند تا شرایط ایده آلی برای نگهداری از کبد فراهم آورد. یک پمپ بعنوان قلب جایگزین عمل می کند، یک اکسیژن ساز جایگزین ریه ها می شود و یک دستگاه دیالیز عملکرد کلیه ها را انجام می دهد. علاوه بر این، تزریق هورمون ها و مواد مغذی گوناگون به شبیه سازی عملکرد روده و پانکراس کمک می کنند.
این دستگاه مشابه دیافراگم بدن انسان، کبد را با ریتم تنفس حرکت می دهد. در ماه ژانویه سال ۲۰۲۰، یک تیم تحقیقاتی چند رشته ای زوریخ با همکاری بیمارستان دانشگاه زوریخ (USZ)، مؤسسه فناوری فدرال زوریخ و دانشگاه زوریخ برای نخستین بار نشان دادند که فناوری "پرفیوژن"، امکان حفظ و نگهداری از کبد را برای چند روز خارج از بدن دارد.
این تیم کبد را درون دستگاه با داروهای مختلف آماده کردند. به این ترتیب، می توان کبد را به عضوی مناسب برای پیوند به انسان تبدیل کرد. برای مثال، قرار دادن کبد درون دستگاه پرفیوژن برای چند روز، به انجام درمان های آنتی بیوتیکی یا هورمونی یا بهینه سازی متابولیسم کبد کمک می نماید. علاوه بر این، آزمایش های طولانی مدت آزمایشگاهی یا بافتی را می توان بدون فشار محدودیت زمانی با بهره گیری از این دستگاه انجام داد. در وضعیت عادی، این کارها امکان پذیر نیست، برای اینکه اندامها تنها به مدت ۱۲ ساعت روی یخ یا در دستگاه های پرفیوژن تجاری معمولی قابل نگهداری هستند.
تلاش برای درمان موفقیت آمیز بود
بعنوان قسمتی از کوشش برای درمان یک فرد، پزشکان گزینه استفاده از کبد نگهداری شده در دستگاه را در اختیار یک بیمار مبتلا به سرطان که در فهرست پیوند عضو سوئیس قرار داشت قرار دادند و بعد از جلب رضایت بیمار، این عمل پیوند عضو در ماه مه سال ۲۰۲۱ انجام گرفت. بیمار بعد از چند روز بیمارستان را ترک کرد و الان حال عمومی خوبی دارد. او می گوید: من برای دریافت این اندام نجات دهنده بسیار سپاسگزارم. به سبب رشد سریع تومور من شانس کمی برای دریافت کبد در یک مدت زمان مناسب داشتم.
نجات جان های بیشتر
مقاله ی مربوط به پیوند این کبد در تاریخ ۳۱ مه ۲۰۲۲ در مجله ی "Nature Biotechnology" انتشار یافته است. پروفسور "پیر آلن کلاوین"(Pierre-Alain Clavien)، مدیر بخش جراحی و پیوند در بیمارستان دانشگاه زوریخ می گوید: درمان ما نشان میدهد که با حفظ کبد در دستگاه پرفیوژن، می توان کمبود عضو پیوندی انسان را کاهش و جان های بسیاری را نجات داد.
گام بعدی در پروژه "Liver۴Life" بررسی این روش در سایر بیماران و نشان دادن اثربخشی و ایمنی آن در قالب یک مطالعه چند مرکزی است. موفقیت آن به این معنا است که در آینده، پیوند کبد، که به طور معمول یک پروسه اورژانسی است، به یک پروسه قابل برنامه ریزی تبدیل می شود.
منبع:

1401/03/12
10:27:54
5.0 از 5
271
تگهای خبر: آینده , تحقیقات , تولید , دانش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
نهایت علم