نهایت علم elmend

موشک ماه ناسا در راه قرارگیری مجدد روی سکوی پرتاب

موشک ماه ناسا در راه قرارگیری مجدد روی سکوی پرتاب

نهایت علم: موشک غول پیکر SLS ناسا به همراه کپسول فضایی ˮاوریونˮ که مقرر است نخستین قدم برای بازگشت انسان به کره ماه را طی ماموریت ˮآرتمیس 1ˮ رقم بزنند، ساعاتی پیش باردیگر به سمت سکوی پرتاب حرکت داده شد تا سرانجام، ˮتمرین لباس خیسˮ بطور کامل صورت گیرد.


به گزارش نهایت علم به نقل از ایسنا و به نقل از اسپیس، چند هفته پس از آن که ناسا تصمیم گرفت آزمایش موشک نسل جدید خود موسوم به "سامانه پرتاب فضایی"(SLS) را برای تعمیر به تعویق بیندازد و آنرا از سکوی پرتاب به ساختمان مونتاژ بازگرداند، حالا آماده است تا باردیگر این تلاش را انجام دهد.
تکنسین های مرکز فضایی "کندی" ناسا در فلوریدا از ساعت ۱۲: ۰۱ بامدادان امروز شش ژوئن(۰۸: ۳۱ به وقت ایران)، انتقال این موشک را از ساختمان مونتاژ به سمت سکوی پرتاب شروع کردند. تقریباً هشت تا ۱۲ ساعت طول می کشد تا ناسا "آرتمیس ۱" را در امتداد این مسیر ۶.۴ کیلومتری به سمت سکوی پرتاب موسوم به "۳۹B" منتقل کند.
انتقال این موشک از ساختمان مونتاژ به سکوی پرتاب کار کوچکی نیست، برای اینکه به یک وسیله نقلیه ۲.۹ میلیون کیلوگرمی موسوم به "Crawler-Transporter ۲" نیاز دارد تا این محموله را در این راه ۶.۴ کیلومتری با سرعتی معادل کمتر از ۱.۵ کیلومتر در ساعت به سکوی پرتاب برساند.
بگفته ناسا، حرکت این وسیله نقلیه در شب به این معنا است که ناسا می تواند از هوای گرم و مرطوب در روز اجتناب کند.
تا حالا سه بار سوخت گیری کامل موشک SLS موسوم به "تمرین لباس خیس" لغو شده است و بعد از قرار گرفتن موشک و کپسول "اوریون" بر روی سکوی پرتاب، یک دفعه به ساختمان مونتاژ بازگردانده شد و الان بار دیگر برای سپری کردن آزمایشات نهایی روی سکوی پرتاب قرار خواهد گرفت.
پس از آن که موشک SLS با ارتفاع ۹۸ متر و همین طور کپسول "اوریون" برای نخستین بار به سکوی پرتاب راه یافتند، ناسا به مشکلاتی برخورد که مانع از انجام تمرین لباس خیس شد. هدف این بود که هسته و مرحله بالایی موشک با ۷۳۰ هزار گالن هیدروژن مایع و اکسیژن مایع فوق خنک شده پر شود و یک شمارش معکوس شبیه سازی شده بدون احتراق موتورها صورت گیرد.
مشکلات فشار و سوپاپ دریچه های سوخت مانع از انجام نخستین و دومین تلاش پیش از تصمیم مقامات ناسا برای بازگرداندن موشک به ساختمان مونتاژ شد. با اهمیت تر از همه این که این توفیق الزامی به ناسا این امکان را داد که بفهمد چرا شیر ۳ اینچی در مرحله بالایی روی موشک کار نمی نماید. همین طور زمان کافی برای ارتقای خطوط تامین خود برای تامین نیتروژن گازی که برای تامین امنیت روی سکو لازمست، فراهم نمود تا خطر آتش سوزی کم شود.
ناسا بعد از بازگشت "آرتمیس ۱" به سکوی "۳۹B" می خواهد "تمرین لباس خیس" را در تاریخ ۱۹ ژوئن از سر بگیرد. این آزمایش برای تکرار پروسه شمارش معکوس در هنگام شروع ماموریت "آرتمیس ۱" در اواخر سال جاری طراحی شده است.
ناسا بعد از تلاش اولیه در ۱ آوریل کوشش کرد تا نسخه اصلاح شده را در تاریخ ۱۴ آوریل تکمیل کند، اما بعد از کشف نشت هیدروژن در برج پرتاب متحرک موشک SLS توسط تکنسین ها کنسل شد. ناسا سرانجام تصمیم گرفت موشک را به ساختمان مونتاژ برگرداند تا مشکلاتی را که در آزمایش های قبلی پیش آمده بود، برطرف کند.
به شرطی که تعویق بیشتری به وجود نیاید، این آزمایش روز ۱۹ ژوئن شروع خواهد شد و حدود ۴۸ ساعت طول می کشد تا تکمیل شود. اگر همه چیز طبق برنامه جلو برود، نخستین "آرتمیس ۱" می تواند در تاریخ ۲۶ ژوئیه پرتاب شود، بااینکه این یکی از ده ها تاریخ پرتاب احتمالی ناسا از اکنون تا آخر سال ۲۰۲۲ است و تاریخ های بیشتری در سال آینده نیز در نظر گرفته شده است.
"آرتمیس ۱" نخستین پرتاب برای موشک جدید "سامانه پرتاب فضایی"(SLS) ناسا همراه یک کپسول بدون سرنشین به نام "اوریون"(Orion) است که به مدار ماه خواهد رفت و باز خواهد گشت.
مقامات ناسا ابراز امیدواری کرده اند که "آرتمیس ۱" به زودی در ماه آگوست پرتاب شود، اما قبل از آن موشک SLS و کپسول "اوریون" باید ابتدا یک مجموعه آزمایش های سوخت گیری و شبیه سازی شمارش معکوس پرتاب معروف به "تمرین لباس خیس" را انجام دهند.
حالا اگر همه چیز طبق برنامه جلو برود، این تمرین به ناسا این امکان را می دهد که در نهایت یک فضاپیمای بدون سرنشین "اوریون" را طی ماموریت "آرتمیس ۱" برای سفر به مدار ماه به فضا پرتاب کند. سپس ماموریت "آرتمیس ۲" چند فضانورد را به مدار ماه خواهد فرستاد و در نهایت، ماموریت "آرتمیس ۳" که حدود سال ۲۰۲۵ صورت خواهد گرفت، بر روی کره ماه فرود خواهد آمد.
وقتی فضاپیمای "اوریون" ناسا سرانجام با موشک SLS پرتاب شود، سفری را شروع می کند که آنرا دورتر از هر فضاپیمای درجه بندی شده انسانی تا فاصله ۲۸۰ هزار مایلی(۴۵۰ هزار کیلومتری) از زمین و ۴۰ هزار مایلی(۶۴ هزار کیلومتری) بر فراز ماه خواهد برد.
ماموریت "آرتمیس ۱" بین چهار تا شش هفته به طول خواهد انجامید و فضاپیمای "اوریون" در نهایت برای فرود در اقیانوس آرام آماده خواهد شد. این ماموریت بعد از تکمیل، راه را برای ماموریت های سرنشین دار به ماه و در نهایت فراتر از آن به مریخ در دهه ۲۰۳۰ هموار می کند.
منبع:

1401/03/17
11:32:13
5.0 از 5
339
تگهای خبر: آینده , شبیه سازی , فضا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
دوستان سایت نهایت علم
نهایت علم