نهایت علم elmend
دبیر ستاد توسعه علوم و فناوری های شناختی مطرح كرد؛

ضرورت توسعه تجهیزات و ابزارهای نوین در زمینه علوم اعصاب

ضرورت توسعه تجهیزات و ابزارهای نوین در زمینه علوم اعصاب

نهایت علم: دبیر ستاد توسعه علوم و فناوری های شناختی، توسعه تجهیزات و ابزارهای نوین برای کارهای تحقیقاتی درحوزه علوم اعصاب و مطالعه دانش مغز را امری ضروری دانست.به گزارش نهایت علم به نقل از ستاد توسعه علوم و فناوری های شناختی، مجید نیلی احمد آبادی در نشست هم اندیشی اعضای گروه پیشران «نوروفوتونیک» پژوهشکده لیزر و پلاسمای دانشگاه شهید بهشتی و مدیران ستاد توسعه علوم و فناوری های شناختی بر لزوم طراحی، ساخت و بومی سازی تجهیزات و ابزارهای نوین جهت پیشرفت تحقیقات درحوزه های علوم اعصاب و مغز تاکید نمود.
دبیر ستاد توسعه زیست فناوری در این جلسه با بیان حمایت همه جانبه ستاد از استفاده از ابزارها و مکانیزم ها برای تسهیل در تحقیقات درحوزه علوم اعصاب، خواهان کوشش های گسترده بخش های تحقیقاتی و تخصصی در طراحی و ساخت ابزارهای نوین حوزه علوم شناختی شد.
دکتر حمید لطیفی مدیر گروه پیشران «نوروفوتونیک» در پژوهشکده لیزر و پلاسما دانشگاه شهید بهشتی نیز در این جلسه عنوان کرد: با حمایت ستاد توسعه علوم شناختی و با تلاش و همکاری پژوهشگران و اساتید تلاش شد تا بر طبق نیاز مراکز تحقیقاتی نسبت به تجاری سازی تجهیزات حوزه نوروفوتونیک و اپتوژنتیک اقدام گردد.
وی اشاره کرد: پژوهشگران عضو گروه پیشران نوروفوتونیک دراین تلاش علمی موفق شدند با حمایت های ستاد توسعه علوم وفناوری های شناختی، دستگاه های پیشرفته تصویربرداری نوری از مغز با روش سیگنال ذاتی، تصویربرداری نوری از مغز به روش استفاده از رنگدانه های حساس به ولتاژ، تصویربرداری نوری به روش اسپکل لیزری و اپتوژنتیک جهت استفاده در حوزه علوم اعصاب شناختی در کشور را طراحی و تولید کنند.
وی افزود: با بهره برداری از این دستگاهها و تجهیزات طراحی و تولید شده توسط گروه پیشران نوروفوتونیک، متخصصان قادرند به روش های مختلف از مغز تصویربرداری کند. نخستین طرح گروه پیشران با عنوان توسعه کاربرد ابزارهای اپتوژنیک درعلوم شناختی در سال ۱۳۹۵ به تصویب رسید و یکی از اهداف تشکیل گروه نوروفوتونیک توسعه ابزارهای مطالعه در زمینه علوم اعصاب شناختی عنوان شده است.
به گفته وی، بمنظور بهره گیری از دانش، تخصص و مهارت نخبگان و پژوهشگران برای دستیابی به فناوری و خدمات در زمینه های علوم شناختی، با حمایت ستاد توسعه علوم وفناوری های شناختی چندین گروه پیشران در مراکز تحقیقاتی -دانشگاهی تشکیل شده است.
شکل گیری و فعالیت گروههای پیشران برای تسریع در اجرای طرح های پژوهشی در زمینه علوم شناختی و زمینه سازی برای بومی سازی تولید، ساخت و تامین تجهیزات و فناوری های شناختی از راهبردهای اصلی ستاد توسعه علوم شناختی بحساب می آید.
تلاش ها برای دستیابی به تامین نیازهای داخلی و کاهش وابستگی ها با اجرای دقیق طرح های تحقیقاتی همراه با ارزیابی و نظارت مستمر بر اجرای این طرح ها به عنوان یک اولویت و راهبرد از طرف ستاد توسعه علوم شناختی با جدیت ادامه دارد.


منبع:

1401/04/19
16:48:34
5.0 از 5
255
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
نهایت علم