نهایت علم elmend

رکورد قوی ترین میدان مغناطیسی کشف شده در جهان شکسته شد

رکورد قوی ترین میدان مغناطیسی کشف شده در جهان شکسته شد

نهایت علم: ستاره شناسان قوی ترین میدان مغناطیسی کشف شده در جهان را اندازه گیری کردند. این میدان مغناطیسی متعلق به نوع قدرتمندی از ستاره های نوترونی با میدان مغناطیسی سطحی بیش از 1.6 میلیارد تسلا است.


به گزارش نهایت علم به نقل از ایسنا و به نقل از نیواطلس، این میدان مغناطیسی قدرتمند متعلق به یک منظومه ستاره ای دوگانه با نام "Swift J۰۲۴۳.۶+۶۱۲۴" است که در کهکشان ما قرار دارد. این منظومه دوگانه از یک ستاره نوترونی تشکیل شده است که گازهای ستاره همراه خودرا می بلعد و صفحه ای از مواد اطراف آن تشکیل می دهد. پلاسما در این صفحه در امتداد خطوط مغناطیسی به سطح ستاره نوترونی می ریزد و شعله های عظیمی از پرتوهای ایکس آزاد می کند. از آنجا که ستاره درحال چرخش است، از نظر ما این پرتوها چرخان به نظر می آیند. همه این موارد موجب ایجاد نوع خاصی از ستاره نوترونی می شود که با عنوان "تپ اختر نیروگرفته از برافزایش"(X-ray accretion pulsar) شناخته می شوند.
این تپ اختر، بطور ویژه ای درخشان است و این موضوع، عنوان "فوق نورانی" را نیز برای آن به ارمغان می آورد. برای مدت ها تصور می شد که این روشنایی با یک میدان مغناطیسی قوی تر مرتبط می باشد، اما تا قبل از این، هیچ اندازه گیری مستقیمی از میدان مغناطیسی چنین تپ اختری انجام نشده بود.
ستاره شناسان می توانند میدان مغناطیسی این اجرام را با مطالعه طیف اشعه ایکس آنها اندازه گیری کنند. الکترون های پلاسما مقداری از پرتوهای ایکس را جذب می کنند و برخی دیگر را پراکنده می کنند و اثری ایجاد می کنند که می توان از آن برای محاسبه قدرت میدان مغناطیسی بهره برد.
پژوهشگران با بهره گیری از یک ماهواره پرتو ایکس چینی موسوم به "Insight-HXMT"، و با کمک این روش، به محاسبه میدان مغناطیسی "Swift J۰۲۴۳.۶+۶۱۲۴" پرداختند و میدان مغناطیسی آنرا بطور باورنکردنی ۱.۶ میلیارد تسلا اندازه گیری کردند. با اختلاف زیاد این قوی ترین میدان مغناطیسی است که تا حالا در جهان کشف شده است. رکورد قبلی متعلق به تپ اختری با میدان مغناطیسی یک میلیارد تسلا بود که کشف آن توسط همین تیم در سال ۲۰۲۰ گزارش شد. برای درک بهتر میزان بزرگی این میدان مغناطیسی باید اظهار داشت که قوی ترین میدان مغناطیسی به وجود آمده تا حالا در زمین ۱۲۰۰ تسلا است.
بااینکه شاید این قوی ترین میدان مغناطیسی کشف شده بطور مستقیم تا حالا باشد، اما به احتمال زیاد میزان آن حتی به قوی ترین میدان مغناطیسی جهان نزدیک هم نیست. قوی ترین میدان مغناطیسی متعلق به نوع متفاوتی از ستاره های نوترونی به نام مگنتار یا مگنت اختر است که تخمین زده می شود میدان مغناطیسی آنها تا ۱۰ میلیارد تسلا برسد.
منبع:

1401/04/25
19:59:35
5.0 / 5
164
تگهای خبر: پژوهشگر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
دوستان سایت نهایت علم
نهایت علم