نهایت علم elmend

حراج یادگاری هایی باارزش از نخستین سفر انسان به ماه

حراج یادگاری هایی باارزش از نخستین سفر انسان به ماه

نهایت علم: حراجی ساتبیز مقرر است مصنوعاتی از مجموعه شخصی باز آلدرین، فضانورد آپولو 11 که یکی از نخستین انسان هایی بود که پا بر ماه گذاشت را به حراج بگذارد. در بین مواردی که به حراج گذاشته شده است، بعضی از مهم ترین اجزای این مأموریت به چشم می خورد.به گزارش نهایت علم به نقل از ایسنا، به نقل از اسپیس، حراج این موارد که شامل یک ژاکت متعلق به باز آلدرین (Buzz Aldrin)، یک قلم نمدی و نوک شکسته یکی از قطعات فضاپیما است، از ساعت ۱۲ پس از ظهر به وقت منطقه زمانی شرقی ۲۰: ۳۰ ایران در گالری ساتبیز نیویورک در روز سه شنبه ۲۶ ژوئیه (چهارم مرداد) شروع می شود.

باز آلدرین که یکی از اعضای سومین گروه فضانوردان ناسا بود، در سال ۱۹۶۳ برگزیده شد. او سه پیاده روی فضایی در ماموریت جمنای ۱۲ (Gemini ۱۲) انجام داد. این آخرین ماموریتی بود که در آن از فضاپیمایی دو نفره، سه سال پیش از فرود روی ماه در سال ۱۹۶۹ استفاده شد. آلدرین امروز در سن ۹۲ سالگی، آخرین عضو بازمانده خدمه آپولو ۱۱ است. نیل آرمسترانگ (Neil Armstrong) در سال ۲۰۱۲ درگذشت و مایکل کالینز (Michael Collins) که خلبان ماژول فرماندهی بود نیز در سال ۲۰۲۱ درگذشت.

کاساندرا هاتون (Cassandra Hatton)، رییس بخش جهانی ساتبیز (Sotheby's) در یک پیش نمایش ویدیویی می گوید: این اشیاء نه فقط شاهد بزرگترین دستاورد بشر بوده اند، بلکه خیلی از آنها این دستاورد را ممکن کرده اند. اینها آثار تاریخی مهمی از بزرگترین لحظه تاریخ بشر هستند و آنچه را که بشر می تواند انجام دهد به ما یادآوری می کنند.یکی از موارد برجسته این فروش، یک قلم نوک نمدی و نوک شکسته ی یک کلید قطع کننده مدار است که برای ترک سطح ماه توسط آلدرین و آرمسترانگ بسیار حیاتی بودند.

آلدرین در تشریح حادثه ای که این دو مورد در آنها دخیل بوده اند به سردبیر مجله آپولو لونار سرفیس (Apollo Lunar Surface) در مصاحبه ای در سال ۱۹۹۱ گفته است: هیچ محافظی روی هیچ یک از کلیدهای مدارشکن وجود نداشت. یکی به داخل فرو رفت و دیگری قطع شد. سوئیچ شکسته برای فعال سازی موتور فرودگر مورد نیاز بود. در صورتیکه کنترل کننده های پرواز در بخش کنترل ماموریت یک راهکار نرم افزاری ابداع کردند، آلدرین ایده خودش را بیان نمود. رییس بخش جهانی ساتبیز می گوید: باز آلدرین به طرز هوشمندانه ای یک خودکار نمدی را از جیب آستین خود بیرون آورد. به طرز شگفت انگیزی، نوک آن خودکار کاملاً در سوراخی که سوئیچ شکسته بود جا می شد. او آنرا در آنجا قرار داد و بطور معجزه آسایی، موتور توانست مشتعل شود و آنها توانستند به سمت مایک کالینز حرکت کنند و در نهایت به خانه بازگردند.
انتظار می رود ماژیک جوهری برند Duro و نوک پلاستیکی مدارشکن به قیمت یک تا دو میلیون دلار به فروش برسند.ساتبیز همین طور ژاکتی را که آلدرین در ماموریت آپولو ۱۱ پوشیده بود، زمانی که لباس فضایی خودرا به تن نداشت، به حراج گذاشته است. لباس های فضایی که آلدرین و آرمسترانگ روی سطح ماه بر تن داشتند و همین طور لباس هایی که آرمسترانگ و کالینز پوشیده بودند، تحت مراقبت موزه ملی هوا و فضای اسمیتسونیان است. انتظار می رود ژاکت آلدرین به قیمت یک تا دو میلیون دلار به فروش برسد.

سایر موارد برجسته در این حراجی، شامل اسناد کامل آپولو ۱۱ و چک فهرست های مورد استفاده برای انجام ماموریت و پارچه نوشته ای با این مضمون "Go Army، Beat Navy" است که آلدرین در یکی از پیاده روی های فضایی خود در ماموریت جمنای ۱۲ به همراه داشت.

پیش از ماموریت جمنای ۱۲، ماموریت جمنای ۶ درست پیش از مسابقه فوتبال ارتش و نیروی دریایی در سال ۱۹۶۵ پرتاب شد. والی شیرا (Wally Schirra) و تام استافورد (Tom Stafford) در پنجره فضاپیمای جمنای ۶، تابلوی "Beat Army" (به معنای ارتش را شکست بده) را نصب کردند. هنگامی که جمنای ۱۲ پرتاب شد، باز آلدرین از ارتش که به همراه جیم لاول از نیروی دریایی در این مأمرویت حضور داشت، این پارچه نوشته ای اعجاب انگیز را به همراه داشت.ساتبیز انتظار دارد که این پارچه سفید با نوشته های مشکی با قیمتی بین ۲۰ تا ۳۰ هزار دلار به فروش برسد.

لازم به ذکر است که این نخستین باری نیست که اقلامی از مجموعه آلدرین به حراج گذاشته می شوند. او و اعضای خانواده اش قبل از این نیز مواردی متعلق به اوایل دهه ۱۹۹۰ را برای حراج ارسال کرده بودند. با اینحال موارد حراجی ساتبیز به سبب ماهیت تاریخی که دارند، حائز اهمیت هستند. یک قانون در سال ۲۰۱۲ تأیید کرد که فضانوردان دوره آپولو می توانند یادگاری های خودرا نگه دارند یا بفروشند.


منبع:

1401/04/29
21:44:02
5.0 از 5
241
تگهای خبر: فرم , فضا , نرم افزار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
نهایت علم