نهایت علم elmend

امکان درمان دیابت با یک داروی سرطان

امکان درمان دیابت با یک داروی سرطان

نهایت علم: یک مطالعه جدید می تواند به بازگرداندن تولید انسولین به لوز المعده در بیماران مبتلا به دیابت نوع یک کمک نماید.


به گزارش نهایت علم به نقل از ایسنا و به نقل از نیو اطلس، دانشمندان استرالیایی با بهره گیری از دارویی که قبلاً جهت استفاده در انسان تایید شده است، روش جدیدی را برای بازگرداندن تولید انسولین در سلول های لوز المعده(پانکراس) نشان داده اند. این مطالعه می تواند یک پیشرفت بزرگ در جهت درمان های جدید برای بیماری دیابت باشد.
دیابت با مشکلات مربوط به انسولین مرتبط است؛ هورمونی که سطح گلوکز خون را تنظیم می کند و به سلول های بدن اجازه می دهد برای دریافت انرژی به آن دسترسی پیدا کنند. در دیابت نوع ۱، سلول های بتا در لوزالمعده(پانکراس) که بطور معمول انسولین تولید می کنند، اغلب بدین سبب که این سلول ها بوسیله سیستم ایمنی از بین رفته اند، نمی توانند به اندازه کافی برای پاسخگویی به نیاز بدن انسولین تولید کنند.
بدین سبب سطح گلوکز خون توسط هورمون انسولین کنترل می شود که در سلول های بتا در پانکراس تولید می شود. با این وجود، این سلول ها در بیماران مبتلا به دیابت نوع یک آغاز به از میان رفتن می کنند و در نتیجه تولید انسولین کم یا متوقف می شود. بدین ترتیب این بیماران بدون تولید انسولین، نیاز مادام العمر به تزریق انسولین برای مدیریت این بیماری دارند.
حالا پژوهشگران دانشگاه "موناش" در یک مطالعه جدید، روش جدیدی را برای بازیابی تولید انسولین در پانکراس شناسایی کرده اند. این تیم در آزمایش های آزمایشگاهی روی سلول های بنیادی پانکراس از اهداکنندگان مبتلا به دیابت نوع یک توانست آنها را برای شروع بیان انسولین با قرار دادن آنها در معرض ترکیب دارویی به نام "GSK۱۲۶" فعال کند.
جالب اینجاست که این سلول های پیش ساز بطور معمول انسولین تولید نمی کنند، اما این دارو به آنها اجازه می دهد تا بطور عملکردی وارد سلول های بتایی شوند که از کار افتاده اند. در اصل، مصرف یک دوره از این نوع دارو در چند روز می تواند جایگزین نیاز به تزریق منظم انسولین در بیماران دیابتی شود.
این تیم تحقیقاتی می گوید که این درمان بالقوه و جدید نسبت به سایر روش هایی که هم اکنون استفاده می شوند یا درحال توسعه هستند، چند مزیت دارد. پیوند لوز المعده موثر است، اما کمبود اهداکنندگان عضو و سایر عوارض مانند رد شدن پیوند وجود دارد. تیم های تحقیقاتی دیگر، سلول های پوست را به سلول های بنیادی تبدیل نموده اند و از آنها برای تولید سلول های بتای جدید بهره برده اند و بااینکه نتایج در موش ها امیدوارکننده بوده است، برای جلوگیری از رد شدن باید داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی تجویز شود.
همین طور پژوهشگران سوئدی مدتی پیش کشف کردند که چگونه یک مولکول می تواند به بازسازی سلول های تولید کننده انسولین در بدن به عنوان یک درمان بالقوه جدید برای بیماری دیابت کمک نماید. این راه نوظهور برای درمان دیابت، ترمیم یا جایگزینی سلول هایی در بدن است که بطور طبیعی هورمون انسولین تولید می کنند. پژوهشگران سوئدی مولکولی را شناسایی کرده اند که به تحریک رشد سلول های جدید تولیدکننده انسولین کمک می نماید و نحوه عملکرد آنرا کشف کرده اند که درمان های بالقوه جدیدی را به روی دیابت باز می کند.
این در حالیست که این درمان جدید بسیار سریع تر است و در عرض چند روز و بدون نیاز به جراحی عمل می کند. اما شاید بزرگترین مزیت آن این باشد که داروی "GSK۱۲۶" قبلاً توسط سازمان غذا و داروی آمریکا(FDA) و سازمان های مربوطه ی سایر نقاط جهان به عنوان یک داروی کمکی برای درمان سرطان تأیید شده است و مشخصات ایمنی آن هم اکنون در آزمایش های بالینی درحال ارزیابی است که می تواند موانع موجود در راه استفاده از آن در مقابل دیابت را کم کند.
با این وجود، دانشمندان هشدار می دهند که هنوز روزهای اولیه این مطالعه است. آزمایش های اولیه بر روی سلول های موجود در محیط کشت آزمایشگاهی و نه حتی در حیوانات انجام شده است، بدین سبب هنوز کارهای زیادی برای انجام دادن وجود دارد. با وجود این، این روش، یک ابزار جدید و جذاب است.
دکتر "کیت الحسنی" یکی از نویسندگان این مطالعه اظهار داشت: قبل از این که به استفاده از این دارو در بیماران دیابتی برسید، مسائل زیادی وجود دارد که باید حل شوند. کار بیشتری برای تعریف خاصیت های این سلول ها و ایجاد پروتکل هایی برای جداسازی و گسترش آنها مورد نیاز است.
وی ادامه داد: من فکر می کنم این درمان بسیار دور از دسترس است، با این وجود، این مطالعه نشان دهنده گام مهمی در راه ابداع یک درمان پایدار می باشد که ممکنست برای بیماران مبتلا به همه انواع دیابت قابل اجرا باشد.
این مطالعه در مجله Signal Transduction and Targeted Therapy انتشار یافته است.
منبع:

1401/05/03
16:25:15
5.0 از 5
327
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
نهایت علم