نهایت علم elmend
قائم مقام بنیاد نخبگان مطرح كرد؛

مسکن و اشتغال دو عامل مهم مهاجرت نخبگانی

مسکن و اشتغال دو عامل مهم مهاجرت نخبگانی

به گزارش نهایت علم قائم مقام بنیاد ملی نخبگان اظهار داشت: طبق بررسی های انجام شده، حل موضوع هایی چون اشتغال، مسکن، هویت سازی ملی و پیشگیری از سیاه نمایی رسانه ای، سبب افت چشم گیر مهاجرت نخبگانی خواهد شد.به گزارش نهایت علم به نقل از بنیاد ملی نخبگان، نشست هم اندیشی رییس و مسئولان بنیاد ملی نخبگان با رییس و اعضای کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی در محل بنیاد نخبگان اجرا شد.
ناصر باقری مقدم قائم مقام بنیاد ملی نخبگان در این جلسه با اشاره به لزوم هم افزایی و همکاری دستگاه های مختلف کشور در موضوع نخبگان، اظهار داشت: سند استراتژیک کشور در امور نخبگان برای ۴۴ دستگاه کشور در زمینه نخبگان و برای جلوگیری از مهاجرت نخبگان، مسئولیت تعریف کرده است.
وی اضافه کرد: در این بین البته تعدادی از دستگاهها مانند معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به سبب نوع ماموریت های تفویض شده، نقش و تاثیرگذاری بالاتری دارند.
لزوم تثبیت جایگاه بنیاد ملی نخبگان در سیستم اداری کشور
باقری مقدم در ادامه با اشاره به ضرورت تثبیت جایگاه بنیاد ملی نخبگان در سیستم اداری کشور بر لزوم افزایش بودجه مصوب بنیاد ملی نخبگان اصرار کرد و اظهار داشت: بنیاد ملی نخبگان برای اجرای برنامه های خود با کسری بودجه مواجه می باشد که امیدواریم این مهم با همکاری مجلس شورای اسلامی حل شود.
قائم مقام بنیاد ملی نخبگان با اشاره به مسئله مهاجرت نخبگان، گفت: این چالش دو عامل اصلی دارد: اول مسکن و بعد اشتغال نخبگانی. موضوع مسکن البته در تهران و شهرهای بزرگ به سبب قیمت بالای آن، چالش بزرگتری شمرده می شود. در این موضوع، بنیاد ملی نخبگان طبق توافق نامه ای که اخیراً منعقد کرده، تلاش دارد در قالب همکاری با دانشگاه ها این معضل را حل کند. در این روند، زمین از طرف دانشگاه ها و هزینه ساخت با کمک منابع، اعتبارات و تسهیلات دولتی و عمومی از طرف بنیاد ملی نخبگان تامین می شود تا در نهایت مسکن های تولید شده در قالب اجاره به شرط تملیک ۱۵ ساله، به اساتید دانشگاهی، نخبگان دانشگاهی و شرکت های دانش بنیان اعطا شود. در همین مدت اندک نیز دانشگاه های شریف، شهید بهشتی، مشهد، اصفهان و یزد آمادگی خودرا برای همکاری با بنیاد ملی نخبگان اعلام نموده اند.
باقری مقدم در ادامه با اشاره به لزوم ایجاد اشتغال نخبگی، اضافه کرد: هم اکنون ۷هزار شرکت دانش بنیان در کشور فعال است که ظرفیت اشتغال خوبی را در طول این مدت به وجود آورده اند اما در کنار آن نیاز بود که دولت در یک پروسه ویژه، مسیر استخدام این افراد در دستگاه های اجرائی را بوجود آورد. به همین دلیل و پس از مصوبه دولت و ابلاغ آن توسط شخص رییس جمهور، پروسه شروع شد تا پس از یک آزمون استخدامی ویژه نخبگان، این افراد از شروع مهر ماه بتوانند در مشاغل نخبگی، استخدام شوند. اگر این مصوبه در برنامه هفتم بصورت قانون دیده شود، می توان در ذیل آن سالانه ۲ هزار نخبه دانشگاهی را در دولت استخدام کرد.
ضرورت حمایت قوه مقننه از اقدامات بنیاد ملی نخبگان
قائم مقام بنیاد ملی نخبگان اشاره کرد: طبق بررسی های انجام شده، حل دو موضوع اشغال نخبگی و مسکن سبب افت چشم گیر مهاجرت نخبگانی خواهد شد، همین طور هویت سازی ملی و جلوگیری از سیاه نمایی های رسانه ای از دیگر اقدامات موثر در بحث نگهداشت نخبگان است.
باقری مقدم با اشاره به ضرورت حمایت قوه مقننه از اقدامات بنیاد ملی نخبگان از مرحله استعدادیابی تا حمایت و توانمندسازی نخبگان، اظهار داشت: ما در یک نبرد علمی با سایر کشورها هستیم، بدین جهت باید زمینه های لازم فراهم گردد تا در این نبرد نابرابر، جذب نخبه ها و استعدادهای برتر، که مهم ترین و ارزشمندترین دارایی کشورمان هستند در بالاترین سطح در کشور صورت بگیرد.
پیگیری رویکرد حل مسائل واقعی کشور توسط نخبگان در بنیاد
سید محمدصادق موحد معاون آینده سازان بنیاد ملی نخبگان به پیگیری رویکرد حل مسائل واقعی کشور توسط نخبگان در طرح هسته های دانشجویی مسئله محور (طرح شهید احمدی روشن) اشاره نمود و اظهار داشت: بنیاد ملی نخبگان در زمینه دانشجویی تلاش دارد با اجرای طرح شهید احمدی روشن که امسال به ۴۰۰ هسته بالا رفته، ضمن توانمندسازی مستعدان، قسمتی از مشکلات استانی و منطقه ای را رفع کند.
وی اظهار داشت: در این برنامه تعدادی از اساتید در یک پروسه دقیق انتخاب می شوند و هسته های دانشجویی برای حل مسائل را شکل می دهند. علاوه بر آن، در قالب طرح شهید وزوایی نیز امسال بیش از ۴هزار دانشجو و ۴۰۰ طلبه در راه توانمندسازی قرار خواهند گرفت و همین طور راه اندازی مجمع خیرین نخبه پرور در هر استان با محوریت بنیادهای نخبگان استانی دنبال می شود.
هسته های مسئله محور استادیاران جوان شکل می گیرد/ تشکیل اتاق فکر نخبگانی در بیت رهبری
عباس ابراهیمی؛ معاون سرآمدان و نخبگان بنیاد ملی نخبگان اظهار داشت: تعدادی از چالش های اصلی کشور چند بعدی هستند و حل آنها نیازمند سطح بالایی از تخصص و دانش است. بنا بر این این بنیاد تلاش دارد در قالب ۱۰۰ هسته نخبگانی متشکل از حدود ۱۰۰۰ استادیار جوان، مسائل چندبعدی کشور را نیز که نیاز به تخصص های متنوع دارد، در قالب سیاست نامه رفع کند.
وی اضافه کرد: علاوه بر آن، بنیاد ملی نخبگان در تلاش است تا با ایجاد اتاق فکر و اتاق مشورتی، زمینه را برای تزریق تفکر نخبگانی فراهم آورد. برای شروع، این اتاق فکرها در زمینه های اقتصاد، علم و فناوری، فرهنگ و سیاست خارجی در بیت رهبری نیز تشکیل شده است که نتایج آن در دیدار رهبری معظم انقلاب با کارگزاران در شهریورماه ارائه خواهد شد.
ابراهیمی ضمن اشاره به راه اندازی کرسی های مسئله شناسی با همکاری بنیادهای نخبگان استانی نیز، تصریح کرد: بنیاد ملی نخبگان تسهیلاتی برای ماموریت های علمی جهت دار در قالب فرصت های مطالعاتی خارج از کشور در نظر گرفته است. در این روند، نخبه ای که برای حل یک مسئله مشخص در دستگاه حاکمیتی و یا بنگاه اقتصادی مشخص قصد گذراندن فرصت مطالعاتی در یک دانشگاه تخصصی را دارد، مورد حمایت قرار می گیرد.
معاون سرآمدان و نخبگان بنیاد ملی نخبگان در ادامه اشاره کرد: در کنار این موارد، دوره پسادکتری صنعتی برای حل مشکلات صنعت در بخش های مختلف و همین طور حمایت ویژه از علوم انسانی و علوم پایه که مورد تاکید مقام معظم رهبری نیز هست، در دستورکار بنیاد ملی نخبگان امسال قرار دارد.


منبع:

1401/05/11
22:22:58
5.0 از 5
238
تگهای خبر: آینده , تحقیقات , تخصصی , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
نهایت علم