نهایت علم elmend
حضور تیم های ایرانی در مسابقات جهانی رباتیك؛

از طراحی سطل زباله های هوشمند و حل معضل مافیای پسماند تا عرضه رباتی برای جذب کربن

از طراحی سطل زباله های هوشمند و حل معضل مافیای پسماند تا عرضه رباتی برای جذب کربن

به گزارش نهایت علم، تیم های ایرانی که در سالهای گذشته در مسابقات رباتیکی بین المللی First Global موفق به عرضه ربات هایی برای حل معضل زباله شدند و در رقابت ۲۰۲۱ پس از امریکا در جایگاه دوم قرار گرفتند، سال جاری هم در این رقابت حضور دارند تا دستگاه رباتیک جذب کربن خویش را عرضه کنند.


به گزارش نهایت علم به نقل از ایسنا، برابری آموزشی و تقویت روحیه علمی هدفی است که مسابقات بین المللی First Global در پیش گرفته و برگزار کنندگان که دانشگاه های MIT و ییل هستند، طی برگزاری این رقابت علمی در حوزه رباتیک تلاش دارند تا به تیم های شرکت کننده بیاموزند که با آمدن تکنولوژی های نوین ربایتکی، "انسانیت" رو به افول است و در حالیکه قرار بود تکنولوژی باعث رشد بشریت شود ولی برعکس عمل کرده است. این مسابقه فرصتی فراهم نموده که افراد با فرهنگ های مختلف در کنار هم جمع شوند و به آنها تفهیم شود که برای بهتر کردن کیفیت زندگی، ما هیچ راهی جز همکاری با یکدیگر نداریم.
مسابقات بین المللی First Global حتی پا را فراتر نهاده و به قول "کرمی" نماینده ایران در این رقابت ها، در این مسابقه همه تیم ها موظف به استفاده از یکسری از قطعات مشخص هستند و بر طبق این رویکرد، قطعاتی که تیم های کشورهای برخوردار در ساخت ربات ها بهره می برند بهتر از تیم های کشورهای کمتر برخوردار نیست.
در همین راستا بعضی از کودکان تحت حمایت نهادهای حامی هم در این رقابت شرکت کرده و دستاوردهایی را در حوزه رباتیک ارائه کردند. نمونه آن سطل زباله هوشمند است که علاوه بر آنکه توانسته معضل پسماند را مرتفع کند، راهکاری برای کوتاه کردن دست مافیای زباله از این معضل زیست محیطی عرضه کرده است.
ماراتن ساخت ربات ها در همفکری با یکدیگر
محمدرضا کرمی سرمربی تیم رباتیک و نماینده ایران در مسابقات First Global در گفتگو با ایسنا، با اعلان اینکه این مسابقات با هدف ایجاد برابری آموزشی و تقویت روحیه علمی برای دانش آموزان از سال ۲۰۱۷ برگزار می شود، اظهار داشت: این رقابت از جانب دانشگاه های MIT، ییل و بعضی از اندیشمندان و نوابغ حوزه های علمی مانند انوشه انصاری شروع شد. پایه و اساس این رقابت، همراه کردن همه جهانیان در این رویداد علمی است تا بر مبنای آن یک فرصت برابر آموزشی در اختیار گروههای مخاطب این رقابت قرار گیرد.
وی ضمن اشاره به به بیان خصوصیت های این مسابقه، با اعلان اینکه این رقابت جزو معدود مسابقات تحقیقاتی است که سالانه ۱۹۰ کشور در آن حضور دارند، اظهار نمود: در این مسابقه همه تیم ها موظف به استفاده از یکسری از قطعات مشخص هستند و بر طبق این رویکرد، قطعاتی که تیم های کشورهای برخوردار در ساخت ربات ها بهره می برند بهتر از تیم های کشورهای کمتر برخوردار نیست.
کرمی، عدم تقابل تیم ها را از دیگر خصوصیت های این رقابت نام برد و اظهار نمود: سیستم این رقابت به این صورت است که کشورها به صورت رندوم هم گروه می شوند و بدین سان امکان دارد تیم ایران تا آخر مسابقه با ۱۳ کشور، هم تیم باشند.
سرمربی تیم رباتیک ایران در مسابقات First Global امداد رسانی به تیم های هم گروه را از دیگر خصوصیت های این مسابقه ذکر کرد و خاطرنشان کرد: تیم ها موظف می باشند به سایر تیم ها در بهتر کردن طراحی ربات ها کمک کنند.
وی رکن اصلی این مسابقات را پژوهش محوری عنوان نمود و اضافه کرد: در این رقابت تیم ها یاد می گیرند که چگونه یک پروژه مهندسی را آغاز کنند، چگونه تیم سازی کنند، چگونه با رسانه ها ارتباط برقرار کنند، چگونه اسپانسر بیایند و چگونه تیم خویش را معرفی کنند. به صورت کلی این مسابقه یک چالشی است که تیم ها یک دوره کارآموزی در حوزه های ریاضیات، محیط زیست، حوزه های مهندسی و رسانه می گذرانند.
به نقل از ایشان، تابحال ۱۵۰ دانش آموز در مدت ۷ سال در این مسابقه شرکت داشته اند و بیشتر از ۳۵۰ دانش آموز هم از خدمات آموزشی این تیم بهره مند شده اند.
جزئیات حضور تیم ها در یک رقابت رباتیک جهانی
وی موضوعات این مسابقات را در حوزه های "ربات و محیط زیست"، "ربات و آلودگی آب های شیرین"، "تولید انرژی های سبز" و "آلودگی های بستر اقیانوس ها" عنوان نمود و افزود: در سالهای ۲۰۲۰ و ۲۰۲۱ این مسابقه با دو مبحث "Connecting Community" (اتصال جامعه) و "Disciver & Recover" (کشف و بازیابی) به صورت آنلاین برگزار شد.
به نقل از ایشان، در مبحث "Disciver & Recover"، اعضای تیم ها باید در مورد چالش های بخش آموزش، اقتصاد، سلامت، محیط زیست و پاندمی کرونا را می یافتند و راهکارهای رباتیک محور را برای حل آن چالش عرضه می کردند.
وی افزود: در المپیادهای علمی تیم ها صرفاً در یک آزمون نظریه و عملی شرکت می کنند ولی در این مسابقات ۱۴ نوع جایزه به تیم ها اعطا می شود. یکی از جوایز اعطایی این مسابقه تحت عنوان Sofia Avard است که شرکت کنندگان بر مبنای آن هر تیم داستان تیم خویش را در چارچوب یک ویدئو ۳ دقیقه ای توضیح می دهند.
کرمی جایزه دیگر مسابقات First Global را در زمینه کمک به سایر تیم ها برای ساخت ربات ها عنوان نمود و توضیح داد: خوشبختانه تیم ایران تابحال به تیم ۳ کشور که تابحال از رباتیک اطلاعی نداشتند کمک کرده است. نمونه آن تیم اردن است که تیم ایران به آنها کمک کرد تا ربات خویش را بسازند.
نماینده ایران در مسابقات First Global برگزاری جلسات میان تیم ها را از دیگر بخش های این رقابت دانست و اضافه کرد: بر این اساس تابحال تیم های ایرانی با ۵۲ کشور جلسه برگزار کرد و طی آن تیم ها از نوع کار، نتایج به دست آمده از حضور در این مسابقه تا نوع غذاهای بومی خودش با یکدیگر گفتگو می کنند.
وی تصریح کرد: بر این اساس باید گفته شود که این رقابت یک مسابقه Multi Task (چند وجهی) است که هم جنبه های اجتماعی و همکاری آن امتیاز دهی می شود و هم جنبه های فنی و رباتیکی آن. نباید تصور شود که جنبه های فنی این رقابت در حاشیه قرار می گیرد؛ چون که دانشگاه های برگزار کننده جزو مراکز مطرح در توسعه علم رباتیک هستند و یکی از مسابقات قوی در حوزه های فیزیک و ریاضیات و رباتیک بشمار می رود.
کرمی خاطرنشان کرد: در این مسابقات همواره به تیم ها گوشزد می کند که با آمدن تکنولوژی های نوین ربایتکی، انسانیت رو به افول است و در حالیکه قرار بود تکنولوژی باعث رشد بشریت شود ولی برعکس عمل کرده است و با این مسابقه فرصتی فراهم نموده که افراد با فرهنگ های مختلف در کنار هم جمع کند و به آنها بفهماند که برای بهتر کردن کیفیت زندگی، ما هیچ راهی جز همکاری با یکدیگر نداریم.
دستاورد تیم های ایرانی در مسابقه رباتیک
سرمربی تیم رباتیک ایران در مسابقات First Global با اعلان اینکه حضور تیم ها در این مسابقه از سال ۲۰۱۷ است، اظهار نمود: در سال ۲۰۱۷ تیم ایران در جایگاه چهاردهم -بدون دارا بودن پک رباتیک- قرار گرفت. در این سال ویزای تیم ایران به سبب تحریم ها با تاخیر صادر شد و پک رباتیک به دست آنها نرسید و باوجود این که همه تیم ها ۳ ماه فرصت ساخت ربات را داشتند، تیم ایران ۳ روزه ربات خویش را ساخت و توانست رتبه ۱۴ این مسابقه را به دست بیاورد.
وی مبحث مسابقه سال ۲۰۱۷ را "ربات و آلودگی آب های شیرین" ذکر کرد و اضافه کرد: ربات تیم ها در این سال باید یکسری توپ های رنگی بعنوان نماد آلودگی ها را جدا می کردند.
کرمی، بارزترین دستاورد تیم های ایرانی در مسابقه First Global را در ارتباط با سالهای ۲۰۲۰ و ۲۰۲۱ دانست و در اینباره توضیح داد: سال ۲۰۲۰ یکی از بهترین سالهای حضور تیم ایران در این مسابقات است که در آن حدود ۴۰ نفر از دانش آموزان از تمامی اقشار جامعه بخصوص تعدادی ازکودکان تحت سرپرستی بعضی از نهادهای پشتیبانی از کودکان کار از سراسر ایران در آن حضور داشتند.
وی افزود: این تیم در سال ۲۰۲۰ جزو ۲۰ تیم منتخب هیات داوران قرار گرفت و بنده هم جایزه بهترین مربی سال را دریافت کردم، همینطور این تیم در سال ۲۰۲۱ موفق به دریافت " Grand Challenge Award" یا "جایزه بزرگ" شدند. تیم ایران در این سال پس از امریکا در جایگاه دوم قرار گرفت.
جزئیات فنی ربات های ساخت تیم ایرانی
کرمی به جزئیات بعضی از ربات های ساخته شده در مسابقه First Global از جانب تیم ایرانی، اشاره نمود و خاطرنشان کرد: یکی از چالش های کشور ما و در دنیا، مدیریت زباله و پسماند و دفع زباله ها شامل خانگی تا هسته ای است. بر مبنای تحقیقی که انجام شد مشاهده کردیم در کشور با چالش انباشت زباله و بوی بد شیرابه مواجه هستیم ازاین رو تیم ایرانی سطل زباله هوشمندی را با استفاده از فناوری اینترنت اشیا و هوش مصنوعی طراحی کردند.
وی این سطل زباله هوشمند یک سازه هوشمند را الکترومکانیکی توصیف کرد که نه تنها می تواند معضل زباله های خانگی و تر را به صورت کامل مرتفع کند، بلکه می تواند برای خانوارها و دولت درآمدزایی داشته باشد.
سرمربی تیم رباتیک مسابقات First Global، اشاره کرد: اعضای این تیم روش هایی را که در این سطل زباله هوشمند پیاده کردند حتی می تواند معضل مافیای زباله را هم حل کرد.
به نقل از ایشان، سطل زباله ساخته شده یک نسخه نرم افزار اندروید و تحت وب هم دارد و به ارگان های مسئول زباله در هر کشور اجازه می دهد که کلیه داده های خویش را جمع آوری کنند ضمن آنکه این طرح می تواند ۴۰ درصد از هزینه های در ارتباط با جمع آوری زباله ها را بکاهد.
کرمی با تکیه بر این که ربات ساخته شده برای حذف پسماند، یک ربات بسیار پیچیده و پرهزینه نیست، در مورد تجاری سازی این دستاورد اظهار داشت: متاسفانه این ربات همانند خیلی از طرح ها و پروژه های انجام شده تنها به اعطای یک لوح تقدیر بسنده شده و از این مرحله جلوتر نرفته است.
سرمربی تیم رباتیک مسابقات First Global با تکیه بر این که آلودگی هوا را از موضوعات سالجاری این رقابت رباتیکی دانست و اظهار نمود: مبحث اصلی مسابقات ۲۰۲۲، Carbon Capture (جذب کربن)است. هر دستگاه، مکانیزم و یا هر فیلتری که باعث جذب کربن هوا شود، جزو فناوری های Carbon Capture است و در این فرایند یا کربن در زیر زمین ذخیره سازی میتوان تا از آن انرژی دریافت شود و یا خنثی می شود.
رقابت رباتیکی ۲۰۲۲
وی افزود: تیم ایران در رقابت سال ۲۰۲۲ نه تنها درحال طراحی ربات هایی برای جذب کربن هستند بلکه در بخش جایزه New Tech Challenge فعالیت دارند. در این بخش تیم ها موظف می باشند برای مشکلاتی که در شهر و کشور خودشان در زمینه انتشار کربن دارند، چاره رباتیکی عرضه کنند. تیم ها تلاش کردند با نهادهایی چون سازمان محیط زیست ارتباطاتی برای دریافت اطلاعات داشته باشند که متاسفانه همکاری صورت نگرفت. این در حالیست که مدیر CEO شرکت "اسپن" بعنوان یکی از بزرگترین شرکتهای دنیا در حوزه جذب کربن، به سبب پروپوزالی که اعضای تیم ایرانی در این حوزه برای آنها ارسال کرده بودند، جلسه ای برگزار کرد و به اعضای تیم مشاوره داد.
وی افزود: علاوه بر آن یکی از وکلای محیط زیست سازمان ملل با اعضای تیم ایران جلسه ای دارد چون ربات طراحی شده از نظر آنها قابل توجه بوده است.
کرمی در ادامه با بیان اینکه، بهتر بود به جای آنکه شرکت اسپن جواب ما را بدهد نهادهای در رابطه با این حوزه پاسخ مناسب به ما می دادند، تصریح کرد: این تیم درحال طراحی و ساخت دستگاه رباتیک جذب کربن هستند. این ربات دارای یک سیستم ارزان برای این حوزه است.۳ تیم متشکل از ۲۲ عضو این تیم به صورت تخصصی در این حوزه کار می کنند.
به نقل از ایشان، مسابقات First Global سال ۲۰۲۲ از ۱۱ تا ۱۶ اکتبر در ژنو سوئیس برگزار می گردد و حضور ۱۸۶ کشور تابحال قطعی شده است.
.


1401/06/28
11:30:06
5.0 از 5
221
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
نهایت علم