نهایت علم elmend
رئیس سازمان فضایی در نشست اجلاس سران اپسكو پیشنهاد كرد

ایجاد شبکه مشورتی برای هماهنگ سازی مواضع کشورهای عضو در جلسات کوپوس و ITU

ایجاد شبکه مشورتی برای هماهنگ سازی مواضع کشورهای عضو در جلسات کوپوس و ITU

به گزارش نهایت علم، رئیس سازمان فضایی ایران در شانزدهمین نشست اجلاس سران اپسکو پیشنهاد ایجاد شبکه مشورتی برای هماهنگ سازی مواضع و اقدامات اعضا در جلسات کمیته سازمان ملل در امور استفاده صلح آمیز از فضا (کوپوس) و اتحادیه بین المللی مخابرات (ITU) را ارائه نمود.


به گزارش نهایت علم به نقل از ایسنا، دکتر سالاریه، امروز سه شنبه ۲۴ آبان ماه ۱۴۰۱، بیانیه جمهوری اسلامی ایران را در شانزدهمین نشست اجلاس سران سازمان همکاریهای فضایی آسیا-اقیانوسیه (اپسکو) قرائت کرد.
در این بیانیه دکتر سالاریه ضمن تشکر از دبیرخانه اپسکو و دولت پاکستان در برگزاری و میزبانی این نشست و ابراز خرسندی از برگزاری حضوری این جلسه پس از سه سال برگزاری مجازی بدلیل شرایط کرونا، از اعضا و دبیرخانه اپسکو خواست شبکه ای مشورتی برای هماهنگ سازی مواضع و اقدامات اعضا در جلسات کوپوس و مجمع بین المللی مخابرات در مورد موضوعات مهمی مانند پایداری بلندمدت کارهای فضایی، بهره برداری از منابع فضایی و استفاده بهینه و عادلانه از نقاط مداری زمین آهنگ ایجاد شود.
وی تصریح کرد: تمهیداتی در نظر گرفته شود تا سایر اعضای اپسکو بیشتر از قبل از مزایا و منافع تفاهم نامه های همکاری اپسکو با سایر نهادها و موسسات چینی و بین المللی بهره مند شوند.
سالاریه، ضمن عرضه گزارشی از روند پیشرفت پروژه های مشترک با اپسکو، اشاره کرد: سازمان فضایی ایران بعنوان نقطه تماس اپسکو طی سه سال قبل در راهبری و پیگیری پروژه های ذیل خود باوجود شرایط فراگیری کووید ۱۹، متعهدانه در تلاش بوده است و تا به ثمر رسیدن این پروژه ها همچنان پیگیر و به صورت مسئولانه تلاش خواهد نمود.
به نقل از روابط عمومی سازمان فضایی، شانزدهمین نشست اجلاس شورای سران و همایش توسعه رهبری اپسکو به میزبانی کمیته امور هوا و فضای ماورای جو پاکستان در اسلام آباد با حضور نمایندگان وزارتی کشورهای عضو اپسکو درحال برگزاری است که قبل از برگزاری اجلاس، هم اندیشی بین المللی با مبحث "توسعه رهبری اپسکو" با حضور اندیشمندان برجسته و متخصصین حوزه فضایی برگزار شده و نماینده سازمان فضایی ایران در عرضه خود به مبحث "همکاری فضایی منطقه ای در دوره پسا کرونا" پرداخت. محورهای اصلی هم اندیشی مذکور به موضوعات "عصر نوین فضا و توسعه"، "موضوعات در رابطه با حکمرانی فضایی معاصر" اختصاص داشته است.
موضوع هایی ازجمله عرضه بیانیه های رسمی کشورهای عضو، بررسی آخرین وضعیت پیشرفت پروژه ها و کارهای مشارکتی اپسکو در سال ۲۰۲۲، استماع گزارش های دبیرکل و پنج دپارتمان اپسکو، تصویب پروژه های جدید، تصویب گزارش مالی و حسابرسی سالهای ۲۰۱۹-۲۰۲۲ و بودجه ۲۰۲۳-۲۰۲۵ در دستور کار شانزدهمین اجلاس سران کشورهای عضو سازمان همکاری فضایی آسیا-اقیانوسیه (اپسکو) قرار دارد.
همچون پروژه های جدیدی که در این اجلاس مطرح خواهد شد، پروژه "برآورد رطوبت خاک با بهره گیری از داده های سنجش از دور" است که توسط سازمان فضایی ایران پیشنهاد و بعد از تصویب اجرا خواهد شد. همینطور طی اجلاس مذکور، اپسکو چند تفاهم نامه و توافقنامه مشترک را با دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی معتبر کشور چین در حوزه علوم و فناوری فضایی منعقد خواهد نمود.1401/08/25
08:48:42
5.0 از 5
281
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
دوستان سایت نهایت علم
نهایت علم