نهایت علم elmend
دستاورد محققان در حوزه درمان سرطان؛

درمان غیرتهاجمی تومورهای سطحی و عمقی با دستگاه ایرانی

درمان غیرتهاجمی تومورهای سطحی و عمقی با دستگاه ایرانی

نهایت علم: نهایت علم: یکی از شرکت های مستقر در پارک علم و فناوری دانشگاه تربیت مدرس بمنظور درمان تومورهای سطحی و عمقی دستگاه هایی را فاز کارآزمایی های بالینی فاز 2 و 3 ساخته که پزشکان را قادر می سازد داروهای شیمی درمانی را در محل قرارگیری تومور رها سازی کنند.


زینب شنگهایی عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله و مدیر عامل یکی از شرکت های فناور در گفت و گو با ایسنا، محصول دانش محور این شرکت را دستگاه "الکترو پوریشن" معرفی نمود و اظهار داشت: الکتروپوریشن؛ استفاده از پالس های الکتریکی یا میدان الکتریکی برای ایجاد یک منفذ فیزیکی در غشای سلولی است و این فناوری انقلابی در دستگاه الکترونیدلینگ EPN برای نفوذ کارآمدتر مواد موثر به درون سلول ها بشمار می رود.
وی با اعلان اینکه این محصول با دو رویکرد به تولید رسید، اظهار داشت: یکی از این رویکردها، برای کاربرد در زمینه های بیوتکنولوژی، بیوشیمی بمنظور تحویل درشت مولکول ها (ماکرومولکول) مانند DNA و RNA است که به همراه تجهیزات جانبی آنها به تولید رسید.
شنگهایی، رویکرد دیگر را کاربرد بالینی این دستگاه عنوان نمود و تصریح کرد: این دستگاه برای درمان سرطان، همراه با داروهای شیمی درمانی کاربرد دارد و مجوز کارآزمایی های بالینی این دستگاه را برای درمان تومور در بعضی از بیمارستان ها گرفتن کردیم، ضمن آنکه هم اکنون با دریافت مجوز استفاده موقت از این دستگاه در فاز 2 و 3 کارآزمایی های بالینی هستیم.
مدیر عامل این شرکت فناور با اشاره به کاربردهای درمانی این دستگاه توضیح داد: روش درمانی این دستگاه به این صورت است که در آن اجازه داده می شود که غشای سلولی که تا حالا نفوذ پذیری برای دارو نداشته است، نفوذ پذیر شود و سپس دارو با سمیت بالا وارد بدن می شود و بلافاصله دارو داخل سلول تومور گیر می افتد.
بگفته این محقق، مزیت دیگر این دستگاه آنست که اجازه می دهد دارو در محل قرار گرفتن تومور (Local) تزریق شود.
مجری طرح با تأکید بر این که دستگاه اولیه تولید شده در این شرکت تنها برای درمان تومورهای سطحی مانند تومورهای رکتال و لگن مورد استفاده می گیرد، افزود: بوسیله این دستگاه تزریق داروهای شیمیایی در داخل تومور صورت خواهد گرفت.
وی افزود: بمنظور تکمیل درمان تومورها، دستگاه دیگری را طراحی کردیم که وارد فاز کارآزمایی بالینی شده و بوسیله آن دسترسی به تومورهای عمقی را فراهم نموده ایم.
منبع:

1401/09/11
13:36:13
5.0 از 5
292
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
نهایت علم