نهایت علم elmend
با حمایت ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری؛

بیابان زدایی از کشور با کمک پروژه های شورورزی در اولویت است

بیابان زدایی از کشور با کمک پروژه های شورورزی در اولویت است

نهایت علم: روند تخریب محیط زیست ایران و بروز خشکسالی در مناطق مختلف یکی از معضلاتی است که اگر پاسخی درست و درخور به آن داده نشود؛ چالش های جدی گریبان گیر کشور خواهد شد.


به گزارش نهایت علم به نقل از ایسنا، با نگاهی به نقشه ایران درمی یابیم بخش اعظمی از آن جزء مناطق کم آب و خشک است؛ کشوری ۴ فصل اما محصور در منطقه خشک آب و هوایی که به سبب خشکسالی های اخیر بر ابعاد زمینهای بایر و غیرقابل کشت آن افزوده می شود.
کشورهای مختلفی در دنیا هستند که به همین پدیده طبیعی دچارند؛ اما با کمک فناوری توانسته اند عوارض و آثار منفی آنرا کاهش دهند. مهندسی شورورزی یکی از این فنآوری ها است که می تواند در این راه چاره ساز باشد.
بنا بر تعریف عام از فناوری شورورزی؛ این تکنولوژی یعنی استفاده از آب های شور و لایتناهی رودها و دریاهای شمال و جنوب کشور و تبدیل زمینهای شور به جنگل و مناطق تولیدی چون تولید انبوه گیاهان مفید، خوراکی، دارویی، صنعتی و پرورش انواع دام و طیور. تلاشی که می تواند اشتغال زایی خوبی برای بومیان مناطق مختلف کشور با بهره گیری از گیاهان شورزی. فناوری شورورزی نوعی کشاورزی است ولی با آب شور در زمین شور، و مکمل کشاورزی مرسوم بوجود آورد.
این فناوری مفیدی که بدنبال ایجاد توازن بین صیانت از محیط زیست و رشد اقتصادی، است با حمایت ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری در کشورمان درحال توسعه و به کارگیری است. به همین دلیل با کمک شرکت های دانش بنیان اجرای ۴ پروژه را در اولویت قرار داده است.
«کشت علوفه شورپسند»، «پرورش ماهی با زه آب»، «زراعت چوب از گیاهان شورپسند» و «پرورش گوسفند» در این مناطق برنامه هایی است که می تواند ایران را در گذر از روزهای خشکسالی یاری کند.
به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری، این فناوری به افزایش تعامل صنایع با دانشگاه های پیشرو دراین زمینه کمک می نماید و یاریگر کشور در اجرای برنامه های توسعه ای برمبنای مزیت های بومی و منطقه ای خواهد بود.
منبع:

1401/09/12
10:12:58
5.0 از 5
256
تگهای خبر: تكنولوژی , توسعه , تولید , دانش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
نهایت علم