نهایت علم elmend
در گفت وگو با نهایت علم اعلام شد

کاهش خسارات مگس مدیترانه ای در باغات مرکبات با پرتودهی

کاهش خسارات مگس مدیترانه ای در باغات مرکبات با پرتودهی

به گزارش نهایت علم، یکی از شرکتهای مستقر در پژوهشکده علوم و فنون هسته ای با روش پرتودهی توانسته است آفت حشره مگس مدیترانه ای را که تا ۵۰ درصد باعث کاهش باردهی درختان میوه ای می شود، کنترل کند و این میزان خسارت را به کمتر از یک درصد کم کند.


مهرداد احمدی از محققان این طرح در گفتگو با ایسنا، این روش کنترلی را با عنوانSIT و یا روش کنترل حشرات به روش "نر عقیمی" دانست و اظهار داشت: یکی از مهم ترین آفت باغات مرکبات، مگس مدیترانه ای است بگونه ای که در صورت طغیان می تواند کل باغات را درگیر کرده کند ولی ما در این روش موفق به کنترل این حشره شدیم.
وی ضمن اشاره به جزئیات اجرای این طرح، توضیح داد: در ابتدا به صورت انبوه در کارگاه، تخم این حشره پرورش داده و جیره غذایی مصنوعی به آنها انتقال داده می شود و زمانی که تخم به مرحله لارو و شفیره رسید، آنرا تحت پرتودهی گاما قرار می دهیم.
احمدی با تکیه بر این که در پرتودهی گاما، دوزی انتخاب می شود که اسپرم جنس نر این گونه حشره نابارور شود، اظهار نمود: این در شرایطی است که ظاهر، قدرت، جفت گیری، پرواز و ژن های این حشره در حین پرتودهی دست نخورده باقی می ماند.
این محقق افزود: پس از آنکه مرحله کنترل کیفی بر روی حشرات ساخته شده از نظر سلامت و عقیم بودن، صورت گرفت، حشرات به مناطق مختلفی چون باغات مرکبات شمال کشور انتقال داده می شوند.
وی تصریح کرد: زمانی که این حشرات عقیم شده در باغات مرکبات با حشرات سالم جفت گیری کنند، یا نمی توانند تخمگذاری کنند و یا اگر تخمگذاری صورت گرفت، تخم باز نخواهد شد.
به قول این محقق، با این روش از خود حشره ضد خودش استفاده می شود و جمعیت آنها کنترل می شود.
احمدی، عدم استفاده از سموم شیمیایی برای از بین بردن این حشرات را از مزایای این روش نام برد و اضافه کرد: در نتیجه آلودگی باغات به علت استفاده از سموم کاسته می شود، ضمن آنکه اثرات نامطلوب سمپاشی بر روی انسان، از بین می رود.
وی خاطرنشان کرد: همینطور هزینه این روش یک چهارم هزینه سموم شیمیایی است و این در شرایطی است که میزان کنترل مگس مدیترانه ای با این روش پرتودهی بیشتر از سموم شیمیایی خواهد بود.
محقق این طرح دانش بنیان با تکیه بر این که این روش برای یکی از باغات اجرایی شده است، تصریح کرد: امسال که جمعیت این حشره افزایش پیدا کرده بود، باغاتی که با استفاده از سموم شیمیایی مبادرت به نابودی این حشره کرده بودند، ۵۰ درصد خسارت داشته اند، ولی با این روش خسارت کمتر از یک درصد بوده است.
احمدی تصریح کرد: این آفت دارای ۳۵۰ نوع میزبان بوده و می تواند باردهی درختان مرکبات، درختان هسته دارها و دانه دارها، انار، انجیر، خرمالو و انبه و غیره را تا ۵۰ درصد کم کند.
به نقل از ایشان، این روش در باغات شهرهای ساری، بهشهر و نوشهر اجرایی شده است.
به گزارش نهایت علم به نقل از ایسنا، مگس میوه مدیترانه ای یکی از مهم ترین آفات درختان میوه در سرتاسر دنیا است که از نظر پراکندگی در مناطقی مانند آفریقا، جنوب اروپا و مناطق شبه قاره هند، غرب استرالیا و آمریکا وجود دارد.
لاروهای این حشره از مغز میوه های میزبان تغذیه می کنند و گاهی اوقات در داخل آن تونل ایجاد می کنند و در نهایت کل میوه را به یک توده آبدار و غیرقابل خوردن تبدیل خواهند کرد.
به اعتقاد متخصصان، برای مدیریت مگس میوه مدیترانه ای در باغات مرکبات، کشاورزان باید میوه های آلوده را در عمق ۵۰ سانتی متری خاک منهدم کنند.
منبع:

1401/10/26
11:40:52
5.0 از 5
126
تگهای خبر: آمریكا , دانش , شركت , محققان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
نهایت علم