نهایت علم elmend
یك مقام مسول وزارت علوم مطرح كرد؛

نگرانی از معکوس شدن شیب افزایش شرکتهای فناوری

نگرانی از معکوس شدن شیب افزایش شرکتهای فناوری

به گزارش نهایت علم، مدیرکل سیاستگذاری، برنامه ریزی و توسعه فناوری وزارت علوم با اشاره به منفی شدن بودجه برخی پارک ها در لایحه 1402 اظهار داشت: نگران معکوس شدن شیب افزایش شرکت های حوزه فناوری هستیم.امید رضایی فر در گفتگو با خبرنگار مهر، با انتقاد از وضعیت بودجه حوزه فناوری در لایحه ۱۴۰۲ اظهار داشت: در لایحه بودجه ۱۴۰۲ بودجه برخی پارک های علم و فناوری مثل پارک لرستان و آذربایجان شرقی نسبت به سال قبل کم شده است که این امر در راستای توسعه فناوری نیست. بطور متوسط بودجه پارک ها حدود ۲۰ درصد بالا رفته اما تا ۳۰ درصد افزایش هم می رسد.
مدیرکل سیاستگذاری، برنامه ریزی و توسعه فناوری وزارت علوم اضافه کرد: چالشی که هم اکنون وجود دارد این است که حوزه هایی که به حمایت های مالی در زمینه فناوری می پردازند، در حوزه فناوری های توسعه یافته است، مثل صندوق نوآوری و شکوفایی و معاونت علمی و یا مجموعه های در رابطه با صندوق های خطرپذیری، در صورتیکه هیچ مجموعه، هیچ حمایت و ساختاری برای پشتیبانی از فناوری و زایش فناوری ندارد.
رضایی فر با تأکید بر این که لازم است که یک مجموعه صندوقی و یک صندوق خطر پذیر واقعی بتواند در مرحله دره مرگ فناوری در مرحله ابتدایی و یا به اصطلاح در قالب فرشتگان نجات وارد شود، اظهار داشت: هم اکنون هیچ مجموعه اب برای این نوع حمایت نداریم و در این شرایط ممکنست شیب افزایش تقاضای شرکت هایی که می خواهند در زمینه فناوری وارد شوند در سال های آتی معکوس شود. این خطر بزرگی است و حتی ممکنست به ناامیدی افرادی که می خواهند در این عرصه وارد شوند، منجر شود.
وی اشاره کرد: البته ظرفیت هایی در قانون جهش دانش بنیان دیده شده ولی باید یک نفر در نقطه استارتِ حوزه فناوری حمایت کند. در قانون جهش هم نقطه شروع بصورت کامل حمایت نشده است و فکر می کنم حداقل ترین کار این است که یک درصدی را در بودجه کل به یک صندوق جدیدی برای توسعه پژوهش منتهی به فناوری اختصاص بدهند.
وی اضافه کرد: حلقه اتصال این زنجیر در زمینه فناوری همیشه گم بوده است؛ ما در زمینه پژوهش حمایت هایی در قالب صندوق شورای عالی عتف و یا سامانه های ساتع و پشتیبانی هایی در تبصره های ۹ قانون بودجه داریم در صورتیکه در تبدیل پژوهش به فناوری این حمایت وجود ندارد.
مدیرکل سیاستگذاری، برنامه ریزی و توسعه فناوری وزارت علوم با اشاره به بی نتیجه بودن رایزنی ها با سازمان برنامه و بودجه و مجلس در راستای بهتر دیده شدن بودجه حمایتی از حوزه فناوری اظهار داشت: ما با سازمان برنامه و هم با تعدادی از نمایندگان مجلس صحبت کردیم منتها مجلس می گوید سازمان برنامه باید تامین منابع کند و رایزنی ها تا حالا بی نتیجه بوده است.
رضایی فر اشاره کرد: سال قبل در قالب تبصره ۱۴ بودجه، برای پشتیبانی از پارک ها و دانشگاه ها ۷۰۰ میلیارد تومان در نظر گرفته شده بود که از این مقدار، ۲۰۰ میلیارد مربوط به پارک های علم و فناوری بود اما حتی یک ریال از این محل به پارک ها و حوزه فناوری اختصاص نیافت و در بودجه ۱۴۰۲ نیز دیدگاه پشتیبانی از فناوری وجود ندارد که جای نگرانی دارد.


منبع:

1401/11/08
12:15:17
5.0 از 5
227
تگهای خبر: توسعه , دانش , شركت , علم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
نهایت علم