نهایت علم elmend

کپسول قابل بلعیدن روده بیمار را آزمایش می کند

کپسول قابل بلعیدن روده بیمار را آزمایش می کند

نهایت علم: به گزارش نهایت علم، محققان پوششی ساختند که روی سطح کپسول های قابل بلع قرار می گیرد با این پوشش، کپسول در دستگاه گوارش سالم مانده و می تواند به روده برسد و آزمایش های مورد نظر را در بافت روده انجام دهد.به گزارش نهایت علم به نقل از مهر، تشخیص و درمان بیماری های دستگاه گوارش می تواند بسیار تهاجمی و وقت گیر باشد. کارهایی نظیر آزمایش خون و مدفوع، بیوپسی، کولونوسکوپی، آندوسکوپی، اشعه ایکس، سی تی اسکن و تصویربرداری MRI همگی کارهای زمان بر هستند اما اگر جایگزینی ساده برای آن باشد، قطعات تأثیر شگرفی در پزشکی خواهد داشت.
محققان لابراتوار حسگرها و محرک های MEMS دانشگاه مریلند (MSAL) کپسول قابل بلعیدن با یک فناوری بسته بندی جدید تولید کرده اند که می تواند از اجزای کوچک آن در محیط خاص دستگاه گوارش محافظت کند.
در مقاله ای با عنوانFreestanding region-responsive bilayer for functional packaging of ingestible devices که این گروه در نشریه Microsystems & Nanoengineerin به چاپ رساندند نشان دادند که چگونه این ساختار به نام FRRB می تواند از کپسول در حین حرکت در دستگاه گوارش و انجام وظایف پیچیده تشخیصی و درمانی مانند سنجش، نظارت و تحویل دارو محافظت کند.
مایکل استراکر از محققان این پروژه می گوید: دستگاه هایی به شکل کپسول با قابلیت بلع، نسل بعدی فناوری پزشکی هستند. FRRB یک چاره ساده و در عین حال زیبا برای یکی از چالش های اصلی توسعه این دستگاه ها است. میتوان از آن برای توسعه طرح های خلاقانه جدید بهره برد که به محرک ها و سنسورهای حساس اجازه می دهد بدون صدمه به مناطق مورد نظر دستگاه گوارش برسند.
برای سالهای متمادی، شرکتهای داروسازی برای رساندن دارو به بدن به مواد پاسخ دهنده به pH متکی بودند. اما این پوشش که در آسپرین هم وجود دارد به اندازه کافی مستحکم نیست تا از یک کپسول قابل بلعیدن در مقابل مایعات اسیدی و جامداتی که هنگام حرکت از راه دستگاه گوارش در راه رسیدن به مقصد باآن مواجه می شوند، محافظت کنند. چنین ساختارهایی باید دست نخورده باقی بماند تا اجزایی مانند سنسور یا دارو در زمان مناسب باز شوند و آزاد شوند.
FRRB که توسط گروه تحقیقاتی متمرکز بر سیستم های میکروالکترومکانیکی (MEMS) با سابقه طولانی تحقیقات پیشگامانه در مورد کپسول های قابل بلعیدن توسعه یافته، یک گزینه همه ایده آل است. میتوان آنرا به راحتی روی اجزای مختلف کپسول قابل بلعیدن اعمال کرد، می تواند به شکل های مختلفی ساخته شود و می تواند از آن اجزای شکننده داخل دستگاه گوارش محافظت کند تا وقتی که به مقصد مورد نظر خود برسند، سپس حل شوند تا بتوانند عملکردهایی را که برای آن طراحی شده اند را انجام دهند.
رضا قدسی از محققان این پروژه می گوید: «انتظار ما اینست که این رویکرد تولیدی، پارادایم طراحی توسعه دستگاه ها و سیستم های میکرو/نانو/بیو کم تهاجمی را برای برنامه های نظارتی، درمان و پیشگیری مراقبت های بهداشتی گسترش دهد.

1402/03/13
14:38:46
5.0 از 5
66
تگهای خبر: تحقیقات , توسعه , تولید , چاپ
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
نهایت علم