نهایت علم elmend
در بازه دو سال گذشته اعلام شد؛

زیست بوم نوآوری و فناوری در آینه عملکرد وزارت علوم

زیست بوم نوآوری و فناوری در آینه عملکرد وزارت علوم

عملکرد دو ساله وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در حوزه توسعه زیرساخت های پژوهش و فناوری اعلام شد.به گزارش نهایت علم به نقل از مهر، برپایه اعلام وزارت علوم توسعه کمی و کیفی زیرساخت های پژوهش و فناوری در دو سال قبل در قسمت های مختلف نظیر شاخصهای نوآوری، فروش محصولات شرکتهای فناور، تعداد واحدها و مشاغل فناور، پردیس های فناوری و … همراه با رشد بوده است.
از همین رو در حوزه زمینه سازی برای ارتقا شاخص نوآوری رتبه جمهوری اسلامی از ۶۰ به ۵۳ ارتقا پیدا کرده است. همینطور محصولات شرکتهای مستقر در پارک ها و مراکز رشد با رشد ۷۸ درصدی فروش همراه بوده اند بدین سان میزان فروش از ۱۹۶.۰۳۱ میلیاردریال در سال ۱۴۰۰ به ۳۵۰.۴۱۹ میلیاردریال در سال ۱۴۰۱ افزایش پیدا کرده است.
در زمینه توسعه واحدهای فناور مستقر در پارک ها و مراکز رشد، افزایش ۱۴ درصدی تعداد واحدها رخ داده و بدین سان که تعداد واحدها از ۱۰۷۰۴ واحد در سال ۱۴۰۰ به ۱۲۱۶۴ واحد در سال ۱۴۰۱ افزایش پیدا کرده است.
از سوی دیگر تعداد فناوران شاغل در پارک ها و مراکز رشد از ۷۶۵۲۶ نفر در سال ۱۴۰۰ به ۱۱۳.۹۹۸ نفر در سال ۱۴۰۱ رسیده و به میزان ۴۸ درصد اشتغال فناوران افزایش پیدا کرده است.
همچنین شرکتهای دانش بنیان مستقر در پارک ها و مراکز رشد علم و فناوری به میزان ۴۰ درصد افزایش داشته است به طوریکه از ۱۵۴۳ شرکت در سال ۱۴۰۰ به ۲۱۶۶ شرکت در سال ۱۴۰۱ رسیده است.
توسعه صادرات دانش بنیان توسط پارک ها و مراکز رشد به میزان صادرات سالانه با افزایش همراه بوده است بدین سان که از ۸۰ میلیون دلار در سال ۱۴۰۰ به ۱۸۲ میلیون دلار در سال ۱۴۰۱ افزایش پیدا کرده است.
براساس اعلام وزارت علوم زیرساخت زیست بوم فناوری و نوآوری هم توسعه یافته و تعداد پارک های علم و فناوری از ۴۹ پارک به ۵۹ پارک رسیده است. همینطور تعداد مراکز رشد از ۲۰۰ مرکز به ۲۶۰ مرکز توسعه پیدا کرده اند.
در حوزه پردیس ها یا دهکده های علم و فناوری هم که اقدامی جدید به حساب می آید با توسعه زیرساخت زیست بوم فناوری و نوآوری تعداد این پردیس ها یا دهکده های علم و فناوری از ۲ به ۲۲ افزایش پیدا کرده است.
همچنین با بیان وزارت علوم، تأسیس پارک علم و فناوری بین المللی جمهوری اسلامی ایران با مرجعیت و دیپلماسی فناوری در منطقه ۱۰۰ درصد پیشرفت داشته است.


منبع:

1402/06/17
22:26:54
5.0 از 5
294
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
دوستان سایت نهایت علم
نهایت علم