نهایت علم elmend
توسط محققان دانشگاه تهران؛

سامانه دارویی هوشمند برای مهار التهاب بیماریهای حاد طراحی شد

سامانه دارویی هوشمند برای مهار التهاب بیماریهای حاد طراحی شد

نهایت علم: پژوهشگران دانشکده دامپزشکی دانشگاه تهران موفق به طراحی سامانه دارویی هوشمند برای مهار التهاب بیماریهای مزمن و حاد شدند.به گزارش نهایت علم به نقل از دانشگاه تهران، دکتر جلیل مهرزادسلاکجانی، استاد گروه آموزشی میکروبیولوژی و ایمونولوژی دانشکده دامپزشکی دانشگاه تهران درباره ی اهمیت این دستاورد، گفت: امروزه بیماریهای التهابی مزمن، مشکلات فراوانی برای انسان و حیوانات به وجود آورده است. یکی از این بیماریها، تصلب شرائین (آترواسکلروز) است. طراحی، فرآوری و ساخت سامانه های دارویی ضدالتهابی زیست سازگار با پایداری مناسب و هدایت پذیری هوشمندانه در بدن بمنظور درمان بیماریهای مزمن اهمیت به سزایی دارد.
در مدیریت بیماری آترواسکلروز، کار و تمرکز بر روی جنبه های آماسی یا التهابی آن می تواند به طور چالش زا محصول زا باشد. همین طور پایدارسازی و ممانعت از حدف سریع این سامانه های دارویی به همراه هدایت هوشمندانه آنها به سمت بافت هدف، از چالش های مورد توجه است.
وی در تشریح مطالعه جدید پژوهشگران دانشگاه تهران گفت: در این مطالعه باتوجه به ناکارآیی سامانه های موجود دارورسانی خصوصاً نانوذرات پگیله شده، از توسعه نانوشبح های سلولی (نانوقوست) بمنظور مهار جنبه های التهابی آترواسکلرز در مدلهای برون تنی انسانی و درون تنی خرگوشی استفاده شده و به وضوح اثرات بقا و کاسته شدن از وسعت پلاک آترواسکلرز و کاهش التهاب در انشعابات آئورت مشاهده شد.
این نانوشبح سلولی تولید شده دارای غشای مونوسیت بوده و با پایداری بالا همراه با جریان مونوسیت ها به طور هدفمند به محل پلاک آئورت هدایت می شود و مانع تشکیل سلول های کف آلود و پلاریزاسیون ماکروفاژها از فنوتیپ M۱ التهابی به M۲ ضد التهابی می شود.
استاد دانشکده دامپزشکی دانشگاه تهران اضافه کرد: داروی بارگذاری شده نیز با اثرات ضد اینفلاموزوم، مسیرهای بالادست التهابی را نسبت به داروهای رایج (نظیر Kanakinomab) هدف قرار داده است. نانوشبح سلولی زیست سازگار و ضد التهابی را می توان به عنوان یک پلتفرم یا سکوی بالقوه برای ایمنی درمانی بیماریهای التهابی مزمن به ویژه تصلب شرائین در انسان در نظر گرفت و بکار برد.
مطالعه حاضر در قالب رساله دکتری خانم زهرا کرمی دانشجوی دکتری ایمنی شناسی دانشکده دامپزشکی دانشگاه تهران و به راهنمایی دکتر جلیل مهرزاد، استاد ایمنی شناسی گروه میکروبیولوژی و ایمونولوژی دانشکده دامپزشکی، و دکتر محمد اکرمی استادیار دانشکده داروسازی دانشگاه علوم پزشکی تهران و مشاوره دکتر سامان حسینخانی استاد بیوشیمی دانشکده علوم زیستی دانشگاه تربیت مدرس انجام شده است.
نتایج این مطالعه در مجله Scientific Reports به آدرس پیوند https: //www.nature.com/articles/s۴۱۵۹۸-۰۲۳-۴۱۱۳۶-y به چاپ رسیده است و در دسترس آزاد عموم در جهان قرار دارد.
دکتر جلیل مهرزادسلاکجانی، استاد گروه آموزشی میکروبیولوژی و ایمونولوژی دانشکده دامپزشکی دانشگاه تهران اظهار امیدواری کرد: توسعه این سامانه دارویی به عنوان یک درمان فردمحور، اثربخشی و کارآیی سیستم های دارورسانی در مهار التهاب بیماریهای مزمن و حاد را در انسان ها و حیوانات ارتقا دهد.


منبع:

1402/06/20
12:17:46
5.0 از 5
108
تگهای خبر: پژوهشگر , توسعه , تولید , چاپ
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
نهایت علم